Prześlij dalej:

Zaraz po upadku pierwotnej wersji PRL do akcji wkroczyli marksistowscy ideolodzy i opanowali każdą dziedzinę „nowego życia”. W skutek tego przez kilka dekad mieliśmy marksistowskie szkoły, marksistowską kulturę i sztukę, marksistowską gospodarkę, a nawet marksistowski sport. Na omówienie wszystkich dziedzin felietonu i życia nie starczy, dlatego zajmę się tylko fragmentem gospodarki. W pierwszym odruchu chciałem napisać, że dziecko wie kto jest marksistowskim guru odpowiedzialnym za gospodarkę w PRL II, ale szybko się zreflektowałem, że to też jeden z mitów, które bezmyślnie się powiela. Dziecko nie wie kim jest Leszek Balcerowicz i nie wie również młodzież. O Balcerowiczu pamiętają tylko stare konie, które piły oranżadę z kapslowanej butelki.

Przez całe lata biednej tubylczej ludności wmawiano, że ten szaman to maestro wolnego rynku i w te pędy świat by go nam odbił, gdyby nie to, że Leszek poświęcił się ludowej ojczyźnie i nie był łasy na międzynarodowe stanowiska. Po latach okazało się, że Balcerowicz odchodząc ze stanowiska prezesa NBP został prezesem śmiesznej fundacji sponsorowanej przez znanego żydowskiego hochsztaplera. Kolejka światowych instytucji i korporacji po Balcerowicza się nie ustawiła, w końcu zlitował się Poroszenko i wziął go na Ukrainę w pakiecie ze Sławkiem Nowakiem, gdzie obaj budują drogi. Czy potrzeba bardziej brutalnego podsumowania wartości i klasy marksistowskiego ekonomisty? Mnie wystarczy, żeby nie powiedzieć, że uszami się wylewa. Skąd taki rozdźwięk między tym, co o Balcerowiczu mówiono, a tym co on rzeczywiście sobą reprezentował?

Ci sami ludzie, którzy wynieśli Balcerowicza na ekonomiczne ołtarze, szybko sprowadzili bożka na ziemię. Zachodnia finansjera potrzebowała usłużnego… ekonomistę, aby wykonać kilka prostych, chociaż gigantycznych operacji. Główne zadanie polegało na tym, by wszelkie intratne gałęzie gospodarki przekazać we właściwe ręce. Wówczas powstały marksistowskie hasełka powtarzane do dziś. W pamięci Polaków szczególnie utkwiły: „wolny rynek”, „tyle warte, ile warte”, „dławienie inflacji”, „schładzanie gospodarki”, „niewidzialna ręka rynku”. Dzięki takiemu czarowaniu Polacy oddali większość swojego majątku narodowego za psi pieniądz, potem oddali handel i usługi, które się Polsce nie opłacały, ale jakimś cudem opłacały się obcym. Nowi nabywcy nie płacili grama podatku, dostawali grunty i pracowników za miskę ryżu, w przeciwieństwie do miejscowych przedsiębiorców łupionych na 2/3 dochodu przy sprzedaży marchewki w „szczęce”.

Nie udało by się przeprowadzić całej tej operacji bez wsparcia krajowych rekinów finansjery i biznesu. Wszystkich nie można okradać, część tubylców musi zarabiać i trzymać resztę w otępieniu. Na tej bazie powstała grupa „biznesmenów”, czyli złodziei i darmozjadów, w sporej mierze byłych esbeków lub kapusiów esbecji. Mieli zakaz wchodzenia tam, gdzie działają międzynarodowi giganci i dlatego w 40 milionowym kraju nie produkuje się samochodów, telewizorów, czy komputerów pod narodową marką, ale montuje marki innych narodów. Co pozostało złodziejom, esbekom, kapusiom i marksistom? No jak to, co? Zawsze to samo – państwowe. Wszystkie Kulczyki, Krauze, itd., pasły się wyłącznie na państwowym. Bez wygranych przetargów, bez obracania akcjami na giełdzie, bez przejmowania państwowych firm i pośredniczenia w defraudacjach majątku narodowego, byliby sprzedawcami marchewki w szczęce.

Czas najwyższy podsumować 13 milionów straty Agory za rok 2016. Przyjmując założenia samych właścicieli tej marksistowskiej firmy, nic się w biznesie nie klei. Według Agory mamy reżim, deficyt wolnego słowa i puste półki po konstytucji oraz liberalnej demokracji. Cała produkcja deficytowych towarów przeniosła się do Gazety Wyborczej, ale z jakiegoś powodu nikt w społecznych kolejkach po demokratyczne artykuły dla młodych małżeństw nie stoi. Według zasad wolnego rynku i niewidzialnej ręki rynku Gazeta Wyborcza powinna się sprzedawać na pniu, jak podwawelska albo telewizor Rubin 714 za PRL-u. Tymczasem Wyborcza stoi niczym ocet w „Społem” i klient się o nią nie zabija. Wyjaśnię dramat Agory. Polska wyparła się gospodarki marksistowskiej i chociaż wielu twierdzi, że nie do końca tak jest, to odejście od marksizmu jest na tyle istotne, że do bankructwa Agory wystarczy. Poza marksizmem nie ma dla Agory życia. Jedyną nadzieją dla Agory i wielu innych tego typu firm jest powrót do państwowego wiktu i opierunku. Marksiści z Czerskiej rozpaczliwie usiłują zawrócić rzeczywistość, bo na wolnym rynku umrą z głodu.

6
25214 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

29 (liczba komentarzy)

 1. Krótko. Balcerowicz musi siedzeć ...

 2. Nie w temacie ale na czasie. - Z cyklu mądrości histeryka Kukiza.

  http://www.rp.p...

 3. A z ktorych Kukizow to on jest. Bo naszych wywiezli 

  https://pl.wiki...

 4. Coz? Zaorani? Chyba przedwczesna nadzieja

  Ja prosilbym o zrozumienie czym jest Agora. To wiele biznesow operujacych na roznych rynkach. Jesli ich biznes w gazetach i czasopismach zalezy od ogloszen to np. biznes w branzy nagraniowej nie koniecznie. Agora ma takze bogatych 'sponsorow' zewnetrznych.

  Sadze ze na wynik finansowy mialy wplyw 3 czynniki. Niewatpliwie dochody z reklam i prenumerat spadly.  Dodatkowo Agora musiala zaplacic za telewizje (ktora moze w przyszlosci dac im dochody - chociaz nie musi). No i pomijany czynnik - Agora to mechanizm finansowania lobuzycji (a przynajmniej jej czesci). I sadze ze to sa niemale sumy (chociaz sa wspoldzielone z innymi 'czynnemi tu szatanami').

  Do upadku finansowego im daleko. Niestety.

 5. avatar

  Agorze nic się nie stanie, nawet gyby miała MILIARD euro strat. Dostanie zapomogę od starszych i mądrzejszych aby tylko Polacy nie budzili się z matrixu zbyt szybko i szeroko. Mamy jeszcze bogactwa naturalne, w tym wodę powierzchniową i głębinową, do "zagospodarowania" pod ochroną wojsk amerykańskich. Póki co tych bogactw nie wolno nam używać bo musimy sprzedawać obligacje skarbu państwa. Komu ? Tym samym którzy wspomagają Agorę.

  Tak, że, spoko .

 6. I ten http://horoskop... nachalnie promowany serwis . Jeszcze trochę i jak radziecka prawda zajmą się pisaniem o UFO.

  Apropos wolnej ręki rynku. Zaraz po zmianie ustroju miliony ludzi trafiły na bruk, bo był wolny rynek i nikogo to nie obchodziło. Potem było 25 lat wolności i rozkwit gospodarczy Polski jakiego świat nie widział. Potem usłużni dziennikarze trafili na wolny rynek i rozkwit gospodarczy jakiego świat nie widział zwolnieni z PAŃSTWOWEGO radia i telewizji, był taki wrzask że Lisem i Zimochem prawie RB ONZ się zajęła. Bo nie mieli pracy takiej, jakiej by chcieli.

 7. No i bardzo dobrze.

 8. "Skąd taki rozdźwięk między tym, co o Balcerowiczu mówiono, a tym co on rzeczywiście sobą reprezentował?"

  Wystarczy uświadomić sobie, że wyhodował godnego następcę:

   

   

   

 9. avatar

  Mało mnie tak cieszy jak upadek Agorowego towarzycha :) :) :)

 10. I tak Michnik trafi do radioKOD Zet. Kwakwakwadrans prapraprawdy. 

 11. póki co na Giełdzie akcje Agory nie spadaja, więc nie ma się czym jeszcze cieszyć.

  http://wpolityc... dzisiaj Saryusz-Wolski:
  Program zakupowy polskiego wojska to dziś największa kwotaw skali Europy, planowana na wydatki rzędu 130 mld euro do 2022 roku.

  GUS PKB 2015 to ok. 1800 mld PLN.

  130 mld euro to ok. 560 mld PLN, to ok. 31% PKB.
  Nawet na 5 lat to jest średnio na rok po 6,2% PKB . Same wydatki na zakup, a pozostałe wydatki na utrzymanie Wojska?

  - to jest czas, by pokazać solidarność  - Myślę, że jednym z krajów, który  zostanie poddany pewnej presji, jest pański– powiedział McCain zwracając się do prezydenta Dudy

  Może ktoś mądry powie o co tutaj chodzi?

 12. avatar

  Może to "cóś" wyjasni ?

 13. Nie wiem, podobnie jak czemu Holland niewygrała czegoś tam. Wstyd na cały świat. 

 14. Dostala Srebrnego Niedzwiedzia za Doline Klodzka , Niemcy doceniaja jej wklad w ponizaniu naszej kultury i powiekszaniu dobr Germani

 15. Powiedzmy sobie szczerze. wchodzimy w badzo goracy czas. Ukraina na razie przejmuje ciezar wojny (i dobrze dla nas) ale rosja moze uzyskac to czego chce i wtedy staniemy sie panstwem frontowym ze wszystkimi konsekwencjami tego faktu. Pora na stworzenie chocby minimalnego poziomu odstraszania - jesli nie przez jednostki pierwszorzutowe to chocby przez stworzenie sil ktore beda dzialac na tylach wroga. I jedno i drugie kosztuje.

 16.  

 17. I tak z wszelkiej maści marksistów robiono opozycje i fachowców od gospodarki rynkowej. Nie tylko Balcerowicz jest tego dowodem. Wczoraj zamieściłem trochę info o niejakim Długim od Kukiza, którego w telewizji nie da się słuchać. Dzisiaj po rozmowach z kolegami ze Śląska mam tego trochę więcej.

  W 1979 ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. W drugiej połowie lat 70. działał w Socjalistycznym Związku Studentów Polskich, m.in. jako członek sądu koleżeńskiego. Jednocześnie od 1976 współpracował z opozycją, zajmując się dystrybucją wydawnictw podziemnych (m.in. „Robotnika”), a także biorąc udział w tzw. grupie samokształceniowej Ruchu Młodzieży Demokratycznej (w tym samym czasie działał w SZSP i opozycji to się kupy i d... nie trzyma) . W 1980 wstąpił do „Solidarności”.
  Po studiach odbył aplikację sędziowską, w 1981 został asesorem w Sądzie Rejonowym w Mikołowie. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowano go 16 grudnia 1981. Wkrótce został tymczasowo aresztowany i oskarżony o sporządzenie oświadczenia nawołującego do protestów. W styczniu 1982 uniewinniony przez Sąd Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu, w tym samym miesiącu zwolniony. Stracił zatrudnienie w sądownictwie, po czym podjął pracę w Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym, a później w oddziale śląskim przedsiębiorstwa państwowego Desa. Kontynuował działalność opozycyjną m.in. przy organizowaniu manifestacji i kolportażu czasopism drugiego obiegu. Zasiadał również w RKW „S” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. 23 października 1982 ponownie internowany, po czym tymczasowo aresztowany i oskarżony z powodów politycznych. W lutym 1983 Wojskowy Sąd Garnizonowy w Katowicach uniewinnił go od popełnienia jednego z zarzucanych mu czynów, a postępowanie co do drugiego umorzył.
  W 1986 wyjechał do Australii, gdzie studiował na University of New South Wales w Sydney (ja jak wyjechałem to żreć za co wraz z rodziną nie miałem a ciekaw jestem kto go tam utrzymywał skoro studiował?). Pracował tam również w Biurze Informacyjnym „Solidarności” (Biuro związane z Brukselą z TW Milewskim). Od 1991 do 1997 związany z polską dyplomacją jako konsul w Chicago i Waszyngtonie (rzekomy działacz "S" a my jako byli działacze "S" nie mogliśmy tam niczego załatwić nie mówiąc już o tym, że w ogóle nie mieliśmy wstępu) .

  Takich Balcerowiczów w Polsce są tysiące.

 18. Tak, to że Balcerowicz ma i miał marne wzięcie za granicami oznacza że był tylko poręcznym narzędziem do przejęcia gospodarki. Nie mniej za te zasługi nie dają mu zginąć marnie i wciskają go na synekury w krajach podrzędnych. Pewnie Poroszenko dostał polecenie z centrali i przyjął Balcerka na utrzymanie.
  Jasne, że trzeba było robić dokładnie na odwrót, może choć handel by ocalał, i te nieliczne firmy które były dochodowe.
  Czechom i Węgrom brak Balcerowicza nic nie pomógł, też wszystko opylili, widać musieli. Węgrzy nawet wodę sprzedali, teraz swoją wodę kupują od firmy zachodniej.
  Polskie zasoby wodne jeszcze z rok nie będą sprzedane. Dopiero jak Morawiecki założy super koncern Polska Woda i opyli go na pniu. Będziemy płacić jakimś przykładowym niemcom nawet za deszczówkę z dachu.

 19. Z Czechami bym nie przesadzał. Ichnie PGR do dziś egzystują.

 20. @janusz49, gospodarowanie na strukturze PGRowskiej jest marzeniem lewackich POlitykow I biurokratow z Brukseli! To lewacy POstawili POlityke na glowie, obawiajac sie ze plebs, czyli elektorat wyjdzie na ulice, i w najgorszym wypadku skroci POlitykow o glowe! Musze w tym miejscu w skrocie objasnic w czym rzecz! EWG, a szczegolnie jej zalozenia opieraja sie na subwencjonowaniu malej grupy zawodowej w tym wypadku rolnikow, np. w RFN ludzie zawodowo czynni w rolnictwie, to niecale 2%! POlitycy maja SWIETY SPOKOJ z pozostalymi 98%, ktore biegnie do Realu i moze sobie kupic karkowke po 3€/kg, NAWET ZA SOCJAL!!! POlitycy dobrze wiedza ze dokad plebs ma pelny brzuch, i dach nad glowa, oglupiany MENDIAMI, przez nastepne 1000lat bedzie siedziec cicho! To wlasnie "szczesliwi niewolnicy sa najwiekszymi wrogami demokracji"! Nie beda sie tutaj rozwodzil na temat skutkow koncentarcji masowej produkcji rolnej, zeby utrzymac niska cene produktu koncowego, czyli zywnosci siegnieto,nawet po genetyke! Nie bez znaczenia byly tez ZMIANY w sferze socjalnej, gdzie na Zach. Europy WYMUSZONO przesuniecie milonow mieszkancow do miast produkujac MILIONY bezrobotnych! Wyludnienie terenow wiejskich i malych miast obecnie jest faktem, i w okolicy w ktorej mieszkam jest jeden rolnik na 5-6 wsi! Struktura PGRowska na Zach.Europy zwyciezyla, marzenia lewakow jeszcze od czasow rewolucji pazdziernikowej staly sie faktem! POlegla rowniez tradycja, wyrosla na kulturze chrzescijanskiej, lecz to inna para kaloszy, lub walonek jak kto woli, kto by pomyslal ze kiedys w Europie beda dobrowolnie burzyc Koscioly, i budowac meczety?!

  Wracajac do wolnego rynku I naszych rozmow z Balcerowiczem, na temat wdrozenia tego rynku w Polsce, szczegolnie w sferze wsi i rolnictwa, to ten czlowiek byl gluchy na wszelkie argumenty! Nawet korzystajac z funduszy pomocowych nie obciazajacych budzetu Panstwa w tamtym czasie, prawie wykrzykiwal ze "nie bede robil zadnych wyjatkow" , lub smial sie ironicznie! W pewnym sensie przypominal z tym oblesnym usmiechem TW Bolka, tylko ze sie nie slinil, jak ten ostatni, w lozy sejmowej, 04.06.1992, noca ZAMACHU STANU! Obydwaj Walesa i Balcerowicz zatrzymali "dobra zmiane", na dlugie dziesieciolecia, moze byli tylko narzedziem w czyims reku, mniej lub bardziej swiadomym! Co nie wyklucza ze rzeczywiscie obydwaj POwinni siedziec! W pierdlu yes,yes,yes cieplo, i cieplo woda, tez yes!!!

 21. Scenariusz do wczorajszego filmu w TVP2 "UKŁAD ZAMKNIĘTY" napisał Balcerowicz .Nie wiem czy powinien otrzymywać za to "kasę" ,ale wiem ,że za CAŁOKSZTAŁT powinien siedzieć i to dłuuugoooo.

 22. avatar

  Prof.Kieżun na załączonym filmie wyjaśnił, iż rola Balcerowicza polegała na firmowaniu pomysłu Jeffreya Sachsa, a sam plan powstał na kolanie w ciągu jednej nocy. To jeszcze bardziej uzmysławia, jaką prowizorką była IIIRP. Pozdrawiam

  http://www.wyko...

 23. Sorry, w jedna noc to moze zostal przedstawiony wykonawcom.

  To ile tworzyli go tworcy to inna historia i my o tym nie wiemy

 24. Strata, srata, tatata. Ty się nie martw o Agorę, ona sobie radę da i na pewno nie zginie - akcje jakoś nie pikują, 10mln zysku w 4 kwartale, resztę napisali przedpiścy. Ty się martw, że Naczelnik robi z siebie ciągle ofiarę, że tabory mu się rozłażą - prof. Szwagrzyk, p.Stanisławczyk. PAD rozmawia z sen.J.McCainem, przyjacielem Sorosa, przeciwnikiem obecnej administracji Trumpa, współautorem listów-połajanek (wraz z dwoma senatorami pierwszorzędnego pochodzenia) do polskiego rządu ws TK - jak w ogóle mógł to zrobić, skoro to nie jego ranga - senator vs prezydent - i w obecności wiceprezydenta USA. z kim PAD gra? Z.Ziobro, Rzymkowski, prof.Piotrowski, a nawet Kalinowski przeciwko CETA.

 25. Ty sie nie martw o PiS.

  Ty sie martw o Polske

 26. Niejaki Ziemkiewicz "prawicowy dziennikarz" wychwalał Balcerowicza pod niebiosa w swoich knigach, że to prawie geniusz i gdyby nie on i jego reformy, to Polska byłaby pewnie na poziomie Albanii, albo jeszcze niżej. 

  Agora jako całość tak szybko nie upadnie. Kina Helios, drukarnie i inne, przynoszą niemałe zyski Agorze i mogą sobie jeszcze długo utrzymywać dla duraczenia mniej wartościowego narodu Gazetę Wyborczą. Liczą na to, że PiS nie jest wieczny i najdalej za niecałe 3 lata władza się zmieni i wróci menażeria z PO, PSL, Nowoczesna, SLD obojętnie pod jakimi nazwami, "żeby było tak jak było".

  http://www.bank...

   

 27. Nie tylko jeden Ziemkiewicz go popierał. Nadal 50% Balcerowicz nie przeszkadza bo nie idą na wybory nie głosują, 25% nadal go zdecydowanie popiera a z pozostałych 25% co najmniej połowa dopiero teraz się obudziła z ręką w nocniku. Ziemkiewicz nie jest żadnym wyjątkiem. Przypuszczam, że przynajmniej połowa tutaj piszących w przeszłości także Balcerowiczem się zachwycała.

 28. Czyli podsumowując: po półtorej roku jak polscy mali i średni byli łupieni na 2/3 tak dalej są łupieni a korpo jak nie płacili podatku tak dalej nie płacą - już oberkorposzczur w rządzie Szydło o to dba (wykańczanie polskich aptek już w drodze). Juz niedługo Polska będzie płaciła oszkodowania sieci klinik aborcyjnych za niemożność zrealizowania zysków - tako stanowi CETA; następne kwiatki w drodze. 

  Wiwat mordy pełne frazesów o suwerennosći i polskiej polityce gospodarczej dla dobra Polaków że o polityce historycznej nie wspomnę!

 29. Chciwość najłatwiej zaspokoić można kłamstwem, żerującym na próżności... Idioci tracą, a Skurwiele się bogacą. Hitem ostatnich lat są traktaty globalizujące prawo na świecie.