Prześlij dalej:

Kto chce niech wierzy, kto chce niech wątpi, ale jeśli chodzi o moją ocenę najnowszej burzy w sedesie, którą wywołały niezmierne ważne słowa Beaty Szydło w Auschwitz, to widzę wyłącznie same korzyści. Każdy ma swoje granice wyobraźni, przyznaję, że moja wyobraźnia nie sięgała tak daleko, jak zaszła paranoja totalnej opozycji i mediów, którym głód władzy i ślepa nienawiść odbiera resztki rozumu. Nawet jeśli przyjąć, że Beata Szydło mówiąc o obowiązkach państwa w zakresie ochrony życia i bezpieczeństwa obywateli, miała na myśli zagrożenia związane z islamskimi najeźdźcami, a w moim przekonaniu tak właśnie było, to ta wypowiedź jest nie tylko adekwatna do miejsca i czasu, ale trafia w punkt.

Zbrodnia ludobójstwa dokonana na obywatelach Polski żydowskiego pochodzenia, bo tak należy tę zbrodnię widzieć, była wynikiem zbrodniczej ideologii. Niemcy pod wodzą Hitlera nie widziały miejsca dla „podludzi” i gdy tylko Hitler zdefiniował swoje cele obejmujące całą Europę i kawałek świata, tenże świat zareagował dokładnie tak, jak w tej chwili reaguje na islamski fanatyzm. Światowe banki dawały Hitlerowi pożyczki, światowe mocarstwa udawały, że nic się nie dzieje, a wielu przywódców widziało w Hitlerze nadzieję dla odnowy Europy pogrążonej w kryzysie. Pozwolono Hitlerowi zorganizować Igrzyska Olimpijskie pod flagami NSDAP, dziś widzimy podobny „fair play” pod hasłami „wartości europejskich”.

Gdy zaczęła się eksterminacja, Amerykańscy Żydzi przejęli się losem swoich wschodnich braci mniej więcej tak, jak Donald Tusk przejmuje się losem Polaków. Bardzo często lewicowi „myśliciele” porównują współczesność do lat 30-tych ubiegłego wieku i nieświadomie mają rację. Istnieje takie spoiwo i jest nim najdalej posunięta ślepota, na zagrożenie, które dla rozsądnego człowieka jest widoczne gołym okiem. Hitler w latach 30-tych robił dokładnie to, co islamiści robią w tej chwili, pompował ludziom do głów zbrodniczą ideologię opartą na mieczu i walce z „podludźmi”, zajmował kolejne obszary i wszystko to działo się przy biernej postawie Europy. Islamiści otwarcie mówią, że ich celem jest eksterminacja niewiernych, a kolejne zamachy są częścią ideologicznego planu.

Ślepa Europa posunęła się dalej niż w czasach Hitlera, Europa nie tylko zamyka oczy na zbrodnię, ale barbarzyńców usprawiedliwia i nazywa ofiarami wojny. Czegoś takiego w historii ludzkości jeszcze nie przerabialiśmy, aby państwa narodowe świadomie sprowadzały na siebie ideologiczną rzeź, a w rzeźnikach gorszych od Hitlera widziały dzieci i kobiety w ciąży. Jest to tak nieprawdopodobne postępowanie i sprzeczne ze wszystkimi rozumnymi, ale też instynktownymi zachowaniami człowieka, że da się wytłumaczyć wyłącznie wolą zniszczenia europejskiej cywilizacji. Gdzie zatem, jeśli nie w Auschwitz i kto jeśli nie polski premier ma przypomnieć o obowiązkach państwa wobec obywateli, zwłaszcza, że pozostałe państwa albo są ślepe albo raczej ślepych udają. Idealny czas, idealne miejsce, idealne słowa:

Auschwitz to lekcja, że trzeba czynić wszystko, aby chronić bezpieczeństwo i życie obywateli.

Reakcja po stronie przeciwników rządu i przede wszystkim wrogów Polski, była kwestią odruchu bezwarunkowego. Na słowa, których wagę ciężko przecenić wylano cysterny szamba, w nadziei, że w końcu przyłapie się PiS na antysemityzmie. Auschwitz to dla Żydów świętość, co sprawiło, że w prostackim rozumowaniu Lisa, Wielowieyskiej oraz innych Wojewódzkich nadarzyła się niepowtarzalna okazja, żeby narobić gnoju w Polsce i poza granicami kraju. Zadziałał tradycyjny i zapętlony schemat, lokalni szmalcownicy uprzejmie donoszą, następnie donos przedostaje się do lewackich gazet na Zachodzie, na końcu szmalcownicy krzyczą, że „cały świat o nas pisze – taki wstyd”. Nie tym razem, na bełkot fanatyków zareagowali… polscy Żydzi, ściślej Forum Żydów Polskich w osobie Pawła Jędrzejewskiego:

Wypowiedź Beaty Szydło ("Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli") jest jednoznaczna: jeżeli państwo demokratyczne nie będzie broniło swoich obywateli, to przyjdzie jakieś totalitarne państwo z morderczą ideologią (lub nawet sama ideologia) i ich wymorduje. Te słowa mają sens właśnie w Auschwitz: międzywojenna Polska nie była w stanie obronić swoich obywateli (przede wszystkim Żydów) i III Rzesza wymordowała ich miliony. To się nie może powtórzyć!

Nagonka na Szydło, oparta na świadomym przekręceniu sensu jej wypowiedzi, jest przykładem jak zaślepienie nienawiścią (z przyczyn politycznych) odbiera ludziom przyzwoitość.

Czy trzeba tłumaczyć, że tę nad wyraz rozsądną reakcję i to ze strony bezpośrednio zainteresowanych można odczytać jedynie na FŻP i w prawicowych mediach? Funkcjonariusze z Czerskiej i Wiertniczej razem z „opozycją” udają, że tematu nie ma, bo w przeciwnym razie w walce z PiS musieliby przejść na pozycje antysemickie. Co się odwlecze, to nie uciecze, jakoś nie mam problemów z wyobrażeniem sobie takiej sytuacji, w której Michnik jednym głosem z TVN mówi o żydowskim faszyzmie w połączeniu z katolicką nienawiścią, kto jak kto, ale „oni” to potrafią. Na koniec, dla rozładowania napiętych stosunków, proponuję starą zabawę: „Wskaż 3 szczegóły różniące obrazki”.

Powyżej zacytowałem słowa Beaty Szydło w Auschwitz z 2017 roku i odpowiedź Żyda Pawła Jędrzejewskiego, poniżej cytuję słowa Prezydenta Andrzeja Dudy wypowiedziane w Auschwitz w 2016 roku i odpowiedź Szewacha Weissa.

Dla mnie jako Prezydenta RP, ale i dla państwa Izrael od początku jego istnienia, Auschwitz jest wielką lekcją tego, że trzeba czynić wszystko, aby chronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli, dla władz to najwyższy obowiązek – Prezydent Andrzej Duda.

To najważniejsze zdanie tej przemowy. Nie pamiętam takiego zdania z ust lidera Polski – Szewach Weiss

Identyczne słowa Andrzeja Dudy i Beaty Szydło, identyczna reakcja Żydów i przed rokiem nie było żadnej burzy, po roku z głodu władzy i nienawiści, najgorszy sort tak się pogubił, że gotów w jednym szambie utopić Polaków i Żydów, którzy chcą bronić swojej tożsamości i kultury. Kurtyna.

6
15392 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

27 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  owszem..kurtyna...ale ustawę medialną można przepchnąć wiele..wiele wcześniej..a choćby..nawet i dzisiaj..w "nocnym" :-)) głosowaniu..reprezentanci "gorszego sortu" nie cofną się przed niczym...

  ciekawe jak NAPRAWDĘ liderzy eurokołchozu odbierają n.p. tłity kierownika..jak ten z wczoraj..i ten z dzisiaj...

  dla mnie to ON jest do cna zakłamanym;zdemoralizowanym i wyzutym z jakichkolwiek uczuć wyższych człowiekiem..ale co ja się będę powtarzał...

   

 2. A propos mediów - Prezes Kurski zgodził się żeby Polacy na Litwie oglądali Biełsat, zamiast normalnych programów TVP. To jakaś kpina? TVP 1, 2 TVP ABC to minimum przyzwoitości. Prezes Kurski nie potrafi przeskoczyć minimum?

 3. avatar

  nie..to najważniejszy kret w partii...

 4. Człowiek bez właściwości. Zelig.

 5. Slowa Tuska i Schetyny, tak samo HANIEBNE, jak oskarzanie PiS o nekrofilie w sprawie katastrofy  w Smolensku! Faktycznie byla to ZBRODNIA na delegacji Polskiej, ktora chciala oddac czesc ofiarom innej ZBRODNI Rosjan na Polakach w Katyniu! Tusk I Schetyna znow sie SWIADOMIE zagaloPOwali, obydwaj naleza do sfory owczarkow alzackich Wychowawczyni w Eurokolchozie Pani Merkel! Niech sobie POszczekuja, skoro nie sa w stanie nikogo w Polsce POtarmosic! Karawana jedzie dalej, niedlugo w osobie Prezydenta Trumpa bedzie w Polsce, wtedy sie wyjasni, czy jakie miejsce w Europie bedzie MIEC Polska pod wodza PiSu! Nikt wtedy nie bedzie sie przejmowal skamleniem owczarkow niemieckich Pani Angeli Merkel!!

  Dziadek Borowik zwany Prawdziwkiem!

 6. Oj "wyrobiła " nam się pani premier SZYDŁO!!! Jarosław Kaczyński tym wyborem może być dumny -i Polska też !!!
  Opozycja nie nauczyła się ,że nie pluje się na kogoś zwłaszcza pod wiatr .Teraz z zaplutymi bolszewickimi facjatami stoją jak te ciule na paradzie równości ....

 7. Ale na minus, Berlin odniósł pierwsze duże zwycięstwo. Austria złamała się i zgodziła się na przyjęcie uchodźców. Czyż nie nie mówiłem, kiedy był czas,  żeby Austria dostała wsparcie od Polskiego rządu? W tym czasie Premier Szydło nadawała tytuł hrabiego Bochenkowi, pewnie to było ważniejsze.

 8. Opanuj sie czlowieku. Jak mielismy ich wesprzec? Z reszta bylo to prawie pewne ze akurat oni popuszcza...

 9. Zdaje się, że na naszych oczach historia zatoczyła jedno ze swoich kół. Z Berlina znów mamy Drang nach Osten (ogłoszony przez megafon umieszczony dla niepoznaki w Brukseli). Znów mamy pakt Ribbentrop-Mołotow obecnie pod nazwą NS I i NS II. Hitleria skacze nam do gardeł z powodu islamistów, choć Austria i Dania też nie przyjęły ani sztuki imigranta - będzie jak kiedyś - oba te kraję zostaną wciągnięte w dziurkę od nosa i nikt nawet nie kichnie. Lada moment zostaną zamknięte granice "szybszej Europy" dla polskich przewoźników, a polskie stocznie (oczywiście nie tylko stocznie) zostały rozpierdolone, bo pomoc państwowa dla stoczni jest niedozwolona (powyższe nie dotyczy oczywiście państwa najszybszej szybkości). Tuby propagandowe są już w 95% niepolskie. Wystarczy tylko nasłać na Polskę jako V kolumnę (też już było ćwiczone) kilka milionów miłośników podrzynania baranich gardeł, a potem ruszyć z Berlina i Moskwy z "bratnią" pomocą. Aha, i trzeba się pozbyć amerykańskiej kurateli - po co się mają gapić na to, co się będzie w Mittel Europe działo (i na chorobę jeszcze jeden wspólnik do podziału łupów).

 10. A gdyby opowiedzieć całą tą polityczną sytuację jakiemuś Marsjaninowi, pomyślał by pewnie, że granica odwiecznej przyjaźni niemiecko-radzieckiej przebiega w poprzek Berlina i dlatego oba te kraje zrzeszone (te Rzesze same wyszły w pisaniu) w Unii Europejskiej razem występują gospodarczo i militarnie przeciwko Polsce, bo w Polsce były (a może i są) polskie obozy zagłady.

 11. I jeszcze ponowię swój zeszłoroczny apel do polskiego rządu. Jak nie w zeszłym, to może w tym roku rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej powinniśmy obchodzic w Wieluniu? W polskim przygranicznym wtedy z Niemcami mieście, gdzie nie stacjonowało polskie wojsko, a dach szpitala został oznakowany czerwonym krzyżem? Gzie bomby spadły wcześniej, niż rozpoczał się ostrzał Westerplatte? Gdzie zbombardowano bezbronne miasto, gdzie Niemcy zbombardowali oznaczony szpital? Zamiast jak co roku na Westerplatte, zaprośmy oficjeli (w tym z Berlina i Brukseli) z całego świata do obchodów wybuchu II WŚ do Wielunia. Makrela i Tusk zaprotestują? Bardzo dobrze, bo to będzie jawnie i po raz kolejny o czymś świadczyło. Westerplatte to dla Niemców wygodne obchody - niemiecki pancernik - polskie wojsko. Wieluń - niemieckie bombowce - polska bezbronna ludność.

 12. Moja propozycja - w Berlinie. Plus okolicznościowe zegarki i rowery dla gości.

 13. Zegarki i rowery pojechały na wschód po podpisaniu NS I.

 14. Nie wiem czy da sie tam to zorganizowac ale jest w Polsce jeszcze kilka innych takich miejsc gdzie Niemcy pokazali swoja kulture i cywilizacje...

 15. Ciekawostka:

  Jednym z pilotów bombardujących Wieluń, był absolwent tutejszego liceum, Niemiec. Jak tu mówić, że z mniejszości nie ma żadnego pożytku. Przydał się? Przydał! Kominternowcy z TVNu (fuj*) też się przydają.

  *proszę przyjąć moje ubolewanie za użycie plugawego słowa, ale innaczej nie umiałem.

 16. Ta kolejny raz podgrzewana gownoburza miara podgrzac atmosfere i poparcie w Europie. Dalo ciekawy zestaw efektow ubocznych. Po pierwsze pojawily sie zachodnie twity z wypowiedziami p. premier i mapki z nalozona iloscia zamachow i iloscia przyjetych nachodzcow. Robione np. przez Niemcow i Francuzow. Po drugie odezwali sie Zydzi - z reszta zdroworozsadkowo (no bo nie chca sie sami bezmyslnie otwierac na imigracje). Po trzecie - w Polsce takie glosy gnojace p. premier jakos uznania poza 'platnymi' nie znalazly posluchu i poklasku. Swoja droga posluzylo tez za niezly mechanizm pokazywania rozumnych inaczej. I tu nagrode dnia ma p.europosel Liberadzki http://liberadz...

  No dobra ale co to ma do nas? Ano to ze trzeba myslec jak porzadkowac Polsce wspierajac rzad albo dzialalac niezaleznie od rzadu - oby zgodnie z prawem i zdrowym rozsadkiem.

  Dobrym przykladem tego co mozna robic to organizacja monitoringu wyborczego w zblizajacej sie serji wyborow.

 17. Jedna wielka klika

 18. MK!

  Piekna Notka! Dziekuje, jak zawsze.

 19.  

  "Identyczne słowa Andrzeja Dudy i Beaty Szydło, identyczna reakcja Żydów i przed rokiem nie było żadnej burzy, po roku z głodu władzy i nienawiści najgorszy sort tak się pogubił, że gotów w jednym szambie utopić Polaków i Żydów, którzy chcą bronić swojej tożsamości i kultury."

  Tusk w roli zapalnika światowej nagonki medialnej został użyty po raz pierwszy. 

  Jednak bomba - czyli określone media na Zachodzie, w tym Washington Post, Guardian, agencja Reuters, Russia Today  etc. - czekała wcześniej uzbrojona i przygotowana do eksplozji.

  Polskie służby powinny od tej pory śledzić uważniej rolę Tuska w wojnie propagandowej prowadzonej przeciwko Polsce. Jesteśmy świadomi istnienia mechanizmu szczucia na światową skalę, szczucia kierowanego przeciwko Polakom, polskie służby powinny jednak sprawdzić w szczegółach mechanizm uruchamiania takiej nagonki -   w jakiej kolejności to jest odpalane, przez kogo, kto od kogo czerpie wiedzę. Zatem - kto po wystąpieniu Beaty Szydło wyskoczył pierwszy z komunikatem? Tusk? Kto następny i po jakim czasie? Po ilu minutach? .... 

  Być może cała "afera" sprowadza się do zaledwie dwóch, trzech postaci kluczowych dla całej nagonki. Reszta uruchamia się z czystej przyjaźni na podstawie prywatnych kontaktów z "zapalnikową" trójką. Stawiam na Tuska, Applebaum i Michnika ale nie wykluczam, że może w tym gronie istnieć jeszcze jedna postać kluczowa - Smolar? Soros? Blumsztajn? 

  Gdy uda się tych ludzi namierzyć, łatwiej będzie aktywność wrogą Polsce neutralizować. Prawdopodobnie potrzebne będą zmiany w polskim prawie w tym zakresie. Wojna hybrydowa, atak hybrydowy niejedno ma imię i zaczyna się od ataku propagandowego. Gdyby funkcjonował przedwojenny polski wywiad, z pewnością towarzystwem wymienionym wyżej bardzo dokładnie by się zajął.

  Gdy mechanizm uruchamiania światowej burzy w medialnej szklance wody zostanie rozpoznany, gdy środki zaradcze znajdą się w pogotowiu, pozostanie nam spokojnie czekać na następny występ pana Tuska w duecie z panią Applebaum, w tercecie z panem Michnikiem.

   

 20. Dwa wpisy Tuska, w CIAGU 2 dni i wiadomo o co chodzi! Te manipulacje, ktorymi sie Tusk POsluguje sa jednoczesnie instrukcja dla UKLADU, ktora nadal obowiazuje! "Ulica i zagranica"! Lewacka propaganda na Zachodzie "idzie lawa" jesli chodzi o krytyke PBS! Drugi wpis "prezydenta " EU, dot., urodzin PRAWDY o Lasku smolenskim, jest zapewnieniem TRWAJCIE w KLAMSTWIE, bedziecie nagrodzeni! Z tych wpisow Tuska mozna wyciagnac wniosek ze OBALENIE PiSu jest tylko kwestia czasu?! Czyzby ten POlityczny golodupiec dobrze sprzedajacy sie mendialnie i merdialnie, czegos sie wiecej dowiedzial POd spodnica u Pani Wychowawczyni, Angeli?! Kogos takiego jak Tusk, to nawet jego kolega Grzegorz Schetyna nie nauczy robienia polityki! Obydwaj to POlityczne lokaje, kaszebski POdworzowy kundelek Oskarek, ktory POszczekuje, jak Pani nim POszczuje, plus WSIowy teczkowy sp Jeremiasza "Baraniny" Baranskiego, Radek! Wszyscy oni "oPOzycjonisci", tacy sami jak Wladek Frasyniuk sluzacy WSIowemu diablowi, obojetnie przed, czy PO 1989!!! "Namierzeni" sa juz BARDZO dawno, wszyscy bez wyjatku!!!

  PO czynach i slowach ich POznalismy!!!

  Dziadek Borowik zwany Prawdziwkiem!

 21. "Z tych wpisow Tuska mozna wyciagnac wniosek ze OBALENIE PiSu jest tylko kwestia czasu?!"

  Tusk atakuje, bo otrzymał polecenie. To nie jest jego indywidualna inicjatywa. Nasuwają się pytania - od kogo otrzymuje tego typu polecenia Tusk? Bezpośrednio  od Merkel? Polski wywiad - zwłaszcza wojskowy - powinien to wiedzieć na pewno. 

  Atak medialny Tuska na Polskę to wyraz bezradności promotorów Tuska albo część szerszego planu. W tym drugim przypadku może to być plan wzmacniania presji propagandowej na polski rząd aż do jego zmiękczenia, ale może to być również wstęp do czegoś poważniejszego. Polski wywiad wojskowy powinien to wiedzieć na pewno na podstawie własnych źródeł informacji.

  Najpoważniejszy scenariusz kierowany przeciwko Polsce rozpocznie się od kolejnego zamachu uderzającego bezpośrednio w Prezesa Kaczyńskiego, struktura władzy w Polsce nie jest trudna do przeanalizowania. Najpoważniejszy scenariusz kierowany przeciwko USA zacznie się również od zamachu kierowanego przeciwko najważniejszemu politykowi USA. Pytania -  w jakiej kolejności to się odbędzie? jaka struktura jest w stanie coś takiego przygotować i przeprowadzić? Czy polski wywiad wojskowy jeszcze istnieje? Czy funkcjonuje sprawnie?

   

 22. Lewactwo (ciągle brak adekwatnej nazwy dla tej mafijnej grupy) zorientowało się, że udając owieczki może przegrać. Teraz postawią wszystko na jedną kartę. Rozwiną front i rozpoczną zmasowany atak na wszystko co "ludzkie". Struktury UE i USA opanowane są przez przestępców połączonych ideą podporządkowania sobie wszystkiego co się na świecie rusza. Wiemy o tym, gdyż mamy polski dowód w postaci nagrań od "Sowy"... wątpić mogą tylko Idioci. Oni zrobią wszystko, by nas zniszczyć. Będą posługiwać się kłamstwem, szantażem, korupcją i mordem. Deklaracja wygłoszona przez Sorosa nie pozostawia złudzeń. Wojna o wolną Unię i wolny Świat właśnie się zaczyna.

 23. "Teraz postawią wszystko na jedną kartę."

  Też tak uważam. Dlatego należy przygotować się do wojny i stąd większość pytań kieruję w stronę państwa sensu stricte, w tym wojskowych struktur wywiadu i kontrwywiadu. Wygłupy z "ujawnianiem" prawdy o zbrodni 10.04.2010 nie mogą się powtórzyć, wygłupy z "ujawnianiem" sprowadzonym wyłącznie do bełtania, gmatwania i mataczenia po polskiej stronie, zarówno tej reprezentowanej przez Macierewicza, jak i tej reprezentowanej przez Laska/Tuska.

  W tej wojnie jeńców nie będzie. Dlatego prawda o 10.04.2010 musi być ujawniona.

   

 24. "... stąd większość pytań kieruję w stronę państwa sensu stricto."  Przepraszam za błąd w komentarzu wyżej

 25. "Obydwaj to POlityczne lokaje .." - lokaje, nie przeceniasz ich ? To są polityczne .... te, no, .... damy, powiedzmy.

 26. Pawłowicz napisała: „Tusk i Putin – ten sam stalowy,zimny wzrok, fałszywa twarz, ta sama sylwetka, to samo udawanie wysportowanego macho. Ta sama mordercza nienawiść do Polski. Ta sama interesowna miłość do Niemców.”

  (http://prawy.pl/52662-profesor-pawlowicz-zmiazdzyla-tuska/)

 27. @m! ZaPOmnielismy o JESZCZE jednym agencie o kamiennej twarzy Pawljaku! Noca ZAMACHU STANU 04.06.1992r Pulk. Lesiak POstraszyl na WSIowe POlecenie, Tuska i Pawljaka kargulami ze swojej szafy! POmogli TW Bolkowi ochoczo, Tusk w try miga POliczyl glosy, a Pawljak gdy Bolensa dal mu "wolna reke", POczyscil UOP! Wracajac noca 04.06. na 05.06.1992r z Warszawy, analizowalem mimmike twarzy i inne zewnetrzne cechy charakteru, mowilem wtedy ze moga sie nadawac do WSIowej sluzby! Jak widac sluza do DZISIAJ! 

  Wracajac do spraw wspolczesnych, jeden z najwazniejszych owczarkow alzackich, naszej "zlotej Pani Wychowawczyni " Herr Juncker zaczal slabiej i bez przekonania POszczekiwac na temat kar w sprawie kwot imigrantow! Mowil tez ze sily interwencyjne EWG, nie sa obecnie "Einsatzbereit", lecz w przyszlosci "musza byc ZAWSZE gotowe"! Nie powiedzial tylko czy to bedzie blizsza, lub dalsza przyszlosc! Trudno POtraktowac POwaznie tego chorego z uzaleznienia, drobnego kombinatora, z drobnego Panstewka! Stworzyl swego czasu wielkim kombinatorom, mozliwosci wielkich kombinacji, dlatego "piastuje" teraz "wielka" funkcje, w dowod wdziecznosci! Calkiem jak nasz kaszebski kundelek Oskarek, schowany pod spodnica babci Angeli, bo sobie za glosno POgral na blaszanym BOMBENku! Teraz ma kwarantanne, jak ten swistak co POzawijal sreberka!!! Musi siedzie w norce, a juz niedlugo w Tusk Tower Center we Wronkach!!!

  Dziadek Borowik zwany Prawdziwkiem!