Brzoza - opis wmiarę dokładny

 

Nazwa Brzoza brodawkowata (brzoza zwisła)

Pochodzenie Pierwotny areał: Europa i północna Azja

Siedlisko: Brzoza rośnie najlepiej na terenach górzystych do wysokości 2000 m n.p.m.. Preferuje gleby ubogie, suche, często piaszczyste. Brzoza jest rośliną pionierską.

Występowanie: Od Francji, na południe do Włoch, przez Bałkany aż do Kaukazu. Brzoza brodawkowata pospolita w całym kraju; gatunek pionierski, rośnie na glebach suchych i jałowych, na wydmach, nieużytkach, ale zawsze w miejscach dobrze oświetlonych. Jest to najpospolitsza z brzóz rodzimych.

Liście: Skrętoległe. Cienkie, trójkątne lub jajowato-romboidalne, zwykle długo zaostrzone, grubo, podwójnie piłkowane, u podstawy całobrzegie; liście i ogonki nagie, liście odroślowe większe, owłosione, sercowate.

Pędy: Pędy w stanie bezlistnym: Pąki skrętoległe (2/5), lepkie, u nasady rozszerzone, na wierzchołku zaostrzone. Łuski brązowe, na końcu zaokrąglone. Zawiązki kwiatostanów męskich na wierzchołkach pędów. Młode gałązki brązowe, pokryte brodawkami, nagie.

Kwiaty: Zwykle jednopłciowe. Kwiatostany zebrane w kotki, siedzące, brązowawe, na szczycie długopędów po 1-3, zwisające; kwiatostany żeńskie wąskie, zielone, na końcach zeszłorocznych, ulistnionych krótkopędów, skierowane ku górze, później zwisające. Kwitnie w kwietniu, równocześnie z rozwojem liści.

Owoce: Owocostany szyszeczkowate, grubowalcowate, jasnobrązowe do brązowych, jesienią rozpadają się pozostawiając ogonki. Łuski owocowe 3-klapowe, klapki środkowe szerokie i krótkie. Nasiona – orzeszki z dwóch stron oskrzydlone, skrzydełka 2-3 razy większe niż orzeszek.

Opis: Charakterystyczne drzewo, o srebrzystobiałej korze z poprzecznymi, ciemnymi paskami, w dolnej części pnia prawie czarnej i spękanej. Osiąga wysokość do 20m (w Puszczy Białowieskiej okazy o wysokości 30metrów), pień ma smukły, dość często krzywy, koronę stożkowatą, w starszym wieku luźną, ze zwisającymi gałązkami. Wytwarza system korzeniowy silnie rozwinięty, ale powierzchniowy. Osiąga wiek 120 lat. Znosi zanieczyszczenia atmosfery, ale silnie wyjaławia glebę i uniemożliwia wzrost wielu innym roślinom w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Drewno rozpierzchłonaczyniowe, bez twardzieli, białe z żółtawym lub różowawym odcieniem, mocne, trudno łupliwe i średnio twarde. Ma szerokie zastosowanie jako drewno sklejkowe, do wyrobu mebli oraz wszelkiego rodzaju sprzętu gospodarczego.

Taxonomy upgrade extras: