Prześlij dalej:

Kocham prawne interpretacje, wykładnie, doktryny i orzecznictwo. Nigdzie indziej tak się nie przeplata tragedia z komedią. Na podstawie wyroków można by z powodzeniem pisać dialogi i scenariusze do dowolnego gatunku filmowego, od opery mydlanej po thriller, co zresztą nie jest fikcją i propozycją, ale faktem wykorzystywanym w branży. Parę lat temu zapadł jeden z moich ulubionych wyroków, chociaż nie dotyczył sprawy z moim udziałem. Zacytuję, bo „klasyki orzecznictwa” nigdy dość:

Hejtowanie ma różne znaczenie .Sąd sięgnął do różnych słowników - hejtowanie to bezpodstawna krytyka, niedozwalana krytyka, hejtowanie w gwarze znaczy „błoto bryzga wyżej uszu”, woźnica woła, jadąc na przemian: „Het, hejt, wist, bryczka skacze i tak dalej… Cytuję słownik języka polskiego…

Takie ustne uzasadnienie padło w sprawie Szefernaker przeciw Nitras, a proces odbył się w trybie wyborczym. Kto uważa, że to jakaś pomyłka, manipulacja albo wyrwana z kontekstu dykteryjka, niech z łaski swojej posłucha. Uprzedzam, że powyższa zachęta to zaledwie 1/10 pełnego obrazu rzeczywistości, dlatego polecam odstawić przekąski i napoje.

Prawda, że nic, a nic nie przesadziłem? Ewentualnie ze skromnością opisu uzasadnienia, które przerosło moje zdolności literackie. Takich perełek w sądach znajdziecie, Szanowni Obywatele, nomen omen, całe fury. Na własne widziałem i własne uszy słyszałem podobne skecze, ale zostawmy sądowe „dowcipy”, ponieważ tak się składa, że w sprawie Hanna Gronkiewicz-Waltz, przeciw Patryk Jaki Naczelny Sąd Administracyjny wydał bardzo mądre postanowienia. Od czasu do czasu narażam się wszystkim i żeby nie wyjść z wprawy napiszę, że jeśli miałbym wskazać jakieś zręby normalności i trzymania się litery prawa, to zdecydowanie wskazuję na sądy administracyjne. Cuda się tam potrafią dziać, na przykład Adrian Wachowiak wygrał z Laskiem, chociaż chodziło o niezwykle ważne dokumenty dotyczące katastrofy smoleńskiej. Piszący te słowa i pewien biznesmen, którego piszący zna, wygrali wspólnie kilkanaście postępowań z Owsiakiem i WOŚP. Tyle, że wymienieni wygrali, bo sąd uwzględnił ich wnioski i skargi, a HGW wygrała, bo przegrała.

Cztery kolejne wnioski nieszczęsnej prezydent Warszawy dotyczyły sporu kompetencyjnego, czyli mówiąc po ludzku, co komu wolno. HGW twierdziła, że Komisji Weryfikacyjnej nie wolno dotykać spraw związanych z „reprywatyzacją” Warszawy. NSA oddalił wszystkie cztery wnioski uznając, że one w ogóle nie dotyczą żadnego sporu kompetencyjnego, zatem na starcie NSA mówi HGW alby sięgnęła do starych kolokwiów z I roku studiów. Orzeczenia te rozstrzygają jednoznacznie, że Komisja Weryfikacyjna po pierwsze jest uznanym przez NSA organem, po drugie w ramach prawa i kompetencji, jakie posiada, może realizować swoje cele, w tym wzywać świadków według uznania. Krótko mówiąc – pełna kompromitacja pani profesor prawa w zderzeniu z politologiem Patrykiem Jakim. I co z tym teraz zrobić?

Nie ma takiej siły, żeby prawnik, czy to sędzia, czy ktokolwiek inny, nie zrobił z każdego błędu pełnego sukcesu. HGW zaczęła gadać w mediach o hejtującym koniu i innych wiśta wio, łatwo powiedzieć. Po klęsce, która ma również wymiar kompromitacji, HGW oświadcza, że wygrała z Jakim, ponieważ NSA oddalił jej cztery wnioski. Skądś znam te klimaty, co prawda w męskim wydaniu, ale „narracja” ta sama, brakuje tylko biegania po stole w poszukiwaniu słoika. Dla tych kilku wyjątków, dla tych paru chwil warto robić swoje. Cztery lata żyję w sądowniczym kieracie, od czego, proszę mi wierzyć, każdy normalny człowiek może dostać na głowę. Gdy słyszę o mądrym wyroku i głupiej reakcji cwaniaków, którzy dotąd drwili z prawa, wiem, że gdzieś tam na boku stoi moja cegiełka. Chociaż tyle!

6
12238 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

18 (liczba komentarzy)

 1. Panie Piotrze,

  Wielkie dzięki za trud i zmagania, oraz za edukację sądową.

  Pozdrawiam, szperacz

 2. jak w starym dowcipie:

  adwokat do podsądnego: wygraliśmy sprawę. Jeszcze tylko zapłacić i odsiedzieć, a potem spokój.

 3. Dobre dobre. Dawno się tak nie uśmiałem.

  Czy grupa V4 jest wstanie wesprzeć politycznie rząd Czech? Dla tych co nie wiedzą, Niemcy kiedyś kupili sobie fabrykę skody żeby sprzedawać samochody. Niestety czeska fabryka jest zbyt zyskowna, dlatego Niemcy chcą zdemontować fabrykę skody i wywieźć ją do Niemiec. Lubicie niemiecką Skodę?

  Czeski Think tank jest mądry, faktycznie w Polsce postępuje integracja dużej armii polskiej z armią amerykańską, aż się prosi żeby zintegrować małą armię czeska słowacka węgierska rumuńska litewska łotewska białoruską i ukraińska z armią polska. Tylko że nasze ministerstwo nie zaproponowało nic takiego. Co zrobicie?

 4. Hanka coś kręci :)

 5. Ta cegiełka to bardzo dużo!

  A sędzia furman przejdzie do historii.

  :)

  Gdy z kozła kieruję konie,
  Jestem jakby król na tronie.
  Tam gdzie zechcę, szkapy idą
  Czy to koczem, czy to bidą.

  Hej wio! hejta wio!
  Hejta stary, młody jary!
  Hej wio! hejta wio!
  Hejta, wiśta, prrrr!

   

  Tylko jedna ta różnica:
  Sprawiedliwy jest woźnica.
  Choć na konia jarzmo wkłada,
  Jednak nim sumienie włada.

  Hej wio!......

  Lecz wy, którym rząd oddany,
  Bierzcie za przykład furmany.
  Wam to należy miarkować,
  Jak podwładnymi kierować.

  Hej wio!......

 6. avatar

  Tego i Bareja nie wymyśli. A na Owsiaka polecam do rozpowszechniania ten cienki bacik, bez odwoływania się do jego matactw w odpowiedzi  wszystkim chwalcom.

  Tak mają oglądacze telewizji, nie widzą realnego świata. Koszty WOŚP dla podatnika są ogromne, sumy nierozliczone w dziesiątkach mln, wyroki lekceważone. Ofiarność innych wielokrotnie wyższa. Dla chorego dziecka udaje się zebrać ponad 2 mln w ciągu 7 dni od prawie 100 tysięcy ofiarodawców. Cichutko i bez rozgłosu. Czyli 100 mln rocznie. I to jest tylko jedna z setek takich akcji. https://www.sie...

 7. No to ta cała "reforma" poszła się właśnie jebać ... Rzecznik PiS zdradza kulisy spotkania prezydenta Dudy z prezesem Kaczyńskim: Poszliśmy na ogromne ustępstwa ...

  https://wpolity...

  Róbcie tak dalej ...

 8. Nie rozumiem intencji Kaczyńskiego. Dlaczego zaprosił i o czym chciał rozmawiać z Dudą? Na tym etapie, takie rozmowy powinny być prowadzone między Szczerskim i Terleckim.

 9. Chciał sprawdzić, czy Prezydent Duda naprawdę chce zmian, ale z uwzględnieniem jego stanowiska, czy jest po drugiej stronie. Przez Szczerskiego tego się nie da wymacać.

 10. To bedzie później wykorzystane, ta 'walka o porozumienie była prowadzona do końca'. 
  Ta propozycja ustaw PAD, to był szczyt szczytów grania w kulki na szczeblu centralnym, powiem więcej, to było bezczelne i aroganckie!
  Banku nie trzyma PIS, reguły gry ustala PAD i gra po wiejsku, kijem i cepami po kostkach, oczach  i jajach.
  PIS nie może odejść od stołu, musi udawać, że jest cacy, a nawet lepiej.
  Czarny scenariusz się jednak rozwija w najlepsze, mamy Bolesława II lepszego niż pierwszy.
  Ciekawy jest komentarz Cymańskiego, że stanowisko PIS i cała gra o kształt prawa, była z góry przegrana - jak się tak zastanowić, to chyba racja!
  Jeśli tak, to mamy do czynienia z piętrową grą, PIS przyjmie propozycje PAD, ale nie będzie za nie odpowiadał. Nie jeden myślał, że jest wodzirejem, ale tak naprawdę tańczył, jak mu zagrali. To, co się dzieje, jest najważniejszym przesileniem w polityce polskiej od 1945 roku, na puentę musimy jeszcze długo czekać, do nastepnych wyborów prezydenckich. 

 11. Wystawienie Dudy w wyborach prezydenckich przez PiS to był OLBRZYMI bląd, taki na wagę suwerenności Polaków. Każdy inny kandydat PiS wygrałby z Komorowskim.

  Marian Konarski

 12. @ ranger1951

  "Wystawienie Dudy w wyborach prezydenckich przez PiS to był OLBRZYMI bląd "

  Teraz to wiemy ale.....

  Kaczyński dobrze kombinował :

  wybrał "miękkiego faceta bez charyzmy "

  nie przewidział tylko że jak wybrał  mięczaka

  to ktoś inny /czytaj WSI/

  też może przejąć nad nim kontrolę.

   

 13. O ile tej kontroli nie było wcześniej, ze strony wywiadu narodu wybranego, lub jak kto woli prawniczego.

 14. @ janf

  "....    Banku nie trzyma PIS, reguły gry ustala PAD "

  Ponieważ ja należę do  

  /  że zacytuję" klasyka " :))) /

  ".... nałogowych poszukiwaczy WSI w każdej torebce z landrynkami i w butelce po płynie do golenia, "

  to twierdzę że nie PAD

  /  bo to cienki Bolek jest /

  tylko  WSI  ustala reguły.

  Dowodem  żywym są te dzisiejsze  pogaduch do poduchy

  Kaczyńskiego z Dudusiem .

  Brakuje stanowiska  PAD-a

  bo  on musi się dopiero

  dowiedzieć od oficera prowadzącego co myśli

  na temat złożonych propozycji :)))

  Gdyby rozmawiało dwóch  samodzielnych polityków

  to po spotkaniu

  odbyła by się konferencja prasowa 

  gdzie przedstawiono by ustalenia 

  a tak to musimy poczekać na konkluzje do następnego

  /  już  zapowiedzianego /

  " tete-a tete " :)

   

   

   

   

   

   

   

 15. "HGW oświadcza, że wygrała "

  Stosuje  stare zasady  :)

  Pierwsza:

  " „Kłam, kłam, a zawsze coś z tego pozostanie”.

  A druga :

  " Kiedy cię złapią za rękę to mów że ręka nie twoja"

  Never Ending Story

  http://z1.demoty.pl/58b5daa44fa397a407a305db8adde19d958947e3/l-gif

   

 16. To co najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Tu nie ma czego roztrząsać. Trzeba wreszcie przyjąć do wiadomości, kto jest właścicielem Polski. W sensie, że nie naród. A te wszystkie rozmowy i przepychanki, to takie "makagigi". Obudźcie się.

 17. Właśnie obudziłem się i piję poranną kawę... Poproszę o imię, nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer buta, tego kogoś, co jest właścicielem Polski.

 18. To nie jest jedna osoba. To jest "grupa trzymająca wadze".