Katastrofa lotnicza Okęcie 1980 miała miejsce 14 marca 1980 o godzinie 11:15.
Katastrofa lotnicza Okęcie 1980 miała miejsce 14 marca 1980 o godzinie 11:15. W pobliżu warszawskiego lotniska Okęcie rozbił się lecący z Nowego Jorku samolot Polskich Linii Lotniczych LOT Ił-62 “Mikołaj Kopernik” (nr rejestracyjny SP-LAA), lot nr 007. Zginęło 77 pasażerów i 10 członków załogi.
14 marca 1980 r. Anna Jantar wracała do kraju z koncertów w Stanach Zjednoczonych samolotem IŁ-62 polskich linii lotniczych LOT. Na warszawskim lotnisku Okęcie doszło do katastrofy. Zginęło w niej 87 osób – załoga i pasażerowie, w tym piosenkarka.
Samolot miał wystartować z Nowego Jorku 13 marca 1980 około godziny 19:00 czasu lokalnego, jednak intensywna śnieżyca i konieczność oczyszczenia samolotu i pasa startowego spowodowały duże opóźnienie. Start nastąpił ostatecznie o 21:18. Po dziewięciu godzinach rutynowego lotu, około 11:12 czasu lokalnego, samolot pilotowany przez kapitana Pawła Lipowczana i pierwszego oficera Tadeusza Łochockiego zbliżał się do lotniska Okęcie na kierunku 150.
PAP:
”Morze przelecieć, utonąć w fosie
14.03.1980 r. Katastrofa samolotu IŁ-62 “Mikołaj Kopernik”
14.3. Warszawa. PAP. 14 bm. w godzinach południowych samolot Polskich Linii Lotniczych “IŁ-62”, lecący z Montrealu do Warszawy uległ katastrofie przy podchodzeniu do lądowania”
Dysponując jedynym sprawnym silnikiem oraz możliwością sterowania tylko poprzez wychylanie lotek, załoga zdołała jeszcze, co potwierdzają analizy i świadkowie, ukierunkować tor samolotu tak, że zderzenie samolotu z ziemią nastąpiło w miejscu niezabudowanym.
10 marca 1981 r. Prokuratura Wojewódzka w Warszawie postanowiła umorzyć śledztwo w sprawie katastrofy “Kopernika” wobec niestwierdzenia przestępstwa.
Wyniki ekspertyzy rozbitego samolotu wraz z krytycznymi wnioskami na temat technologii i materiałów wykorzystanych w produkcji samolotu IŁ-62 otrzymali również Rosjanie. Trafiły one m.in. do biura konstrukcyjnego Siergieja Iljuszina. Już w kilka dni po ustaleniu przez komisję przyczyny katastrofy przybyła do LOT-u ekipa producenta i za pomocą specjalnych urządzeń sprawdziła wszystkie silniki. Żadnych wad i usterek nie stwierdzono. Podobne badania zostały przeprowadzone u wszystkich użytkowników samolotów IŁ-62. Tam również nie stwierdzono usterek.
Radzieccy konstruktorzy nie uwzględnili uwag polskich rzeczoznawców. Błąd konstrukcyjny (brak specjalnego wzmocnienia w miejscu, w którym wał turbiny zmienia swoją średnicę) został poprawiony dopiero siedem lat później, po katastrofie kolejnego polskiego samolotu – IŁ-62N “Tadeusz Kościuszko” w Lesie Kabackim pod Warszawą
Nic nie może przecież
Nic nie może przecież wiecznie trwać
Co zesłał los trzeba będzie stracić
Wiem, że byłoby lepsze,
ale zawsze wolałam “Tyle słońca..”
Ja tylko dlatego to Lukrecjo,
Ja tylko dlatego to Lukrecjo, że nagranie tej piosenki zbiegło się czasowo z tragedią której rocznicę mamy dziś. Kojarzy mi się.
Anna Jantar jest „medialna”
A ja chciałam przypomnieć o samych okolicznościach tej katastrofy, o tym, że ten samolot na skutek wady konstrukcyjnej po prostu się rozpadł, a konstrukcja została poprawiona dopiero po katastrofie IŁ-62N “Tadeusz Kościuszko” w Lesie Kabackim pod Warszawą.
I o tym, że dzięki umiejętności pilotów samolot uderzył w ziemię w miejscu niezabudowanym,
I jeszcze dlatego, że mój syn chodził do tej samej szkoły, co córka kapitana Lipowczana, Ola.
.
+
Jak kochasz babcię,
to trzymaj kciuki 13 kwietnia od godziny 11.00, ( przez 9 godzin, ale można chyba z przerwami) bo lecę.
I takie atrakcje mi przed tym lotem serwują