Na twitterze właśnie mianowany dyrektor publicystyki w TVP Info p. Michał Rachoń zachęcił do przedstawiania propozycji odnośnie kształtu publicystki w tym programie (twitty oznaczone #publicystyka) oto moje propozycje:
Celem nadrzędnym kanału powinny być: rzetelne informacje, budowa społeczeństwa obywatelskiego, obrona społeczeństwa przed manipulacjami
Celem operacyjnym aby była to telewizja żywa, a nie jak dotąd kostyczna, przenikająca się z internetem, z elementami interaktywności. Niszczyć PR, promować treść.
Powinny być wyodrębnione pasma: organizacji społeczno – obywatelskich, polityczne, kontroli obywatelskiej, historyczno-edukacyjne.
Pasmo społ-obyw. powinno prezentować rzeczy ważne dla takich organizacji, ale i ważne społecznie, tu mógłby być Caritas, ale i Owsiak, Elbanowscy itp.
Pasmo polit. powinno być podobnie jak teraz: najpierw główna rozmowa polityczna, potem dyskusje polityków i publicystów. Główna rozmowa powinna dotyczyć ważnego wydarzenia, np złożenia projektu ustawy (Przykład: .N składa ustawę o braku finansowania partii polit. chętnie wysłuchałbym jak to było z finansami partii Petru. np. wypowiedzi dyr. PKO dlaczego dał 2 mln Petru a nie dał Palikotowi, nie wiem czy Wipler się starał.)
Politycy powinni być z klucza, publicyści wyraziści, mający wiedzę w temacie. Z prawej strony chętnie zobaczyłbym np. Targalskiego, Ziemkiewicza, Michalkiewicza, Gadowskiego, Gursztyna, Karnowskich, ze strony Salonu: Paradowską, Lipińskiego, Imielskiego, Janickiego. Ogólnie takich co mało kłamią, są inteligentni i wyraziści.
Bardzo dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z ekspertów komentujących bezstronnych jak Markowski, Krzemiński, Rychard, Czapiński. Politycy powinni być z klucza partyjnego
Partie polityczne powinny mieć też możliwość nieskrępowanego przedstawiania swoich poglądów społeczeństwu. Mamy 7 dni i 5 partii. Każda powinna mieć swoje okienko – felieton, które powinna wykorzystać jak chce ze środków publicznych. 6 dzień powinien przypadać cyklicznie partiom pozaparlamentarnym: SLD, KORWIN, RAZEM. Ok. 10 min. do kwadransa.
Po bloku polit. powinien być blok kontroli obywatelskiej obnażający kłamstwa mediów i koncernów. Najlepiej byłoby aby poprosić też twórców aby wyjaśnili dlaczego manipulowali. Dobrze byłoby włączyć do tego blogerów, np Matkę Kurkę z programem o Owsiaku. Ale też ostatnie info o Tesco sprzedającym w Europie Wschodniej towary II sortu, i niemieckie proszki do prania dedykowane wschodowi. Plus manipulacje o np. zdrowej żywności (masło bardziej szkodzi od margaryny). Jak się kłamie na forach itp.
Fajnie byłoby aby powstała strona internetowa piętnująca takie kłamstwa, utrzymywana przez TVP.
Po paśmie kontroli obywatelskiej pasmo rozrywkowo – edukacyjne. Plotki moda itp. Krótkie info historyczne (jak kalendarz w TVR). Piątki i soboty powinny być czasem dla gamerów. Mecze w CS (Polacy mają tu drużyny mistrzowskie, w tym jedna sponsorowana przez Rosjan – wstyd), inne gry, wywiady z graczami, twórcami gier.
Sobota powinna być dniem luźnym – kontrkulturowym, dniem internetu. Cieszyłbym się gdyby TV kupowała programy od youtuberów i puszczała je, aby wspierać niezależną twórczość, a jest tego sporo, również publicystyki, oczekiwałbym też tutaj np. felietonów publicystów: Michalkiewicza, Gadowskiego, ogólnie ludzi którzy chcą coś powiedzieć, poświęcili temu czas, kapitał. Np. w nocy transmisję z niepoprawnego radia. Chętnie posłuchałbym np. ludzi robiących teledyski i strony o żołnierzach wyklętych. Niech oni się spotkają z żyjącymi AK-owcami, ludźmi z dołów Solidarności. Niech zawiąże się znowu międzypokoleniowa nić zerwana przez komunę i postkomunę.
Niedziela powinna być dniem świętym i dniem dobrych wiadomości, prezentacji sukcesów w regionach. Powinny się tutaj udzielać organizacje religijne (również prawosławne, muzułmańskie), a podsumowaniem dnia powinna być np. debata pana Pospieszalskiego.
Dobrze byłoby też zrobić program promujący firmy polskie (100% polskiego kapitału), które dobrze radzą sobie na wolnym rynku: prezentacja firmy rozmowa z prezesem, pytanie czego oczekują od władz publicznych.
To samo ze strony społecznej: reportaże z najlepszych szkół, szpitali, gmin albo takich które zrobiły największy postęp: jak oni robią, że mają tak dobre wyniki. Co powinni robić inni by im dorównać
Niekoniecznie w Info ale w TVP powinien być program prezentujący sylwetki zwykłych ludzi: jak im się wiedzie w III RP.
a. szeregowi członkowie Solidarności, ci którzy o PL walczyli
b. sekretarze POP, ludzie SB, milicji, urzędnicy, wojskowi (np. weterani wojny koreańskiej, ostatnich walk na Bliskim Wschodzie)
c. niezaangażowani, np. właściciel warzywniaka, wzięty prawnik, komornik, rolnik, uczeń, student, jeżdżący na saksy itp.
Może to i trudne, może mało oglądalne, ale byłby to piękny portret III RP po 25 latach istnienia. Powinien być dostępny w internecie. Niech zwykły obywatel powie co osiągnął, co jest dla niego trudne, co ważne, co należy zmienić, co powinno pozostać.
Ideałem byłoby gdyby np. w nocy wzorem Rozmów niedokończonych Radia Maryja były rozmowy z partiami politycznymi.
Drugim ideałem, gdyby powstał program opiniotwórczy do którego wstęp mają wyłącznie zlustrowani, pozytywnie lub negatywnie. Uczestnik programu podpisywałby oświadczenie: współpracował czy nie oraz, że życzy sobie by wszystkie materiały na jego temat z IPN i innych urzędów były publicznie dostępne.