Prześlij dalej:

Z całą pewnością gdzieś w Łazienkach albo w innym zacnym parku żywota dokonała wiewiórka, przygnieciona konarem kasztana, ale dziwnie cisza zapanowała w tej i wielu innych dramatycznych sprawach. Znudziła się też „męczeńska” śmierć Igora S. i nawet pigułka „dzień po” na receptę, nie wywołuje emocji. A propos pigułek i recept, całkowicie ucichły żądania i obawy „liberałów”, przecież miało być 40 razy drożej i komuna wróciła, bo na jednej ulicy zamordyzm PiS zabronił budowania 15 sieciowych aptek. No i jak tam, żyjecie? Czy radykalne podwyżki „Polopiryny” doprowadziły do masowych samobójstw wśród „wolnościowców”?

Takich burz w sedesie przeżyłem milion i każdego dnia rozkręca się nowe. Od niedzieli słyszę o wielkim skandalu i gigantycznym nepotyzmie. Szefowa Kancelarii Prezydenta, Małgorzata Sadurska, ma porzucić pracę za kilkanaście tysięcy i dostać fuchę za kilkadziesiąt tysięcy w PZU. Zacząć wypada od nepotyzmu, który wciśnięto do tej sensacji na zasadzie „używaj słów, których znaczenia nie znasz i nie rozumiesz”. Tymczasem definicja jest bardzo prosta, niczym art. 139 konstytucji, dający Prezydentowi prawo łaski:

1. «faworyzowanie krewnych i przyjaciół przy obsadzaniu wysokich stanowisk i rozdawaniu godności przez osoby wpływowe»

2. «w średniowieczu i odrodzeniu: system uprzywilejowania przez papieży ich krewnych»

Sadurska musiałaby mieć ojca, wujka lub chociaż macochę w PZU i to zatrudnionych na najwyższym prezesowskim stanowisku, żeby się załapać na nepotyzm w roli wiceprezesa. Oczywiście wszyscy dobrze wiemy, że czepianie się słówek przy okazji takich spraw jest ulubioną metodą kolesiów, którzy załapują się na intratne stołki. Zgoda, ale w tym przypadku cel jest zupełnie inny, przypina się fałszywą łatkę na starcie, żeby zapoczątkować lincz usprawiedliwiający złodziejstwo. Przez osiem lat rządów POPSL coś takiego jak wciskanie znajomków na państwowe posady było tak banalną normą, że i PIS się specjalnie na krytykę nie rzucał, to zwyczajnie i niestety prawie nikogo w Polsce nie szokowało. Dzisiejsza opozycja, która straciła wypłaty państwowe szybko poszukała wypowiedzi Sadurskiej, krytykującej obsadzanie spółek skarbu państwa z partyjnego klucza.

Z faktami nie dyskutuję, mamy do czynienia z polityczną klasyką, jesteś w opozycji to masz inną perspektywę niż przy władzy i Sadurska rzeczywiście znalazła się w niekomfortowym położeniu. Jest jednak „drobna różnica” między tym co robiła POPSL i tym, co robi PiS. Otóż po pierwsze Sadurska mówiła o czterystu kolesiach i jakoś nie widzieliśmy w mediach czterystu sensacyjnych wiadomości. Po drugie kolesie z POPSL wchodzili do spółek i natychmiast ginęły pieniądze, spadały zyski, pojawiało się dziesiątki afer wokół przetargów publicznych. Po trzecie doprowadzone na skraj bankructwa potężne firmy były za grosze wyprzedawane Kulczykom i pozostałym cwaniakom sponsorującym koalicję POPSL. Jeśli chodzi o obsadzanie spółek przez PiS, to tylko głupi, ślepy albo kłamca będzie twierdził, że zjawisko nie istnieje. Nie tylko rzecz ma miejsce, ale została oficjalnie zakomunikowana przez Prezesa PiS jako sposób na walkę ze złodziejstwem.

Kaczyński powiedział wprost, że w 2005 roku PiS popełnił błąd zatrudniając tak zwanych fachowców, bo oni natychmiast wsiąkali w patologiczne układy i stawali się ich częścią. Nowy pomysł to zatrudnianie ludzi pewnych, do których PiS ma zaufanie i tutaj też Kaczyński uczciwie stwierdził, że projekt posiada wady, ale jest łatwiejszy do korygowania, patrz wyrzucenie Dawida Jackiewicza z Ministerstwa Skarbu i wcześniej Bogusława Kowalskiego, kapusia SB, który dostał posadę w PKP. Mieliśmy do czynienia z gigantyczną skalą przekrętów w państwowych firmach, chodziło nie o miliony, ale o miliardy, dlatego nie ma czasu i miejsca na idealistyczne rozwiązania. Trzeba było opanować te stajnie Augiasza szybko i skutecznie. Na miejscu Kaczyńskiego przyjąłbym dokładnie takie same rozwiązania, nich to będzie człowiek, który się uczy, ale nie kradnie. Poza wszystkim cała akcja póki co jest „faktem medialnym”, w żaden sposób nie potwierdzonym przez zainteresowaną.

Z PZU jest jeszcze jeden problem, mianowicie nie tak dawno wyleciał z tej firmy prezes, który był człowiekiem Ziobro, a na jego miejsce wszedł prezes z nadania Morawieckiego. Żywe wiewiórki donosiły, że ta sprawa zakończyła się wielką awanturą w PiS i Beata Szydło miała nawet grozić dymisją. Sprawa się rozeszła po kościach i teraz wraca temat PZU, ale w jakiej wersji? Małgorzata Sadurska to człowiek Prezydenta Andrzeja Dudy i Beaty Szydło również. Z układanki wynika jasno, że prezesa PZU, którego wyznaczył Morawiecki, będzie pilnował wiceprezes z obozu Prezydenta i Premiera. Mówiąc oględnie oba te obozy nie są w sobie zakochane, ale rywalizują i takie rozdanie to firmowy numer Kaczyńskiego. Wstawić do spółek swoich, ale przy tym takich, żeby jedni pilnowali drugich.

Efekt? Przez dwa lata nie mieliśmy żadnej milionowej afery, nie mówiąc o miliardach. Spółki państwowe zarządzane przez PiS zyskały na wartości miliardy złotych, a ich zyski wzrosły. Mało tego! Wieczny bankrut LOT ze straty 300 milionów wskoczył na zysk 300 milionów. Nie koniec cudów. Żadna spółka nie upadła i nie została wykupiona za bezcen, jak to się pięknie kiedyś mówiło – nie została sprywatyzowana. Przeciwnie, właśnie PZU inwestuje w repolonizację polskiego sektora bankowego, wykupując akcje PEKAO S.A. Dla mnie to są jedyne kryteria oceny, cała reszta mnie nie obchodzi. W PZU może pracować Sadurska i brać 100 tysięcy albo Brudziński z pensją 200 tysięcy. Dopóki PZU będzie zyskiwała na wartości, przynosiła zyski i inwestowała w ratowanie polskich firm, „nepotyzm” PiS bardzo mi odpowiada. Cała reszta to zdechłe wiewiórki, apteki co 5 metrów i pigułki „po”.

4.755
26405 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

13 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  Jestem na TAK.

 2. Merkel została przywódcą wolnego świata. Ostro atakowała prezydenta USA i ogłosiła że art. 5 NATO nie obowiązuje, doczekała się takiej samej odpowiedzi z USA. Poszła na noże z Prezydentem Turcji. Faktycznie, na tą chwilę art. 5 NATO jest zamrożony. Premier Szydło nie musi już dzwonić do koleżanki z Berlina, rozłam w NATO się pogłębia. Wystarczy zadzwonić do Beaty Kempy.

  Odsunięcie Sadurskiej jak przypuszczam może być dużym błędem Prezydenta Dudy. W pierwszej części - tak, trzeba było odsunąć. Ale całkowicie się nie zgadzam z resztą, ponieważ nie mamy 16 czy 32 lat na budowę Państwa. Zaraz mijają 2 lata od przejęcie władzy a PiS jest w polu. Głównym założeniem polityki kadrowej nie jest selekcja pozytywną, tylko tworzenie państwewek plemiennych. Wyszarpanie jak najwięcej dla siebie. Niestety, nie mamy czasu na dorastanie, bo sytuacja jest coraz dynamiczna. Za rogiem czają się wielkie kryzysy i wielkie wojny, a my nie mamy sprawnie działającego państwa. 

 3. " Głównym założeniem polityki kadrowej nie jest selekcja pozytywną, tylko tworzenie państwewek plemiennych."

  Być może Kaczyński zawarł układ z układem - dopuszczać do stanowisk wyłącznie miernych (niech sobie będą wierni, komu to przeszkadza).

  Być może głównym strażnikiem tego układu jest Morawiecki, sam mierny aż żal patrzeć. Zasada wydaje się prosta - mamy już satysfakcję, bo jest nieporównanie lepiej, niż za rządów jawnych złodziei z PO. Złodziei i kłamców skrajnie bezczelnych, na dodatek osłanianych przez media. Jednak chwalenie PiS-u wydaje się przedwczesne. Zdecydowanie lepiej wyjdziemy na stałym waleniu "totalnej opozycji" oraz "nadzwyczajnej kasty" po łbach. Nie na chwaleniu kogokolwiek. 

  Dopóki w obozie PiS-u - zwłaszcza w gospodarce - królują miernoty, siłą rzeczy musimy koncentrować się na matołach z PO.  Żeby nigdy ale to przenigdy już do władzy nie wrócili. PiS pochwalimy po uruchomieniu przez nich pierwszego dużego, strategicznego i udanego projektu. O ile coś takiego im się uda.

   

 4. Zaproponuj kilka osób nie miernych.

 5. Żaden, którego Pan mógłby znać.

  Zasada jest prosta, skoro stał się znany, znaczy głupek. Jeżeli jest wyjątkowo znany, znaczy jest durniem i leniem wprost wyjątkowym. W ostatnich latach to żelazana reguła promowania celebrytów. W gospodarce również.

 6. zdaję sobie sprawę, że kiedyś zwłaszcza przed rokiem 1944-tym, jeszcze bardziej przed 1918-tym, było odwrotnie.

   

 7. A ja o czyms innym....

  Ida wybory samorzadowe. Niestety nie widze przygotowan do obywatelskiej kontroli wyborow. Czas juz 'kuc kosy' bo jesli nie bedzie nikt tego kontrolowal to bedziemy mieli 'rekonkwiste' tych ktorzy chcieli by byc ponownie u waaadzy....

 8. @Wyborca Polski, jak widac koncentruje sie na najwazniejszym! Juz NIGDY nie mozna POzwolic tow. z ZSL na "cud nad urna", te obrotowe arbuzy, rano ZIELONE , a wieczorem razem z koalicjantem przy liczeniu glosow zawsze CZERWONE! Czasami nawet na 168% glosow?! Dlatego sprawdzeni mezowie ZAUFANIA  w kazdej Kom. Wyb., servery MUSZA byc tez w Polsce, niedostepne dla komanda hakerow z Petersburga! Niestety bardzo malo zrobiono w rozbijaniu ZSL\PSL-owskich SYNEKUR w terenie, na samym dole, w glebokim terenie! Pelna mobilizacja srodowisk patriotycznych, aby dac odPOra tym zielono-czerwonym satelitom Moskwy! Nazywac rzeczy PO imieniu! 

  Wracajac do ostatniego wpisu, artykulu MK, kiedys nawet kucharka mogla byc ministrem! Obecnie jest inaczej,byc moze jest to troche po czesci moda, ktora takze przejeli lewacy! Nawet Zuckerberg skonczyl po 12 latach studia, choc teoretycznie moglby sobie zatrudnic SETKI Prof., a samemu CZUWAC i OGARNYWAC CALOSC!!!  Prezes PiS tez wyksztalcony, nie mowiac o Morawieckim Seniorze i Juniorze! Polska Ma SETKI tysiecy wyksztalconych ktorzy zostali w jakims sensie zmuszeni do siedzenia na zmywaku, emigracja jest dla ludzi przedsiebiorczych i takze nieglupich! USA na takich zbudowala swoja POTEGE!!! Czlonek mojej rodziny , (choc mowia ze ziec to nie rodzina), dopiero po skonczeniu studiow zostal wraz z bratem i kuzynem zaproszony na prywatna wyspe, do pienieznego wujka, i sie dowiedzial w jakich Bankach na Swiecie ma UWAZAC na pieniadze FAMILIII! Oraz takze jak je POMNAZAC!!! 

  Dziadek Borowik zwany Prawdziwkiem !

 9. abonament rtv

  Min. Gliński albo pożyteczny idiota albo kret. Wystarczyło by nieznacznie podwyższyć akcyzę na alkohol, papierosy czy benzynę.

  A PIS za tą durnotę słono zapłaci

 10. avatar

  Zyski spółek giełdowych, w których państwo ma kontrolę, pozytywnie zaskakują. Inwestorzy nie pozostali obojętni i kupują ich akcje. Na podstawie specjalnie skonstruowanego w money.pl indeksu policzyliśmy, jak radziły sobie spółki pod zarządem menadżerów z nadania PiS od wyborów w 2015 r. WIG PiS był najlepszą inwestycją w ostatnich latach.

  Jeszcze nieco ponad rok temu na giełdzie było widać strach, że hurtowa wymiana prezesów wielkich państwowych koncernów nie skończy się dobrze. Zamiast ludzi PO, PiS wstawiało "swoich". Ludzie znikąd, którym wytykać można było brak wystarczającego doświadczenia do kierowania tak dużymi organizmami gospodarczymi.

  To przełożyło się na notowania. Inwestorzy bali się wtedy kupować akcje, bo nie wiadomo było jak ta błyskawicznie zatrudniona rzesza menadżerów da sobie radę. Okazało się jednak, że spółki, w których to rząd premier Szydło wybrał prezesów mają ostatnio dobrą passę. Zarabiają tak duże pieniądze, jak rzadko w swojej historii, niektóre pobiły rekordy.

  http://www.mone...

 11. @brodek, pisze ze na gieldzie "widac bylo strach"! POwiedziec strach to malo! W Polsce miala byc druga Grecja, lub nawet wiecej! Miala nam to,ZALATWIC "ulica i zagranica" ! Okazalo sie owczarki alzackie Juncker i Timmermans, Pani Wychowawczyni Angeli nie sa w stanie POtarmosic POLSKICH OGAROW, moga sobie tylko POwachac wiatr gospodarczy na 4,1% wzrostu! NIC nie POmoglo takze POszczekiwanie wegierskiego kudlacza, owczarka z puszty Sorosa! To nie wujek Soros jest glownym pienieznym wujkiem, wiec niech sie nie wychyla, bo mu wiatr historii glowe urwie! POdobnie jak Pani Wychowawczyni, NIKT jej nie kazal upierac sie przy Tusku! Tym BARDZIEJ ze Prezes PiS  ostrzegal Merkel o SKALI odPOwiedzialnosci bylego Premiera, ktory nie byl zwyklym soltysem na Kaszubach! LEPIEJ jaka Pani Angela bedzie sie SLUCHAC swojego wielkiego sojusznika i koalicjanta, ktory od dziesiecioleci "zapewnia wspaniala opieke i ochrone", i w dodatku jeszcze rachunki za ochrone nieuregulowane! W zadnym wypadku nie POwinna sie SLUCHAC satelitow Moskwy z SPD!!! Dajac gwarancje kredytowe lub blogoslawienstwo na kolejny Nord Stream! To wyrzucone pieniadze, od marca 2018 roku Arabia Saudyjska bedzie sprzedawac rope bez OGRANICZEN, potrzebuje pieniedzy na realizacji kontraktow z USA! Iran POmimo konszachtow z Rosja, tez bedzie musial rzucac na rynek wiecej ze swoich zapasow (360 mln.barylek) , bo miecz embarga nad nimi ciagle wisi! Polityka i gospodarka jak naczynia polaczone, wiec Polska BEDZIE SILNYM PARTNEREM, SILNYCH SOJUSZNIKOW! Z pewnoscia wykorzystamy obecne PIEC MINUT w historii na DOBRA ZMIANE! ZAPRZANCY i JURGIELTNICY tego NIE POwstrzymaja!!!

  Dziadek Borowik zwany Prawdziwkiem !

  Edit: Nie udalo sie Rosji zdestabilizowac Swiatowego rynku ropy, to probuja elementami wojny hybrydowej, cyberatakiem wplynac na rynek gazu! Uderzajac w Katar, aby POroznic Panstwa Arabskie! Spekulujac ze Katar nie bedzie sie mogl wywiazac z kontraktow gazowych! JEDYNA ALTERNATYWA , Nordstream II, Putin ze Schröderem, plus Pani Wychowawczyni Angela! Kupa wojewodzka smiechu! Smieszno, tolko nie straszno! Niedobrze dla Rosji jak Wladymir bawi sie zapalkami, kolo rurociagu z gazem, lub ropa!!! 

 12. avatar

  To co wkleiłem powyżej nie może być przypadkiem. Po prostu nie możliwe jest żeby PiS miał tyle szczęścia, że Spółki Skarbu Państwa pod jego rządami biły rekordy. To nie jest szczęście - tu po prostu wystarczy nie kraść.