Nazywam się Piotr Wielgucki i w dniu 10 maja zagłosuję na Andrzeja Dudę

Prześlij dalej:

Prawo trzeba znać, prawo trzeba czytać, choćby dlatego, aby w sposób bezrozumny nie pozbawiać się przyjemności i nie narażać na przykrości. Przy okazji kolejnych wyborów mamy wyraźny podział na dwie Polski. Jedna Polska ze strachu całkowicie zamyka buzię, druga uprawia coś w rodzaju dowcipnej grypsery. Poza "dwiema Polskami" są też nieliczni piszący i mówiący otwartym tekstem na kogo będą głosować, kogo nie lubią, a komu w życiu nie zaufają. Życie pokazuje, że nie pierwszy raz to nie większość, ale zepchnięci na margines mają rację, ponieważ czytają przepisy prawne. Nie jest prawdą i nigdy nie było, że zwykły Kowalski w czasie ciszy wyborczej nie może sobie w Internecie, czy w barze przy piwie, swobodnie rozmawiać na tematy polityczne. To absolutna bzdura i histeria powielana od wielu lat. Przypisy w tej materii są jasne, jak słońce i proste do przyswojenia. Aby zdobyć pełną wiedzę trzeba zapoznać się z kilkunastoma artykułami z kodeksu wyborczego i jednym z kodeksu wykroczeń, ale do praktycznego zastosowania wystarczą 3 artykuły. Na początek warto znieść mit związany z idiotycznie wysokimi karami do 1 000 000 zł. Wieki temu był taki incydent, że któraś z gazet zamówiła i opublikowała sondaż w trakcie ciszy. Oczywiście była to akcja marketingowa, opłacało się gazecie zapłacić, bo zarobiła na sprzedaży. Dziś takie kary też obowiązują, ale trzeba wiedzieć za co? Za czystą głupotę! Opublikowanie sondażu przedwyborczego w dniach ciszy wyborczej jest karalne, to znaczy, że jeśli ktoś sobie skopiuje ostatni sondaż z piątku i zamieści z datą dzisiejszą może narazić się na grzywnę w wysokości 1 000 000 zł. Sensu w tym żadnego, bo sondaży przedwyborczych ze stron, podobnie jak plakatów ze ścian, zdejmować nie trzeba. Darujmy sobie w związku z tym gadanie o milionach, ponieważ ten problem dotyczy tylko niedorozwiniętych, ewentualnie jakiejś firmy, która chciałaby zrobić nowy sondaż w ciszy wyborczej przeprowadzić i opublikować.

Poniżej zamieszczam dwa artykuły z kodeksu wyborczego i jeden z kodeksu wykroczeń, co od razu wskazuje, że nawet złamanie ciszy wyborczej nie jest przestępstwem, tylko wykroczeniem, takim samym jak sikanie lub picie piwa w miejscu publicznym.

Kodeks wyborczy:

Art. 105. § 1. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie, do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego.

Art. 498. Kto, w związku z wyborami, w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania prowadzi agitację wyborczą podlega karze grzywny.

Kodeks wykroczeń:

Art. 24. § 1. Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5 000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Jak widać w najgorszym razie grozi nam 5 tysięcy, pod warunkiem, że prowadzimy agitację, czyli zgodnie z art. 105. § 1 publicznie nakłaniamy lub zachęcamy, do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego. Dla uzupełnienia podam jeszcze definicję słownikową słowa agitacja. Według najnowszego słownika PWN agitacja to: „zjednywanie zwolenników dla jakiejś sprawy”. Nie łamie kodeksu wyborczego ten, kto wyraża swoją opinię na temat dowolnego kandydata, wskazuje na kogo chce głosować i tym bardziej nie grzeszy, gdy swobodnie wypowiada się na tematy politycznie. Kiedy następuje złamanie ciszy wyborczej? No to jeszcze raz przypomnijmy, że wtedy i tylko wtedy, jeśli: publicznie nakłaniamy lub zachęcamy, do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego. Postawię skrzynkę porządnej polskiej wódki, do tego 20 kilo kiełbasy najwyższej jakości i 10 bochenków chleba na zakwasie, każdemu kto w moim tekście wskaże zdanie, w którym nakłaniam, czy zachęcam do głosowania w określony sposób lub określonego kandydata.

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w artykule 54 stanowi:

1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

i zabrania:

2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Ustawa może wprowadzić obowiązek uprzedniego uzyskania koncesji na prowadzenie stacji radiowej lub telewizyjnej.

Dodatkowe gwarancje daje:
Art. 10 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (ratyfikowanej przez Polskę 19 stycznia 1993 r.)

1. Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe. Niniejszy przepis nie wyklucza prawa Państw do poddania procedurze zezwoleń przedsiębiorstw radiowych, telewizyjnych lub kinematograficznych.

Jest moim świętym przywilejem wyrażanie poglądów, które nie naruszają prawa. A ponieważ jestem zwykłym obywatelem niezwiązanym z żadnym komitetem wyborczym, ani partią, jak również nie pobieram żadnych opłat od wzmiankowanych, to będę sobie na swoim blogu do woli pisał, którego polityka zamierzam poprzeć, a któremu w życiu głosu nie oddam. Nie namawiam przy tym nikogo by oddali głos na kogokolwiek, ale nie zamierzam też zabraniać wyrażania własnych poglądów. Proste? Jeśli tak, to pozwolę sobie jeszcze uzasadnić swój wybór. Zagłosuje na Andrzeja Dudę, bo w mojej ocenie jest to jedyny kandydat zdolny pokonać najgorszego prezydenta RP III nie wyłączając Wojciecha Jaruzelskiego. Bronisław Komorowski nie przekonał mnie w żadnym punkcie, po prostu widzimy Polskę, świat, ludzi i przedmioty zupełnie inaczej.

Dla mnie podest do fotografowania wygląda tak:

podest.jpg

Dla Bronisława Komorowskiego tak:

krzeslo.jpg

Dam głowę, że to zdjęcie przedstawia samolot:
 
lossamolot.jpg

Bronisław Komorowski upiera się, że to jest samolot:

drzwi.jpg

Na tym zdjęciu widzę szoguna:

szogun.jpg
 
Bronisław Komorowski widzi szoguna inaczej:

koziej.jpeg
 
Tak wyglądał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, którego obowiązki z naruszeniem Konstytucji przejął Bronisław Komorowski:

prezydent.jpg
 
Donald Tusk były lider partii PO uznał, że na prezydenta RP nada się Bronisław Komorowski, który jako żywo przypomina:

dozorca.jpg

6
39084 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

78 (liczba komentarzy)

 1. Ja straciłem już cierpliwość do ogladania/słuchania podczas kampanii wyborczej po materiałach G.Brauna i dzięki jego wybitnie powolnemu acz starannemu sposobowi wysławiania się wpadłem na pomysł: najpierw ściągnąć nagranie - z youtube Firefoxem z wtyczkam FlashGot lub DownloadHelper - a potem odtwarzenia ich jakimś playerem np. VLC ze zwiększoną prędkością - G.Brauna można odsłuchiwać nawet ze zdwojoną prędkością.

  PS Przykro mi z powodu słabych (exit poll-owych) wyników G.Brauna i M.Kowalskiego - na pewno zasłużyli na więcej niż Ogórek, Palikot, Jarubas. Niestety zagrożenie napompowaniem Kukiza - ryzyko II tura Kukiz z Bulem - zmusiło mnie do głosowania na A.Dudę.
  PS1 Tzw sondaże, to jednak chamstwo.
  PS2 Tzw "ceny na rynku" podawane w dniu wyborów umożliwiają głosującym pod koniec dnia dostosowywanie decyzji, mogą też mobilizować negatywny elektorat, który w ostatniej chwili odwróci wynik.

 2. avatar

  Zasługiwał na więcej ze względu na formę jak i treść.
  Z treścią kłopot w tym, że niedzisiejsza. Możliwe, że jutrzejsza ale po solidnym tąpnięciu.

 3. Grajek 20 plus i walczy o srebrny medal, ale bynajmniej nie z Jędrkiem, jeżeli popołudniowe wzmozenie lemingów dołżzy mu kilka procent to będziemy mieli II turę bez Bulu;)

  Mimo, iż źródło tej informacji jest bardzo wairygodne nie wierzę, bo to zbyt piękne, by było prawdziwe 

  Ten z którym się uda o 12  o 7 długości z przodu  

 4. że najdelikatniej mówiac sondaże znów się nie sprawdziły...

  Doczekać się nie mogę wykrzywionej mordy Tadli, Pohanke i reszty resortowych bachorów 

  Czas mrozić szampana 

 5. wkleił taka listę przebojów....

  Lista przebojów z 16:30
  1. Pojedziemy na łów - 35
  2. Do dah day -32
  3. https://www.you... … 20
  4 Jeszcze w zielone gramy 5

  Teraz Gmyz podał, że według innej sondażowni kolejność jest odwrotna, tak czy inaczej jest blisko, a dwie dyszki Grajka robi różnicę w II turze. 

 6. ''Nie chwal dnia przed zachodem słońca''.

  Gizbern cały w nerwach.

 7. miał wygrać w cuglach, a tu niewiele ponad trzydziesci ukulał, toż to klęska 

  Też w nerwach, a te kilka procent w jedna czy druga nie ma znaczenia, elektorat Grajka zdecyduje 

  Update: własnie Marcin Palade "ćwieknął":

  "Specjaliści oglądają wycenę, przecierają oczy ze zdumienia i rachują." wczesniej pisał o słabej sprzedaży książki o Camorze 

 8. https://twitter...

  Nawet po Wejchercie tak nie płakali 

  Kasiu jutro też jest dzień

 9. nie mogę sobie znaleźć w domu miejsca. W Sopocie full ludzi, ulice i zaułki zapchane brykami, że szpilki nie włożysz. Latam po kanałach telewizyjnych, jak kot z jajem i nie mogę się doczekać. 

 10. Transmisja na żywo z RKW
  Audio :
  http://niepopra...
  Wideo :
  http://razem.tv/

 11. jak sie ma taki mocny garnitur zębów to moza byc wyluzowanym :-) nikt mu nie podskoczy

 12. tylko róbcie zdjęcia i wysyłajcie na siepoliczymy.pl .

 13.  dwojga mlodych i widac zakochanych w sobie, pozytywnych ludzi, mam nadzieje, przyszlej pary prezydenckiej.

 14. ?

 15. o faktycznie, ojca z corka,
  2 tygodnie poza krajem ze spora zmiana czasu zrobilo swoje :D

 16. Obawiam się, że będzie jak zawsze, do północy będzie prowadził "nasz" kandydat, a rano obudzi nas POnownie sowiecki but na twarzy i w "bulu" , ale bez "nadzieji" POwitamy kolejny szary dzień, w tym umęczonym kraju.

 17. avatar

  :)

 18. ale mina Bronka bezcenna :)

 19. avatar

  Według danych sondażowych, opartych na badaniu exit poll, pierwszą turę wyborów prezydenckich wygrał Andrzej Duda z wynikiem 34,8 proc. głosów. Drugie miejsce zajął Bronisław Komorowski - 32,2 proc., a trzeci był Paweł Kukiz z 20,3 proc. głosów

  39,3 proc. głosów dla Bronisława Komorowskiego, 31,1 proc. dla Andrzeja Dudy, 12,2 proc. dla Pawła Kukiza - to wynik największego sondażu wyborczego, przeprowadzonego przez 18 gazet wchodzących w skład Polska Press Grupy

 20. Możliwe że o piczy kłak wygra do jutra bronek, ale teraz to nie ma znaczenia. I tak zdecyduje druga tura.Jeśli zarząd glówny zadecyduje by Polakom czasowo podwyższyć racje żywnościowe, to Duda wygra.

 21. avatar

  W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie kandydat PiS z ogromną przewagą pokonał rywali. Według nieoficjalnych wyników, w Chicago Andrzej Duda uzyskał 80 proc. głosów. W Toronto w Kanadzie podobnie. Tam Duda zdobył prawie 68 proc.

  Nieoficjalne wyniki z sześciu komisji wyborczych w Chicago, włączając Konsulat RP, wyglądają następująco: Andrzej Duda uzyskał 80 proc. głosów. Na drugim miejscu jest Paweł Kukiz, który zdobył 8,1 proc. Dopiero na trzecim miejscu jest urzędujący prezydent Bronisław Korowski - 6,6 proc. Na kolejnym miejscu jest Grzegorz Braun - 3,1 proc.

  Według nieoficjalnych wyników wyborów na Prezydenta RP z Toronto Andrzej Duda zdobył 67,9 proc. Na drugim miejscu jest Grzegorz Braun, który uzyskał 10,9 proc. Na trzecim miejscu jest kandydat PO Bronisław Komorowski - 10,1 proc. Paweł Kukiz zdobył 6,8 proc.

 22. oddaje Panu honor. Przepięknie Pan przewidział. Celebrujemy :)

 23. avatar

  Jeszcze nie... Ale może już niedługo.

 24. Byłem pod drzwiami lokalu wyborczego, ale nic jeszcze nie ma.

 25. Przysięgam. Przysięgam, że nigdy nie zdradzę. Przysięgam, że nikt nie jest w stanie mnie kupić. Ja chcę żyć dla Polski.

  http://niezalez...

 26. Ludzie, gdzie ja mieszkam :-(((((
  W mojej okolicy w dwóch sąsiadujących lokalach wyborczych na gajowego oddano po ok. 400 głosów, a na Dudę po ponad 200. Różnica średnio po ponad 100 głosów.

  Moje przypuszczenia (na podstawie dość długiego pomieszkiwania):
  część to bezmyślne ofiary GW i telewizorni, a część to "Byłem w ZOMO, byłem w ORMO, teraz jestem za Platformą". Jak wszędzie zresztą, ale żeby aż tak?

 27. Podejrzewam jednak w tych komisjach machlojki. W mojej komisji były tylko 3 osoby, czyli nie było męża zaufania ani obserwatora, a ci, co wydawali karty, zdecydowanie nie wzbudzali mojego zaufania.

 28. Strony