Prześlij dalej:

Między naiwnością, a głupotą w czystej postaci jest bardzo cienka czerwona linia, której mam nadzieje nie przekroczyłem, ale to też żadne pocieszenie. Gdyby nawet naiwnością było liczenie na to, że TVN został przejęty przez konserwatywnych Amerykanów, to i tak wstyd się ciągnie. Niestety popełniłem tę, no niech już będzie, głupotę i tak na początku sądziłem. Okazało się, że ci „Amerykanie” to bohaterowie kawału opowiadanego przez Józefa Balcerka, tak się śpieszyli, żeby przynieść Polsce normalne media, aż im walonki w biegu pospadały. Szczekaczkę z Wiertniczej przejął Bóg wie kto i nie ma to w tej chwili większego znaczenia, czy jest to słup radziecki, niemiecki, czy może rzeczywiście amerykański tyle, że w wersji tęczowej. W każdym razie nic się w propagandowym przekazie nie zmieniło, a jak już się doszukiwać zmian, to zrobiło się jeszcze gorzej niż było.

Wystarczyło chwilkę pomyśleć i przypomnieć sobie, że TVN powstał na zlecenie WSI i przez WSI był organizowany oraz obsadzany. Przy takiej minimalnej wiedzy staje się dość jasne, że sprzedać mogli, ale jedynie wybranym klientom, bo takich inwestycji nie oddaje się w drodze przetargu. Mieliśmy do czynienia z transakcją, którą spokojnie można nazwać wymianą sztabu, ale nie armii i frontu. Wprawdzie wyleciało kilku majorów, ale raczej na zasadzie pretekstu, bo Kuźniar jako wioskowy chłopak zbijał słupki i drażnił wszystkich, a Durczok robił jeszcze większy bałagan. W efekcie nowi właściciele wyczyścili szeregi z największej poruty, resztę zostawili i dalej grają na tę samą nutę, tylko znacznie głośniej. Czas najwyższy zmądrzeć i porzucić nadzieję. Pod „amerykańskim” kierownictwem żadnej zmiany „narracji” nie będzie, bo nie ma prawa być. Na szczęście zaskoczył inny i od dłuższego czasu trwały mechanizm.

„Rewolucja 1000 kanapek” została maksymalnie spieprzona od strony prowokacji, przebiegu, że o finale żal wspominać. Polityczny cyrk prawdopodobnie wymyślili i przeprowadzili ostatni szkoleni w Moskwie oficerowie. Wielu wskazuje Dukaczewskiego, ale tak samo nadaje się Czempiński, ostatecznie Bondaryk i Sienkiewicz, którzy mieli najświeższą wiedzę. W każdym razie, skończyło się jak z ruską budką, jedną wielką kompromitacją, której nie dało się ukryć. Jaka jest w tym rola TVN? Najkrócej mówiąc olbrzymia. Bez TVN rewolucja w ogóle nie miałaby żadnego wydźwięku i pompowanej dramaturgii. Jedno trzeba sołdatom medialnym z Wiertniczej przyznać, że w tego typu akcjach mają niebagatelne doświadczenie i warsztatowo też dorównują nauczycielom z Rosji Radzieckiej. Robili, co mogli, momentami więcej niż mogli, ale skutek jest taki, jak widać – pełna porażka.

O ile przyczyny blamażu od strony organizacyjnej i społecznej zostały dość bogato wyjaśnione i diagnoza jest raczej zgodna, to strona medialna została potraktowana po macoszemu. Słusznym jest twierdzenie, że w mediach z każdej komedii można zrobić tragedię i odwrotnie, ale TVN przez 24 na dobę się nie udało i tak bolesną porażkę ponieśli po raz pierwszy. Za największą przegraną można by uznać podwójną wyborczą wygraną PiS, ale tutaj mieliśmy do czynienia ze sporą dawką szczęścia i naprawdę ciężką robotą po 8 latach kompromitacji PO. „Rewolucja 1000 kanapek” była zadaniem o niebo łatwiejszym, a jednak zakończyła się tragifarsą. Widzę trzy główne przyczyny takiego stanu rzeczy, dwie z nich nie są niczym nowym, ale jedna to absolutna nowość i moim zdaniem decydujący czynnik.

Każda pliszka swój ogonek chwali, dlatego zacznę od Internetu. Wszystkie błazenady i spalone prowokacje oczywiście zostały zdemaskowane przez Internet, tak jest zawsze i to się już nie zmieni. Druga stała rzecz nazywa się zmulenie, zamęczenie konia, nudna hiperbola. Rozumiem, że można z 2 tysięcy zrobić 200 tysięcy, że agresywnych i często nietrzeźwych obrońców demokracji da się pokazać jako ofiary faszyzmu posłanki Pawłowicz, ale ile razy dziennie? TVN 24, przez 24 na dobę produkował hiperbole i mnożył dramatyczne sceny, których zwyczajnie nie było, no i tak dochodzimy do nowej rzeczy.

Telewizja publiczna stojąca po drugiej stronie barykady, to zupełna nowość na froncie walki o przekaz dnia. Od lat powtarzam, że obiektywne media nie istnieją, ale dostęp do dwóch różnych przekazów o tej samej skali rażenia, daje człowiekowi pełen ogląd sytuacji. Każdy mógł sobie obejrzeć „Fakty” i przełączyć na „Wiadomości” i taka przygoda dostarczała niebywałych atrakcji. Zdemaskowanie prowokacji przez Internet dotąd pozostawało w Internecie, od roku jest pokazywanie 2-3 milionom ludzi i to w sporej części takim, którzy z Internetu nie korzystają. Wszystkie trzy elementy złożyły się na porażkę TVN, a w konsekwencji ostateczną porażkę „Rewolucji 1000 kanapek”. Taki mamy teraz klimat i układ sił, co musiało do radzieckiego ośrodka propagandowego boleśnie dotrzeć .

6
29075 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

37 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  jeszcze trochę i może można bedzie przejąć za bezcen to medium...choć nie wiem czy starsi bracia na to pozwolą...

 2. tak, tvny to największa armata po tamtej stronie i przejęcie kolumbryny załatwiłoby problem. Ale gdyby to starsi bracia trzymali łapę to byłaby tylko kwestia ceny a tu dominuje ideologia. Zastanawiam się czy rozbrajania zacznie się od drobnego kalibru (rynek prasowy) czy od razu wezmą się za ruskich. Plusów dodatnich jest więcej: dokładnie można policzyć siły rebelii, ciężko ranny KOD, kilku ujawnionych śpiochów we własnych szeregach, kilka spalonych "autorytetów" (kto wygrał w kategorii "Udowodnię wam jakim jestem burakiem"? oczywiście usatysfakcjonowany Bronek, nie wiem kto wymyślił przejście pani Krysi przez "rozszalały" tłum ale należy mu się jakieś odznaczenie, bo to że Krysia ma jaja wiadomo od dawna)

 3. avatar

  Gdyby to była taka armata, to by nie sprzedawali. Sprzedali, czyli TVN jest spalony pod względem wiarygodności, nie ma żadnej siły rażenia i ot, jak tą załatwioną na amen armatę naprawisz, to twoja.

 4. TVN dalej oddziaływuje na rzesze swoich wyznawców, przy okazji jest bardzo sprawny warsztatowo, np. mi się bardzo dobrze czyta ich relacje reporterskie na tvn24.pl w przeciwieństwie do "naszych portali" - zwłaszcza infantylizm wpolityce.pl wręcz poraża. Jezeli kupować TVN to dopeiro po odebraniu koncesji - wtedy będzie tańszy.

 5. Niestety, wygląda to tak, jak w kukiełkowym świecie nieocenionej Pani Basi:

  Mediumiczne zdolności "wolnych mediów" nie pomogły.

  I nie udało się wywołać ducha nieboszczki III RP przy okrągłym stoliku.

  Stosowna fraszka: http://fraszki-ulotki.info/2016/12/ciamajda-n.html

  Czekamy, co dalej.

   

 6. Ten na przedzie to kto? Resztę poznaję.

 7. Od lewej: Ryszard, Adam, Tomasz, Monika.

  P.S. Uroczy detal: obuwie Adama

 8. Wiem, tylko ten Tomasz, to jaki Tomasz? Cholera, który z hałastry ma Tomasz na pierwsze.. Przecie nie ten Nałęcz.

 9. avatar

  Lis Tomasz

 10. Racja, ale najmniej podobny z pozostałych. Chyba że tak się szybko starzeje, że widując go w telewizorze bardzo rzadko, tracę kontakt.

 11. i obuwie Ryszarda, a nawet skarpetki do tych mokasynów z klamerkami - białe.

 12. avatar

  Ostatnia nadzieja: skontaktować się z Jaruzelskim i Kiszczakiem. Wodzu, co robić?

 13. A jak się skończyła ta rewolucja kanapek? Na zdjęciach jacyś smętni ludzie siedzą w Sejmie, w klimacie jak z londyńskiego metra podczas bombardowania. Wyszli już do domów na wigilijną flaszkę i szynkę? Nie oglądam, to nie wiem. Jutro będę u ludzi, więc będę musiał oglądać telewizję. Podobno rewolucja spowodowała spadek poparcia telewidzów do PO, i jej kolegów.

 14. Na razie grają na wycięcie Schetyny Neumana i Halickiego?, Którzy tracą kontrolę nad młodymi gniewnymi z po? 

 15. To już chyba plan B: eliminacja albo takie osłabienie Schetyny żeby namiestnik króla europy miał pełną kontrolę nad peło i N

 16. J.Mucha - słup WSIowego słupa Bronka dała sygnał do ataku na Scheta, że to niby "partii opozycji" "należy się młodszy lider" - widać wojskówka "idzie w miłe twarze pań - jak w .N". Stała na scenie tuż obok Bronka i cieszyła się z jego wypowiedzi dot. pogonienia przez "manifestantów" poseł K.Pawłowicz - przekaz jasny.

  Jeżeli prawdę jest, co pisało wpolityce, że Schet nie chciał zabawy z Rysiem w okupację (jakby Rysia zostawił samego na lodzie, to politycznie by zyskał) i,  że mu "młodzi mu brużdżą" (de facto starzy z WSI), to mu się dziwię, że towarzystwa nie potrafił przyprowadzić do porządku - zacząłbym od sejmowych oświadczeń majątkowych, na ile każdy z buntowników jest zakredydowany - np. Szczerba coś na min. 300tys. PLN

 17. No jak to?!? To niemożliwe!! To TVN nie prowadzi non-stop transmisji "live", jak to nieliczni cierpią "za miliony" w tej strasznej, opustoszałej sali plenarnych obrad Sejmu? Tak biedaków samych zostawił, na pastwę porzucił? ... Nie do wiary ...

 18. avatar

  Transmisję live WARTO  zorganizować. :)^:)

  Technicznie to chyba banalne.

 19. byłaby sodoma i gomora

 20. avatar

  :) Nie musi być TV, zgrabna webcamera i już :).

  Jak się zdaje, solidny postęp w kamerach nastąpił.

  A i drugą na podczerwień :)

 21. avatar

  Chyba jednak nie jest tak słodko jakby się wydawało. Totalniacy przegrali pierwszą rundę ale szykują się do drugiej która rozpocznie się 11 stycznia 2017 roku okupacją Sali Plenarnej i zapowiadanym przez Petru wnioskiem o samorozwiązanie Parlamentu. Przy obecnym układzie parlamentarnym jest to niemożliwe, ale ? Znów mam w tyle głowy myśl ilu jest w PiS śpiochów ? Co do Kukiz'15 nie mam złudzeń jak zagłosują. Może być pozamiatane. I już nie pomoże mobilizacja PiS i ew. narodowców na ulicach.

  Chętnie bym napisał coś "kolokwialnego" ale w przeddzień Wigilii nie wypada.

   

 22. Ten na P. to może co najwyżej złożyć wniosek o ustanowienie nowego święta, święta szściukróli. Pytanie tylko, gdzie i do kogo taki wniosek się składa. Inna sprawa - ten na P. na pewno zdoła "cóś" wymyśleć, zdolny jest ... inaczej ... z balcerowiczowskiej szkoły on ci jest ... 

 23. avatar

  Na dobrą sprawę, to Biblia nie podaje, ilu było króli. Wnioskuje się, że trzech, bo Biblia mówi, że Jezus otrzymał trzy dary. Równie dobrze królów mogło być sześć: trzech przyniosło dary, a tym trzem pozostałym dary nie zmieściły się na rubikoniu. Myślę, że mogło być więcej króli, w końcu mamy 130 parę krajów...

 24. avatar

  Unię należy odliczyć, zwłaszcza tę właściwą, starą, dobrą, co to u nich szopka bożonarodzeniowa ma być bez symboli religijnych

 25. ZSL nie zgodzi się na rozwiazanie ponieważ nie wejdzie do kolejnego SEJMU! Tyle szabel wystarczy!

   

 26. Pomysł (luźny, nie wiem czy realny) na TT, żeby posiedzenie z 11 stycznia 2017r przenieść na dużo później - niech "siedzą". Po 20.I.2017 powinno się trochę wyjaśnić - objęcie administracji przez Trumpa&Co.

  Porażkę poniósł PiS, że jeszcze nie wyciszył tych sowieckich kołchoźników: TVN, itd., itp..

 27. Ja bym dał im termin do końca stycznia,lubią niech siedzą.

 28. Te "myśli",które pan ma w głowie, to juz zakrawają na "głosy".

  Czyta pan czasem swoje własne komentarze z przed paru tygodni, albo miesięcy?

  Chyba jednak nie...

 29. Pani żartuje,kto czyta własne komenty i to stare.

  To Pani nie ma co robić?

 30. Myślę, że największy wkład zawdzięczamy samemu Tusku. Otóż przez 8-letni okres rządów kiedy to media prześcigały się w tworzeniu sztucznej rzeczywistości ludzie powoli uczyli się na czym polega istota manipulacji w Mediach. Sądzę, że dzięki temu obecnie Polacy są najbardziej krytycznymi odbiorcami informacji przekazywanych przez wszelkich maści dziennikarzy i polityków

 31. Problemem oPOzycji tych zasrancen, jest to ze kadra mlodych kiejkutow, jest przynajmniej 10-razy glupsza, od kadry starych kiejkutow!!! Naprawde "nie ma kim robic", jak pisal niedawno o nich MK! Na miejscu Prezesa PiSu zarzadzilbym reasumpcje glosowania w sprawie ustawy dezubekizacyjnej, w jednym punkcie, wysokosci renty, czy emerytury! Maksymalnie PO 850zl.! Mozna tez wniesc poprawke w senacie , w tym punkcie!!! Jak chca lepiej zyc niech POsprzedaja swoje wille czy mieszkania, zreszta z pewnoscia sobie odlozyli, mieli z czego przez te wszystkie lata! TW Bolek oPOwiadal ze sobie odlozyl, kpiac przy okazji, z SP Pani A. Walentynowicz, "gdzie ona byla, czemu sobie nie odlozyla"?! Pani Ani "Solidarnosc", brakowalo na lekarstwa, nie miala renty specjalnej, od Tuska jak oPOzycjonistka "na krzywy ryj" Krzywonos, w wysokosci 5200zl., 3500zl.  Ktore dal Tusk nalezy Krzywonos odebrac i dac cichym bohaterom "S" zyjacym za 850zl., tak jak zyla skromna SP Pani A. Walentynowicz!!!

 32. TVN-owi przeszkodziła również sytuacja międzynarodowa, po kilku miesiącach względnego spokoju jednego dnia wydarzyły się dwie bardzo medialne tragedie, najpierw zastrzelono na wizji rosyjskiego ambasadora, a kilka godzin później doszło do zamachu w Berlinie, który na kilka dni przykuł uwagę większości społeczeństwa i wszystkie TVN-owskie łzawe historyjki o bohaterskich wańkach wstańkach stały się co najwyżej irytującym szumem medialnym. Ciekawy jest natomiast poruszony przez Pana aspekt realnych właścicieli TVN-u i koincydencja samej rewolucji 1000 kanapek i pizzy na grubym cieście z nagłymi kłopotami z emisją programu TVP. Spokojnych o rodzinnych świąt życzę.

 33. Nie mylmy TVN (telewizja) z Emitelem (100% stacji nadawania naziemnego telewizji i chyba radia też). Ale realni właściciele w jednej i drugiej firmie chyba ci sami, co do narodowości.

 34. @stalowoszary, ty moze z lotnictwa, lub wieziennictwa, lecz zarty na bok, bo sprawa jest powazna! @stalowoszary kumaty jestes! Pare dni po przedluzeniu sankcji dla Rosji, ktore Pani Merkel MUSIALA POblogoslawic, Ober terrorysta z Kremla POsyla wici i uruchamia Amriego! Jak piszesz "na wizji" strzela w leb swojemu ambasadorowi,tu jest obojetne za POzwoleniem Erdogana, czy bez! Zreszta Erdogan wczesniej ZESTRZELIL samolot rosyjski przynajmniej jesli nie za POzwoleniem to z pewnoscia z wiedza Putina! Mord Ambasadora z Rosji w Ankarze mial jeden cel, "przekonanie" Turcji i Swiata ze Erdogan musi tez uznac Syrie z Assadem, Rosja z Iranem POpieraja dykatatora od lat! Turcja byla zawsze przeciwna, teraz sie zobaczy!

  Do Polski wyslano NATYCHMIAST Giullianiego, aby uzgodnil Strategie z glownym STRATEGIEM, a innym PetakOm, starym i mlodym kiejkutom ZDECYDOWANIE POwiedzial za POsrednictwem resortowego synalka Kraski w TVN, ze sa OUT! Gwarancje z 1986, nie moga TRWAC wiecznie, tym BARDZIEJ ze Ober-terrorysta z Kremla POszedl za daleko! CZEmpu i duKAcz, CZEKA RAZWIEDKI na POlszczu, maja "Maul halten", TRZYMAC PYSK, a ruki pa szwom! Oczywiscie ze sie boja wyjsc Do garazu, lub piwnicy, wiec wykonuja rozkazy wajchowego, bo inaczej moga sobie strzelic w glowe?! Jak sie zwroca do Szefa MSW, czy MON, to moga dostac ochrone!  Mam nadzieje ze w koncu wezma to na POwaznie! Jak prawie 1,5 roku temu pisalem takze u MK, ze cos POdobnego slyszalem ZUPELNIE przypadkowo na kolacji w Zürichu w DOLDER Grand z POWAZNYMI ludzmi, to widac CZEKA na POlszczu POmyslala ze to zart?! W takim GRONIE sie nie ZARTUJE !!! Sytuacja jest od pewnego czasu wiecej Jak SMIERTELNIE powazna! Szkoda ze zasrancen, ktorzy okupuja Sejm, nie moga sie nad tym zastanowic, z POwodu BRAKU horyzontow i asocjacji myslowych, zwanym IQ! To zwykle "tituszki", PO Polsku diduszki!!! Normalni LUDZIE w Polsce, beda mieli okazje przy stole Wigilijnym sie troche POsmiac z tych diduszek! TA bezdenna gluPOta UKLADU, nie moze wywolac refleksji, tylko usmiech POlitowania!!! 

  Bozego Blogoslawienstwa!  Wesolychi zdrowych  Swiat Bozego Narodzenia! Wasz Dziadek Borowik, zwany Prawdziwkiem!

 35. "Na logikę powinno nadejść otrzeźwienie, a opozycja totalna zmienić się w konstruktywną. Niestety, chyba jest do tego niezdolna. Może jedynie widowiskowo zejść ze sceny," http://m.niezalezna.pl/91220-przesilenie

  Czyli co - to, co teraz mamy w Polsce to wyreżyserowane pozbycie się opozycji o sowieckim rodowodzie? Ale to nie nam, ale reżyserom ma służyć - obawiam się, że możemy potem robić za mięso armatnie.

  BTW - Trump się chyba strasznie nasładza z Putinem. U Eli Barbura wyczytałem, że Trump zmusił do porozumienia Shinzo Abe z Putinem, który bawił dwa dni w Japonii, która z Rosją jest formalnie w stanie wojny od IIWŚ, podpisując jakieś porozumienia dotyczące gospodarki. I to mi coś nie pasuje.

   

  Dziękuję i odwzajemniam życzenia - zdrowia Dziadku Borowiku, zwanego Prawdziwkiem! ;)

 36. Czy Kontrowersjanie, którzy tu piszą ze Stanów nie mogliby u siebie na miejscu sprawdzić (dowiedzieć się) jaki jest skład właścicielski obecnych właścicieli TVN?

 37. Jak mowi moj kolega z Chattanooga, zarzad "Scripps Networks Interactive" (obecni wlasciciele TVN), to "pedalowe lewactwo, ktore bez skrupulow promuje lewicowych degeneratow i zboczencow". 

  Okolo 40% zatrudnionych tam pracownikow, to tzw. "gay's i lesbian's"! Jest tam troche ladnych, zboczonych sexualnie Polek!