Reklama

To znalazłem na stronie RPO – 5 dni pracy biura RPO:


To znalazłem na stronie RPO – 5 dni pracy biura RPO:

Reklama

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w sprawie kosztów i rezultatów pomocy dla dotkniętego skutkami trzęsienia ziemi Haiti – 27 stycznia 2010 r.
2010-01-27 13:31:00
Rzecznik Praw Obywatelskich wziął udział w konferencji: „Wieś i Rolnictwo w debacie publicznej: stereotypy, polityka, wiarygodność”, która została zorganizowana z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – 27 stycznia 2010 r.
2010-01-27 14:02:18
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Sprawiedliwości w sprawie pełnej implementacji do polskiego porządku prawnego postanowień Konwencji Rady Europy o cyberprzestępczości oraz Protokołu dodatkowego do tej Konwencji – 26 stycznia 2010 r.
2010-01-26 14:52:29
Rzecznik Praw Obywatelskich wręczył Jerzemu Owsiakowi Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka” – 26 stycznia 2010 r.
2010-01-26 13:25:08
Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się z p. Sabiną Szafraniec, Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom Dzieci Cierpiących Na Skutek Inwazyjnych Chorób Bakteryjnych „Parasol dla życia” – 26 stycznia 2010 r.
2010-01-27 13:56:43
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Prezesa Zarządu TVP S.A. w sprawie wstrzymania emisji reportażu TVP na temat naruszeń praw pracy i nieprawidłowości sanitarnych w delikatesach Alma w Lublinie – 26 stycznia 2010 r.
2010-01-27 13:42:32
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Marszałka Sejmu w sprawie wprowadzenia do: Ordynacji wyborczej do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o referendum ogólnokrajowym oraz ustawy o referendum lokalnym instytucji tzw. alternatywnych form głosowania – 26 stycznia 2010 r.
2010-01-27 13:48:11
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Gospodarki w sprawie podpisania nowego kontraktu na dostawy rosyjskiego gazu do Polski – 26 stycznia 2010 r.
2010-01-25 13:52:53
Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się z przedstawicielami Stowarzyszenia “Bractwo Więzienne”. Na spotkaniu omówiono formułę przyszłej współpracy Stowarzyszenia z Biurem RPO – 25 stycznia 2010 r.
2010-01-25 13:48:18
Rzecznik Praw Obywatelskich wziął udział w debacie pt: „Polska polityka zagraniczna – co powinno być naszym celem do 2020 roku”, którą zorganizowała redakcja dziennika „Rzeczpospolita” – 25 stycznia 2010 r.
2010-01-22 12:28:50
W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyło się posiedzenie Zespołu Eksperckiego: “Implementacja prawa Unii Europejskiej w obszarze wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości a ochrona praw jednostki” – 22 stycznia 2010 r.
2010-01-22 15:12:50
Podczas wizyty w Dublinie Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się: z przedstawicielami organizacji polonijnych działających w Irlandii, przedstawicielami lokalnych instytucji. Przedmiotem spotkań była sytuacja i problemy Polaków mieszkających w Irlandii. Wizyta Rzecznika miała miejsce z inicjatywy Centrum Informacji Społecznej i Prawnej w Dublinie. Centrum funkcjonuje od września 2008 r. pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich: 20-21 stycznia 2010 r.

Cóż, jak dla mnie Rzecznik Praw Obywatelskich to kolejna partia pod nazwą…RPO.
Wiem, że działalność RPO jest określona ustawowo, ale jak dla mnie, funkcjonowanie RPO w obecnym kształcie to nieporozumienie – abstrahując od samej osoby aktualnego rzecznika.

Codziennie w swoich materiałach media donoszą nam o stawianiu obywateli w roli przestępców, tam gdzie ewidentnie powinni występować w roli ofiar. Codziennie różne programy telewizyjne bombardują nas informacjami o niechlujstwie tzw. wymiaru sprawiedliwości.

Impotencja prawna i moralna tych którzy decydują o naszym życiu zbyt często pozostaje praktycznie bezkarna, a konsekwencje rozbijają się z reguły o stanowisko rzecznika prasowego. Media temat poruszają, i o ile w sprawę nie wkroczy sam minister sprawiedliwości, a rzecz nie dotyczy dziennikarzy (właśnie pracę stracił prokurator, który chciał pociągnąć do odpowiedzialności pismaków za ujawnienie danych ze śledztwa), to tzw. zwykły obywatel zbyt często rozbija się o bezkarność sądów, prokuratury, policji i urzędów jak wydmuszka o ścianę.

Rozumiem, że sądy powinny być niezawisłe, ale to nie może oznaczać, że ich decyzje nie będą analizowane i poddawane krytyce z moralnego punktu widzenia (wszak zasady moralne zdaje się są podstawą każdego wymiaru sprawiedliwości). Rozumiem też, że wywieranie nacisku na sądy przez ministra sprawiedliwości lub partie władzy albo opozycji stanowi zagrożenie dla ich (sądów) właściwego funkcjonowania.

I tu pojawia się właśnie rola apolitycznego rzecznika (którego stanowisko póki co – jak wszystko w naszym kraju – jest przedmiotem politycznych przetargów). Zamiast wpieprzać się w kompetencje ministra zdrowia, RPO powinien zająć się sprawami na styku obywatel – wymiar sprawiedliwości, obywatel – policja, obywatel – prokuratura, obywatel – administracja, czyli wszędzie tam gdzie obywatel staje sam przeciwko zorganizowanej machinie biurokratyczno-urzędniczej i aparatu przemocy.

RPO powinien w swych kompetencjach mieć prawo do żądania wyjaśnień dotyczących konkretnych decyzji i postanowień dotyczących obywateli, a także w określonych przypadkach, gdy prawnicy biura RPO stwierdzają naruszenia określonych zasad współżycia społecznego, żądać ponownego przeanalizowania podjętej decyzji.

Dzisiaj urząd RPO to fasada demokracji, listek figowy naszego państwa, a obecny rzecznik to nieporozumienie.

Reklama

9 KOMENTARZE

  1. Niespotykanie zajęty człowiek ten nasz RPO!
    Zaraz sobie sprawdzę, czy równie skrupulatnie wylicza sprawy załatwione.
    “implementacja… do polskiego porządku prawnego” – munio i malina podwójna z sokiem.

    Pozdrawiam.

    PS. Ilekroć słyszę słowo “implementacja”, natychmiast przypomina mi się historyjka, którą usłyszałam w czasach słusznie minionych.
    W Bułgarii polskich turystów ludność miejscowa nękała tajemniczymi pytaniami: kremacja? perfumacja? sandalia? Tajemnicę odkrył jeden dociekliwy:
    kremacja? – krem Nivea w granatowym blaszanym pudełeczku
    perfumacja? – perfumy “Być może” (perhaps, perhaps, a może per dwa hapsy)
    sandalia? – gumowe japonki
    W tamtych czasach wakacje musiały się zwrócić, więc naród handlował na potęgę, poza oficjalnym obrotem w ramach RWPG.

  2. “Czas sprowadzić Rzecznika
    “Czas sprowadzić Rzecznika Praw Obywatelskich na ziemię

    Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się z przedstawicielami Stowarzyszenia “Bractwo Więzienne”. Na spotkaniu omówiono formułę przyszłej współpracy Stowarzyszenia z Biurem RPO – 25 stycznia 2010 r.”

    Czyżbyś sugerował, że przygotowuje miękkie lądowanie?;)

  3. Nazwa czyni rzecznika.
    Prawa obywatelskie i prawa obywatela to nie jest to samo, wbrew pozorom. Obywatelskie czyli ogólnie wspólne, a jednostka niczym. RPO nie będzie się zajmował pierdołami, bo ma misję stać na straży. Rzecznik praw konsumenta – porównaj.