Prześlij dalej:

Jako weteran Internetu znam na pamięć dyżurne i historyczne tematy, które się rozlewają po całej sieci, gdy tylko padnie konkretne hasło. Przez kilkanaście lat taką datą był 4 czerwca, a tematem „Okrągły Stół”. Topowe nawalanki w ramach debaty publicznej i trzeba przyznać, że co najmniej do 2010 roku zdecydowanie wygrywała „narracja” twórców „Okrągłego Stołu”. Brednie o pokojowym oddaniu władzy, o upadku komunizmu w Polsce, o fenomenie polskiego porozumienia i pionierskim w Europie politycznym rozstrzygnięciu, odmieniono przez wszystkie przypadki. Z drugiej strony nie uszedł z życiem żaden oszołom, jeśli się odważył wspominać o zdradzie, wódce w Magdalence i nowym podziale władzy, w którym komuniści wraz ze swoją agenturą zachowali wszystkie liczące się pozycje.

Pamiętam te czasy doskonale, bo byłem czynnym uczestnikiem dyskusji i jeśli miałbym porównać jej żywiołowość i skalę do innego tematu, to tylko „Powstanie Warszawskie” mogło „Okrągłemu Stołowi” dorównać. Nagle temat praktycznie znikł, w każdym razie nie wzbudza już takich emocji i ginie w Internecie między bieżącymi informacjami. Wypadałoby się zastanowić skąd ta zmiana, gdyż takie cuda rzadko się w Polsce zdarzają. Postawię odważną tezę, że mit „Okrągłego stołu” padł razem ze swoimi twórcami. Odkąd Jaruzelski i Kiszczak leżą w odrębnych grobach, wbrew nowej świeckiej tradycji, skonało wiele legend. Poza największymi komuchami i drelichowymi dziennikarzami PRL-u nie ma dziś wielu chętnych do obrony stanu wojennego, a Magdalenka stała się faktem, nie żadną plotką oszołomów.

Posypał się też układ brudnych interesów, czego symbolem jest jakże charakterystyczna śmierć byłego biznesmena i sponsora układu, samego doktora Jana Kulczyka. No i wreszcie Bolek Wałęsa to potwierdzony naukowo i procesowo agent bezpieki, sprzedający swoich kolegów za pieniądze. Biorąc te okoliczności pod uwagę i rozwagę, trzeba stwierdzić krótko – przeciwnicy i demaskatorzy „Okrągłego Stołu” wygrali. Dla towarzyszy, którzy stali za tym kantem i jeszcze żyją, temat zrobił się bardzo niebezpieczny. Każdego dnia wychodzą jakieś nowe okoliczności i odpryski historycznych faktów i wszystko razem składa się na interpretację, która nie mogła się przebić przez dwadzieścia klika lat. Przy okrągłym stole doszło petryfikacji PRL-u i dla niepoznaki nazwano nowy stary prządek III RP. Stare wygi realnie socjalistyczne, w ostatniej chwili uszyły sobie nową rzeczywistość. Gdyby nie „Okrągły Stół” istniała szansa, że przynajmniej największe bandziory, takie jak Kiszczak zostaną rozliczone.

Brakuje chętnych do niegdysiejszej rytualnej dyskusji o „Okrągłym Stole”, bo nie ma się o co w tej chwili być. Dopóki fałszywa legenda żyła i dyscyplinowała demaskatorów, walka toczyła się o najwyższe stawki: władzę i pieniądze. Z trupa nic się nie wyciśnie i jeszcze można popaść w koszty. W 2015 i jeszcze w 2016 roku dało się słyszeć popiskiwania, że brak obchodów 4 czerwca i deprecjonowanie „Okrągłego Stołu” to skandal i fałszowanie historii. Wczoraj niczego takiego nie słyszałem, na ulicach nie pojawił się KOD z konstytucją, ani Ryszard Kalisz z Frasyniukiem na czarnym marszu. Nie było ulicznych protestów, nie było wypowiedzi „legend Solidarności”, które setny raz powtarzają, że Kaczyński w „Solidarności” był nikim, a 13 grudnia 1981 roku spał do południa. Dziś w TVN od rana króluje przejście Sadurskiej z Kancelarii Prezydenta do PZU S.A, w GW można przeczytać 1542 odcinek „Koniec PiS, Kaczyński nad niczym nie panuje”.

Nie ma chętnych, by się pochylać nad truchłem 4 czerwca 1989 roku i „Okrągłego Stołu”, ale to się samo nie zrobiło. Ponad dwadzieścia lat ciężkiej pracy, odważnego powtarzania kim jest Kiszczak, Jaruzelski, Wałęsa, Michnik, Kulczyk i wszystkie biznesy ukręcone przez to towarzystwo, w końcu przyniosło efekt. Dwie dekady walki o prawdę w tak oczywistej sprawie pokazuje z jaką potężną siłą mieliśmy do czynienia. W moim przekonaniu nie było najmniejszej szansy, aby z tą mafią poradzić sobie wcześniej. Jakiś cień nadziei pojawił się w 2005 roku, ale wtedy jeszcze żyli bossowie mafii i próba ich osądzenia skończyła się totalną klęską, powrotem do czasów „Nocnej Zmiany”. Gratulując sukcesu nie można zapominać o ostatnich trupach w szafach, które stoją w „wymiarze sprawiedliwości”. Bez opróżnienia tych szaf fałszywe legendy „Okrągłego Stołu” i „wolnych wyborów” zostaną zastąpione podobną propagandą pozwalającą na utrzymanie pozycji peerelowskim układom.

6
21645 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

12 (liczba komentarzy)

 1. Komorowski wsypał swoich kolegów. Przyznał że oni wszyscy od początku wiedzieli, że  badanie zwłok i miejsca wypadku to było wrzucanie fragmentów ciał "do worka na ziemniaki." I dokładnie tak wyglàdało całe "badanie katastrofy" przez kgbistów, firmowane przez platformę.

  Francuzi mylą się potrójnie i to tragicznie. Opowiadają że Polska jest od nich zależna w obronie przed Rosją. Tymczasem sami są w kilka razy gorszej sytuacji. Ponieważ nie uda im się wygrać walki z islamskich terroryzmem. Natomiast wyskakiwanie na polskim kucyku przed szereg i wyrywanie szabli Prezydentowi Francji nie skończy się dla nas dobrze. Uważam że korzystniej będzie stonować wypowiedzi polityków, natomiast wiceminister Szymański w imieniu Prezydenta Dudy powinien poprosić prezydenta Macrona o nieoficjalne spotkanie, w możliwie szybkim terminie, w cztery oczy.

  I jeszcze raz powtarzam, oddanie części władzy prezydenckiej w ręce doradcy Szczerskiego to ogromny błąd. Doradcy muszą być pionkami. Inaczej dzieje się na odwrót.

 2. Do targowiczan dołączyli okrągłostołowcy - tyle historycznie.

 3. Zdobycze okrągłego stołu są już tak trwałe, że beneficjentom przestało zależeć na fałszowaniu prawdy. Raczej wolą, aby o tym jak hartowała się stal wszyscy zapomnieli.

 4. avatar

  " trzeba stwierdzić krótko – przeciwnicy i demaskatorzy „Okrągłego Stołu” wygrali"

  Huja tam*. Jedne brednie zastąpili innymi bredniami. Jak zwykle pojeb na pojebie pojebem po muniu jebie.

  * Nie zasługują na ch, zwykle.

 5. cmss.  co ty łykasz?

 6. avatar

  Chłopino, wyjaśnij sam sobie przez ile lat robiono Ci pianę z mózgu. Gdy, wtedy może będziemy mogli porozmawiać. 

 7. Owszem , Kaczyński czasem wchodzi na internet poczytać niektóre portale. Owszem w biurze PiS jest pracownik który robi prasówkę. Sam kiedyś miałem ofertę pójścia do pracy do grupy kapitałem, gdzie codziennie miałbym robić m on prasówkę czyli przygotowywać dla prezesów artykuły na tematy z zakresu firmy, a prezesi byli tacy że Red. Lis mógłby im zapalniczkę trzymać.

  Ale to zadziwiające ubóstwo intelektualne, jeszcze niedawno byli na etapie patrzenia na rzeczywistość przez kabaret Górskiego, czyli uboższą wersję Muppet show. Teraz przeszli na etap Kaczyński czyta drukowany internet, a jego kot porywa dzieci na Żoliborzu. Jaki będzie kolejny obsuw, jeden Ziemkiewicz raczy wiedzieć.

 8. "TRUPY w szafie wymiaru SPRAWIEDLIWOSCI" przestana NATYCHMIAST SLUZYC "starym kiejkutom", jesli bedzie czytelne i jasne stanowisko naszego sojusznika ze gwarancje dla starych kiejkutow sie POkonczyly! Wtedy wszyscy ci POprzebierani w smieszne lachmany z czapeczkami na  wystraszonych glowach, z grubymi lancuchami z tombaku, przestana sie tymi lancuchami bawic! Wezma sie do pracy i zaczna SLUZYC nowemu Panu! To ze moga zaczac SLUZYC SPRAWIEDLIWOSCI jest niemozliwe, TA POstsowiecka holota nie nie wie "czym sie to je"!!! Na przeprowadzenie PRAWDZIWEJ reformy w wymiarze nieSPRAWIEDLIWOSCI potrzeba czasu! Kaczynski nie ZDECYDOWAL sie na szybka metode Erdogana, wlasciwie  JEDYNIE SLUSZNA, gdyz zblatowanie Wymiaru i organow scigania, z UKLADEM rozkradajacym ten umeczony Kraj, uPOwaznialo, aby zalozyc im bransoletki, nawet plastikowe na raczki za plecami! 

  Mija prawie 30 lat jak sie zdecydowalem zapakowac rodzine do S-klasy wrocic do Polski robic wybory, wozac plakat Walesy tego "ktory nas oszukal" jak mowi dzisiaj Prezes! Robilem to wiedzac ze wszyscy moi koledzy zostali "wycieci" z obrad okraglego stolca i POdstolikow! Zostali tylko sPOlegliwi, lub TW jako partnerzy starych kiejkutow, ktorym nasz sojusznik udzielil GWARANCJI, aby "nie bylo rozlewu krwi", czyli mialo to byc porozumienie pokojowe?! W 70% POrozumienie kapusi z ich oficerami prowadzacymi, bylo POkojowo, TW Wolski nie zostal rozstrzelany, jak Causecu w Rumunii , przeciwnie zostal nawet Prezydentem ?! W krotkim czasie tzw. "Manewrem wyprzedzajacym", TW Wolski zostal POdmieniony na TW Bolka! UKLAD zyskal na czasie, a okrzepl przy POdwojnej kadencji TW Kwasniewskiego! WSIowe SLUPY i POdslupy UKLADU zostaly miliarderami i milionerami, POzostajac nimi do DZISIAJ?!?!?! To dlatego ten zasrany WYMIAR NIEsprawiedliwosci tez im nadal SLUZY! Wiec nie pozostaje nic innego tylko jak zwykle wsiasc tym razem do lepszego mercedesa jak w 1988, tym razem do S500 AMG (zawsze mocniejsze jak PANCERNE A8)! Spokojnie sobie pojechac jak kazdego 04.06. naladowac akumulatory nad Zürichersee, a SZCZEGOLNIE w Rappeswilu bo jak mowi kolezanka malzonka, "jak sie jest chorym na Polske, to nie Ma innego WYJSCIA"!!! Spotkac ciekawych POWAZNYCH ludzi! Na szczescie nie musze o nic prosic glownego Cadyka, jak  Cadyk mniejszy od Michnika Smolar, ten nie dostanie ani Pfenniga! Zapasy z Pewexu, Sie POkonczyly i juz dawno wydane, jak "WZIATKA" za Caracale! Soros chce to niech IM daje, bedzie mial w dooope, wiecej jak miliard $, nawet wiecej niz sobie Juras Owsik moze wyobrazic!!! Wszyscy ONI beda miec w dooope, jak sie do konca PRZELOZY WAJCHE, gdyz nie ma INNEGO WYJSCIA !!!

  Dziadek Borowik zwany Prawdziwkiem!

 9. Drogi Dziadku, źródłem finansowania działalności Sorosa, Smolara i im podobnych jesteśmy my wszyscy, Ty także i w najmniejszym stopniu nie zależy to od naszej woli. Największym płatnikiem tych osób są instytucje międzynarodowe dysponujące pieniędzmi podatników. Trump, odcinając się od umowy klimatycznej, zabrał Sorosowi znaczący dopływ gotówki... stąd tak wielki kwik lewaków. Podobne działania należy podjąć w UE ipozostałych instytucjach światowych. Soros nie poświęcił ani grosza z własnej kieszeni. Działalność charytatywna, to zazwyczaj system naczyń połączonych, ukierunkowany na taki obieg pieniędzy, by główny organizator nie poniósł żadnych kosztów, a nawet na tym zarobił.

  (edit)   UE i inne instytucje światowe przeznaczają ogromne pieniądze na różnorakie programy i organizacje, gdzie realizowane są projekty związane wyłącznie z lewacką wizją świata. Inne inicjatywy nie mają szans na zdobycie kasy z tego źródła i w tym właśnie tkwi sedno ogromnego zagrożenia, przy jakim islamiści to pikuś.

  ... nadredaktorowi dziękuję za korektę ;)

 10. @Gimbusiku, oczywiscie wiem ze "to w  najmniejszym stopniu nie zalezy od naszej woli"! Nabralem POdejrzen po pierwszych klotniach z Balcerowiczem, czerwony na pysku i w duszy POkrzykiwal ze nie bedzie robil ZADNYCH wyjatkow! Chodzilo o wyjecie srodkow Fundacji Rozwoju Wsi Polskiej z oprocentowania nawet 40% miesiecznie! Srodki te mielismy ze sprzedazy darow zywnosci z Zach. Europy, rolnicy kupowali za nie sprzet, w ramach kredytu  wierzac ze nabeda takze ziemie aby sie upelnorolnic, stwarzajac warsztat pracy dla siebie  i swoich dzieci! Okazalo sie juz wtedy ze nie mamy NIC do powiedzenia, nie tylko w dziedzinie rolnictwa, lecz takze przemyslu! Reformy ktore wtedy mozna bylo wdrozyc w CIAGU 3-5 lat trwaly prawie 30 lat! Starsi i madrzejsi, oraz ich wychowankowie z Foundation POdobniez POsiedli wiedze tajemna, na zasadzie "wicie, rozumicie", jak w KC PZPR! WSIowe zbrojne ramie w osobach oficerow prowadzacych tych nowych-starych lewackich towarzyszy POmagalo im za kazdym razem PACYFIKOWAC kazde proby wybicia sie na prawdziwa niepodleglosc! JESZCZE w 2007 byli na tyle silni, aby obalic Rzad Kaczynskiego, tylko przy POmocy najwiekszego sPiOcha III RP, konsytucyjnego ministra Klamczarka, biegajacego POzna nocka na 41 pietro Mariotta, aby WYNIESC I SPRZEDAC TAJEMNICE Panstwowa! Oczywiscie "najlepszemu platnikowi" Rychowi Krauzemu WSIowemu oligarsze, rodzina Kaczmarkow byla kupiona juz w czasach, kiedy PasOzyt sPOleczny Owsi(a)k we WSIowej Carpatii pracowal! Spacery Ministra Kaczmarka, po Mariocie byly w ramach "dlugu wdziecznosci" wobec UKLADU! Kto nie wierzy niech POslucha rozmowy szefa policji Kornatowskiego z jego przelozonym Kaczmarkiem, szefem MSW! Rozmowy Tuska z Dr. Janem Kulczykiem sa tez POuczajace, ich opublikownie i nagranie spowodowalo ze dr. Jan "wzial i umarl", ze wzgledow taktycznych! POmniejsza chalastra, POuciekala na Ukraine! Usilaja cos tam zachachmecic, na Ukrainie znajduje sie 40% swiatowych zasobow czarnoziemu, w Polsce tylko 0,5%! Wracajac do 04.06.1992 Pan Premier Olszewski myslal nawet o abolicji dla najwiekszych zlodzieji-oligarchow, GDY ZWROCA  nakradzione, obecnie bedzie to trudniejsze co wcale nie znaczy ze NIEMOZLIWE! Dlatego przelozenie wajchy do konca jest konienieczne, obojetnie ile to bedzie kosztowac, takze w wymiarze swiatowym! To PALACA KONIECZNOSC, co 3min., na Swiecie GINIE OBECNIE CHRZESCIJANIN?!?!

 11. "Jeśli polskość ma być więcej niż łatwym sentymentalizmem i prowadzić do odrodzenia prawdziwej wspólnoty, musi odrzucić wszystko co proponują nam Obcy: z ich mediami, establishmentem i „elitami” przywleczonymi na ruskich czołgach. Nie tylko ze względu na dyskursywną nicość i semantyczne zaprzaństwo, ale dlatego, że niemożliwe jest budowanie społeczności ludzi wolnych wraz z tymi, którzy noszą piętno niewolnictwa."

  Bardzo dobre dwa zalinkowane teksty.

  Dusze niewolnicze, to słaba przesłanka naszego odrzucenia. Mocna jest taka, że zarządza nimi i ich myśleniem agentura. I jest to agentura wroga Polsce. Tego nie wiedział Autor piszący swój tekst w roku 1989-tym.