Prześlij dalej:

Jak nigdy jestem rozdarty moralnie i intelektualnie, co ma wpływ na moją reputację nieomylnego i wszystko wiedzącego geniusza. A tak poważnie, to nie cierpię hamletyzowania i tych wszystkich fraz „zgoda, ale”. Tym razem jest inaczej, zgadzam się ze wszystkim sceptykami, że ekstradycja Dariusza Przywieczerskiego z USA nie będzie żadnym przełomem i niczego nowego do najgłośniejszej afery z początku lat 90-tych nie wniesie. Jestem też skłonny przyznać rację, że jest to swego rodzaju spektakl polityczny, ale tu się pojawia pierwsza i główna wątpliwość.

Otóż nie zgadzam się, że jest to spektakl dla gawiedzi, nie zgadzam się również z tym, że cała akcja nie ma żadnego znaczenia. Uporządkujmy dwie podstawowe kwestie, a pojawi się szerokie pole do pogodzenia obu stanowisk. Trzeba zacząć od samej afery FOZZ i podać podstawowe fakty. Widomo, że chodziło o obsługę polskiego długu zagranicznego z czasów PRL i w tym celu właśnie powołano FOZZ. Za tym skrótem stali najwięksi i bezwzględni bandyci z bezpieki, a Dariusz Przywieczerski chociaż swoje ukradł i swoją rolę miał, to robił wyłącznie za doradcę innego słupa Grzegorz Żemeka – dyrektor generalnego FOZZ.

Skoro już parę nazwisk padło to podajmy kolejne bardzo ciekawe nazwiska: Janina Chim – zastępca dyrektora, główna księgowa i szefowa niejakiej Renaty Pochanke, matki tej Pochanke i konkubiny pułkownika Gruszczyka, który opowiadał w TVN24 brednie o Smoleńsku. Równie ciekawa była Rada Nadzorcza powołana przez Ministra Finansów Andrzeja Wróblewskiego w marcu 1989 roku: Janusz Sawicki, Jan Boniuk, Grzegorz Wójtowicz, Dariusz Rosati, Zdzisław Sadowski, Jan Wołoszyn, Sławomir Marczuk, Wojciech Misiąg. Wiele nazwisk, które w tamtym czasie zajmowały eksponowane stanowiska w rządzie i różnych instytucjach, pewnie jest dla większości Polaków anonimowa, ale Dariusza Rosatiego kojarzy chyba każdy Polak, natomiast Wojciecha Misiąga spora grupa.

Takie szychy kręciły się wokół tego jednego wielkiego przekrętu, od początku zaplanowanego i z premedytacją przeprowadzonego. Oczywiście do dziś nie wiadomo kto konkretnie za tym stał, podobny przypadek jak zamach na Papałę, ale z pewnością nie byli to frajerzy, którzy usłyszeli wyroki: Grzegorz Żemek – 9 lat, Janina Chim – 6 lat, Zbigniew Olawa, Dariusz Przywieczerski – 2,5 roku, Irene Ebbinghaus, Krzysztof Komornicki. Kim byli bossowie mafii próbował ustalić inspektor NIK Michał Falzmann i nie ustalił, bo zmarł „na zawał”. Jak tylko Falzmann zajął się FOZZ, Walerian Pańko, szef NIK, odebrał mu sprawę, jednak to nie przekonało bossów mafii i Pańko razem ze swoim współpracownikiem zginął w „wypadku samochodowym”. Za FOZZ trup słał się gęsto i na każdym szczeblu, nawet dwaj policjanci zajmujący się „wypadkiem” Pańki „utonęli” łowiąc ryby.

Za FOZZ stały najtłustsze esbeckie i Bóg wie jakie rekiny, bo kasa była też gigantyczna, miliardy dolarów i to ówczesnych dolarów. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione fakty, trudno się nie zgodzić, że ekstradycja takiej płotki jak Przywieczerski jest jakimkolwiek przełomem w sprawie, nic podobnego się nie stanie. Z drugiej strony nie można się zgodzić, że ta ekstradycja nie ma żadnego znaczenia, ma i to spore. Pamiętajmy, że mówimy o ludziach i układach rządzących Polską niepodzielnie i ostentacyjnie pokazujących swoją siłę. Jeśli teraz sięga się po sprawę FOZZ i przy świetle kamer nagłaśnia ekstradycję Przywieczerskiego, to mamy do czynienia z ważnym komunikatem w drugą stronę – mafio wasza władza się kończy.

Jest to zarówno gest symboliczny, jak i pokaz siły, dlatego na spektakl się godzę, ale na gawiedź nie. Naiwny nie jestem i wiem doskonale, że dla bandytów z FOZZ jest to śmiech na sali i musztarda po obiedzie, ale oni teraz w najlepszym razie leżą w pampersach dla dorosłych, biologia zrobiła swoje. Komunikat najbardziej dotyka obecnych mafii, bo skoro się komuś chciało po 12 latach ściągać dziadka złodzieja z USA, to czasy pełnej bezkarności mafii się skończyły.

Źródło foto: 
6
10104 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

14 (liczba komentarzy)

 1. Uciekać przed 2,5 letnim wyrokiem to bardzo dziwne ,dlatego paru mafiozom żyłki mogą strzelić .Połowa milionerów z pierwszej setki pieniądze dostawała z banków zasilanych kasą z "FOZZ"Będzie ciekawie ,oj będzie !1

 2. Gest symboliczny? W internecie są filmy, jak Ruda wielokrotnie, dla sportu, narusza nietykalność cielesną starszych, spokojnych ludzi, prowokując bójki. Ani policja ani prokuratura nic nie zrobiła w tej sprawie, pomagając w tworzeniu mitu medialnego. To jest mocniejszy symbol niż FOZZ. A powinna mieć kilkanaście spraw w tej samej prokuraturze gdzie teraz jest 'ofiarą'.

  I pytanie, czemu PiS zrezygnował z przywrócenia polskości we Wroclawiu i Dolnym Śląsku? Dominika Arendt zachowala sie jak porządna Polka.

 3. Wydaje się, że oddawanie Polski za frajer staje się specjalnością PiS. Właśnie p. Pawłowicz potwierdziła, że prowadzona jest wielka akcja sprowadzania nachodźców, ale co tam, jakieś wielkie aj waj, wszystko jest dobrze, bo uwarunkowania polityczne są takie, że z innymi trzeba negocjować, co Polska ma robić! P. Szydło też ma w tym udział? Czyż naszym wrogom nie zależy właśnie, by Polaków zdegenerować, wynarodowić i uczynić jedną z mniejszości?: https://m.youtu...

  Po jej wystąpieniu p. Karoń zdarł wszelkie laury i pozbawił politycznego dziewictwa pani poseł: https://m.youtu...

  Rada Warszawy p. Waltz ufundowała następną darowiznę dla środowisk chazarskich (pod pozorem renowacji teatru), w wysokości 150 milionów! Za takie pieniądze można uwalić utawę 447 w Stanach. Radni pisowscy byli ZA. 

 4. Jeśli PiS wygra w części miast i województw, uznanych za bastiony totalnych, to nie będzie ból głowy Alfreda Hitchcocka-Schetyny, ale polityczny trzęsienie ziemi, a PiS będzie o parę kroków od walki o większość konstytucyjną w Sejmie. Dlatego warto żeby wygrał, nie tam gdzie są "pewne i ciepłe" foterle do obsadzenia, ale tam gdzie zada śmiertelny cios totalnym.

  Wassermann i Jaki powinni wygrać w Warszawie i Krakowie... a Gdańsk i Wrocław są łatwiejsze do wygrania dla PiSu niż Warszawa i Kraków.

  Sztab Wassermann dobrze ją przygotował do wygranej w Krakowie, Tylko sama Wassermann może odebrać zwycięstwo w wyborach, nie konkurenci.

  Jeszcze niedawno PiS miał realną szansę powalczyć o zwycięstwo we Wrocławiu, nie mówię że dużą szansę, ale jednak realną.

  A propos teatru i "darowizn":

  "Jak ktoś chciał to sobie poradził. Nawet ci z PGR-ów". Janda. Tylko Janda wyciągała rękę po państwowe pieniądze, zamiast sobie radzić. W końcu nawet Ci z PGRów sobie radzili..

 5. ... już kiedyś napisałem: "nie jest w naszym interesie zamiany chamów nz żydów" Wolę chamów, jeżeli nie będzie wyboru.

 6. avatar

  To, co mówi Janda, to jest słuszna koncepcja. Jednakowoż jeśli sobie nie radzi tylu obywateli, że PiS wygrał wybory, to znaczy, ze coś innego nie zagrało

 7. "Po jej wystąpieniu p. Karoń zdarł wszelkie laury i pozbawił politycznego dziewictwa pani poseł"

  Tu nie chodzi o samą panią poseł tylko o dramatyczną słabość intelektualną całej tej ekipy, która naprawdę nie pojmuje (*) wyzwań i zagrożeń przed którymi stoi Polska. I nie ma co się pocieszać, że tzw. opozycja jest jeszcze głupsza bo w naszej sytuacji to żadne pocieszenie.

  (*) z tym zastrzeżeniem, że być może są tam ludzie, którzy w tym kierunku sterują resztą całkiem świadomie. Ostatnio np. samemu Naczelnikowi się wymsknęło, że ma być u nas tak samo jak na Zachodzie "pod każdym względem".

   

 8. Coraz bardziej dochodzę do przekonania, że pełni poświęcenia i nadziei ocalenia naszego Narodu, wybraliśmy następnych "zaklinaczy lemmingów", którzy prowadzą nas do fiordu, tylko inną ścieżką.

 9. Złapano Przywieczerskiego, co oznacza że można już to było zrobić. To wiele obiecuje na przyszłość....

 10. avatar

  Taaa, za starej Clintonichy to by nie przeszło.

 11. @mmisiek: Niemcy zrealizowali marzenie hitlera, pokojową dominację w Europie, swobodny przepływ kapitału i robotników, Europa sterowana z Berlina i to ręcznie. Jeśli Niemcy potrafili dokonać takich rzeczy i głośno przekonują sąsiadów że ich armia nie istnieje, to powinniśmy zachować rozsądek...

  @Egon: Sprawa Iwony Wieczorek też jest obiecująca, matecznik PO...

   

  Swastyki we Wrocławiu są ostrzeżeniem przed Polskim rządem?
  Przez następne 4 lata Wrocławiem i Dolnym Śląskiem będzie rządzić jawna opcja proniemiecka?

  Rzeczniczka przyznała, że plakaty i banery jednoznacznie kojarzą się z hitlerowską symboliką.
  To niewątpliwie mocna ingerencja w przestrzeń miasta, zapewne jest to prowokujące. Duża liczba komentarzy i reakcji, z którymi się spotykamy, świadczy o tym, że plakaty i banery zostały odebrane zgodnie z naszymi intencjami.
  nieprzypadkowo "Blaszany bębenek" trafia na nasze afisze teraz, kiedy w Europie i na świecie do głosu dochodzą takie właśnie ruchy
  - powiedziała.

  Dalszy ciąg wyjaśnień - swastyki wywieszone na gmachu miejskiego teatru, (miesiąc przed wyborami do wrocławskiego samorządu w dawnym hitlerowskim breslau), symbolizują sprzeciw wobec rodzącego się na naszych oczach faszyzmu. Stoi za nimi głęboka historia.

   

 12. Po "powrocie" Przywieczerskiego odpowiednie służby będą mogły przeprowadzić z nim konkretne rozmowy. "Panie Dariuszu, do tych trzech zasądzonych lat dołożymy jeszcze dziesięć za ......... (miejsca zakropkowane wypełniają odpowiednie służby), chyba że powie nam pan o ........ (wypełniają służby). 

 13. jeśli Przywieczerski cośkolwiek wypaple to rano znajdą go w celi udławionego herbatnikiem, którego nie było w więziennym menu

  lub w drugiej opcji w piątek po południu popełni (seryjne) smobójstwo pomimo, że w celi 2x2m  będą 4 kamery monitoringu... a sekcję bedą mogli zrobić dopiero w poniedziałek

   

 14. bez przesady! sluzby nie bawia sie w prezenty bezsensowne, choc tak moze sie wydawac analitykom dla mas... 

  przywieczerski zostanie sprowadzony po to zeby zaczać sie bac o swoje zycie natychmiast od chwili kiedy postawi noge na polskiej ziemi gdzie sluzby amerykanskie nie beda juz mialy nad nim dyskretnego nadzoru. 

  przeciez on sie "ukrywal" nie dlatego zeby pomnazac i konsumowac swoj zrabowany kapital poczatkowy, tylko zeby go koledzy mafiozi nie odstrzelili z tytulu posiadania goracej wiedzy i przebywania z ta wiedza na niebezpeiecznym terenie tzn. tam gdzie zbudowali swoje imperia. slupy po prostu likwiduje sie z powodu bhp.

  duzo wiedzacy kandydat do odstrzalu na polskeij ziemi zrobi wszystko zeby sobie zapewnic parasol ochronny na przezycie