Prześlij dalej:

Sto razy na dzień nie ma sensu i zdrowia powtarzać, w jakiej kondycji jest tak zwana opozycja. Wszyscy, nawet Wyborcza, widzą, że to jest poziom zero albo i minus jeden. Po konwencjach partyjnych PiS i PO, resztki wiary i nadziei prysły jak bańka mydlana. Ciągnie się jedno wielkie przygnębienie i rezygnacja na wszystkich portalach związanych z III RP. Gdzieś jakiś desperat podejmuje próbę zaklinania rzeczywistości i pisze o bardzo rzeczowym wystąpieniu Schetyny, ale zaraz zostaje wyśmiany i to przez bezpośrednio zainteresowanych hasłem: „żeby było tak, jak dawniej”.

Co z tym wszystkim teraz zrobić? Jedno rozwiązanie to zmiana szyldu, ale ten wyświechtany scenariusz ostatni raz sprawdził się 16 lat temu, gdy powstała PO i PiS. Od 2001 roku, pomimo wielu prób, żadnej nowej formacji nie udało się przejąć władzy. Szkoda zdrowia i czasu na przypominanie wynalazków politycznych, wystarczy wspomnieć ostatnią porażkę, czyli Nowoczesną. PO przez 8 lat wygrywała wybory, bo była partią nijaką, jej przekaz spece od prania mózgów nazywali postpolityką. Niesławna „ciepła woda w kranie” to najbardziej obrazowa definicja tego terminu. Zresztą PO wręcz mówiła otwartym tekstem „nie róbmy polityki”. Dopóki szło, to szło, ale gdy się urwało i Polacy zobaczyli, jak byli okradani, brakuje koncepcji, aby znów całość zebrać do, nomen omen, kupy.

PiS zajął prawą stronę w myśl zasady od nas nic na prawo, dzięki programom socjalnym do PiS przeszedł też elektorat lewicowy SLD, wiejski PSL i kawałek mitycznego „centrum”. Jest to wystarczająca siła, aby zapewniać sobie zwycięstwa w kolejnych wyborach, niekoniecznie z samodzielną władzą, ale do zwycięstwa z całą pewnością wystarczy. Po lewej stronie mamy kompletną ideową pustkę, gdyby patrzeć na sprawy ortodoksyjnie, to ostatnie lewicowe partie istniały w Polsce przed wojną: PPS i PSL Mikołajczykowskie. Oczywiście definicje lewicy, jak i prawicy stały się bardzo rozlazłe i błądzą po coraz dziwniejszych rewirach, ale człowiek inteligentny będzie wiedział, co mam na myśli.

Śmieszne i żałosne marzenia o polskim Macron skończyły się Ryszardem Petru. W Polsce partia stricte libertyńska, czy lewacka nie ma szans na przejęcie władzy. Teorii tej może przeczyć SLD, ale przypomnę, że w czasach świetności Oleksy pokazywał się w kościele, a Kalisz w życiu nie poszedłby na paradę „gejów”. SLD robiło dokładnie to samo, co PO – postpolitykę, bo co to za lewica, który wprowadziła podatek liniowy, likwidowała bary mleczne i cały czas dbała o biznesy postkomunistycznych magnatów. Wydaje się z grubsza przedstawiłem wszystkie obozy, flanki, warianty i tym samym obszar do stworzenia nowej formacji. Co widać? No właśnie kompletnie nic nie widać. Nie ma gdzie się wbić z nowym posłem, co więcej nie ma do tego ludzi.

Najrozsądniejsze byłoby budowanie „nowoczesnej prawicy”, ale kto i jak ma to zrobić? Ostrość podziału społecznego jest oczywista, po jednej stronie twardo na prawo, po drugiej „nowoczesność”. Środek zawsze zostanie zmiażdżony, o czym się boleśnie przekonały rozmaite Polski Razem, Solidarne Polski, PJN i inne przymierza ponad podziałami. Ślepy strzał. Powołanie do życia partii lewicowej na wzór tych wszystkich zgniłych pomysłów Zachodu w Polsce jeszcze przez długie lata będzie orką na ugorze. Szkoda papieru i zachodu, po wynalazkach typu Twój Ruch, czy Razem, widać wyraźnie, że to potencjał na góra 12% i to bardzo kapryśnego elektoratu. Byłoby na tyle, gdzie się nie obrócisz, miejsca pozajmowane, a wolne tylko przy ścianie.

Wśród wszystkich możliwych scenariuszy coraz bardziej prawdopodobny staje się wariant węgierski. Kto powiedział, że coś się musi zmienić? Wiadomo, że powinno się zmienić, jeśli stara patologia ma wrócić, ale od marzeń do realizacji prowadzi kręta i wyboista droga. Na Węgrzech Orban zrobił dokładnie to samo, co robi Kaczyński w Polsce. Po pierwsze pokazał złodziei i oni na zawsze pozostaną złodziejami, bez społecznego zaufania. Po drugie dał ludziom pieniądze. Po trzecie buduje Węgry dla Węgrów. Niby nic nadzwyczajnego, ale doskonale działa i partia Orbana nie traci poparcia w trzech kolejnych wyborach i nic nowego z odpowiednim potencjałem jej nie zagraża. Wcale nie jest wykluczone, że będziemy w Polsce mieli identyczną sytuację, o ile PiS nie przegra sam ze sobą.

0
13987 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

20 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  O tym że dla zombi z PO/PSL/SLD/.nowoczerskiej nie ma miejsca na polskiej scenie politycznej wpisałem już wiele razy i nie ma sensu się powtarzać.

   

  Istnieją co najmniej trzy przesłanki dla których PiS będzie rządził minimum trzy kadencje. Pierwszą już rządzi, w drugiej będzie też rządził, mając większość konstytucyjną a trzecia będzie kadencją schyłkową. Dlaczego ? Ano dlatego że ci Polacy którzy mają zastrzeżenia do rządów PiS a są zdecydowanie po narodowej stronie, póki co, nie są jeszcze w stanie stworzyć partii stricte narodowej bez podziałów na lewicę czy prawicę ale NIGDY nie zagłosują na PO/PSL/.nowoczerską/SLD. Nie mając innego wyboru zagłosują na PiS a w ostateczności na Kukiz'15, o ile jeszcze będzie istniał.

  Druga kadencja rządów PiS uzmysłowi Polakom dokąd zmierza polska geopolityka i jak na tej polityce wychodzi Polska. Dopiero wtedy zaistnieje klimat do powstania konkurencyjnej w stosunku do PiS polskiej partii narodowej mogącej zaistnieć na scenie politycznej ale pod warunkiem odcięcia się od hierarchów KK i skupienia w swoich szeregach polskich patriotów nie dzieląc ich na „lewicę” i „prawicę”. Oczywistym jest że w takiej partii nie będzie miejsca dla lewactwa.

  Mam nadzieję że dożyję takich czasów.

 2. "Druga kadencja rządów PiS uzmysłowi Polakom dokąd zmierza polska geopolityka ..."

  To będzie bardziej dynamiczne. Druga połowa pierwszej kadencji rządów PiS - czyli najbliższe dwa lata - uświadomi Polakom czy PiS jest wystarczająco sprawny. Jeżeli tak, nowoczesna partia narodowa (na bazie Kukiz15) na razie się nie rozwinie i faktycznie poczeka sobie do drugiej kadencji PiS-u. Jeżeli jednak PiS okaże się niewystarczająco sprawny, natychmiast zacznie się rozwijać narodowa alternatywa. Jeszcze przed rokiem 2019.

   Żyjemy w epoce Internetu, wszystko dzieje się szybciej.

   

 3. avatar

  Nie będzie to łatwe i proste. Narodowców dzieli stosunek do KK i geopolityka. Jak na razie nie ma lepiszcza z którego można stworzyć partię. Kukiz'15 nie ma struktur i pieniędzy z budżetu nie będąc partią.

 4. Niestety, ale trzy przesłanki to za mało, gdy świat pędzi w stronę wielkiej wojny....

  Ciekawe kiedy Sakiewicz weźmie się na serio za kontynuację tego, co mu tak świetnie szło.

 5. avatar

  świat pędzi w stronę wielkiej wojny....

  Dlatego mam zastrzeżenia co do pisowskiej geopolityki. Żebyśmy znów nie opłakiwali elit narodowych, tak jak po powstaniu warszawskim i czasach stalinowskich.

 6.  "o ile PiS nie przegra sam ze sobą"

  Optymalnie byłoby, gdyby Polacy mieli dwie partie prawicowe. Jedna to PiS, druga to mogłaby być nowoczesna partia narodowa, której zalążki mogą tkwić w obecnych partiach narodowych, w strukturach Kukiz15 i w okolicach. Już dzisiaj to około 50 posłów senatorów i europosłów, a może być w przyszłości więcej. Przedsiębiorcy jakby co chętnie dołączą.

  Naprzeciwko tych dwóch partii prawicowych stanie prędzej czy później szeroki obóz Wielkiej Zjednoczonej POstkomuny - od lewa (rzekomego) do prawa (rzekomego), ponieważ jedyne co ich wszystkich tak naprawdę łączy, to wspólne balangi w III RP, wspólny biznes oraz ogromna chęć powrotu do władzy. To wszystko na fundamentach dzisiejszej PO, Nowoczesnej i SLD.

  Można ich też nazwać - Ci Którzy Tęsknią Za Utraconą Władzą (CKTZUW). Bardzo dobra nazwa, bo krótka i łatwa do zapamiętania.

   

 7. avatar

  "I tak w kółko. Dlatego po rządach Kaczki będziemy już raczej mieli rządy jakiej koalicji lewicowo patriotyczno chrześcijańskiej (nie wiem jak taki potworek może wyglądać, ale chyba jak Ogórek) w poważnym rozdrobnieniu z partiami, które coś sensownego chcą tylko nikt ich nie rozumie (doktor Sławomir Mentzen)."

 8. partia nowej bolszewii, którą będą plasowali w Polsce zagraniczni antypolscy sponsorzy musi mieć reprezentanta czyli  tzw twarz

  pytanie: skąd wziąść nieskompromitowaną twarz dla  nowej partii, kto to ma być?   legendarny tirowiec od dawna intensywnie myśli na ten temat

  i drugie pytanie:

  żeby zarekomendować nową  nieskompromitowaną twarz nowej partii politycznej trzeba samemu nie być skompromitowanym - więc kto ma go zarekomendować? chyba nawet Kazek Sowa nazywany dla zmyłki księdzem się do tego nie nadaje... a tak się dobrze zapowiadał...  :-)

  zagraniczny sponsor ma ogromne pieniądze do zainwestowania w awanturę w Polsce, ale nie ma ludzi do realizacji zadań, a czas do następnych wyborów ucieka, ucieka...

  więc chcąc niechcąc Prawo i Sprawiedliwość ma wyjątkowo komfortową sytuację z opozycją (a właściwie brakiem opozycji) i gwarantowaną pomyślność w następnych wyborach i kadencjach sprawowania władzy

   

  ps

  jedyne co mogę pilnie zarekomendować PiS-owi - to za wszelką cenę chronić osobę Jarosława Kaczyńskiego

  jak Jego zabraknie to partia się rozpadnie

 9. Wielki Obóz Zjednoczonej Postkomuny powinien skoncentrować się na promowaniu własnej przeszłości, pisaniu pamiętników o zarządzaniu mafiami, o tym kto ile wziął, od kogo i za co etc.  ....

   Polacy docenią szczerość. Ich autorytetem powinna zostać pani prof Gronkiewicz Waltz, kobieta postkomunistycznego centrum. Ona zarekomenduje kogoś nowego i ciekawego.

   

   

 10. avatar

  Jeżeli to nowe coś powstanie na bazie PO/PSL/.nowoczerska/SLD to i tak niewiele będzie znaczyć. Każdy ich pomazaniec jest z góry skazany na porażkę. Chyba że znów Polacy uwierzą hierarchom KK. Ale na to się na szczęście nie zanosi.

 11. Płaczę, szlocham i łkam za każdym razem jak to widzę. Podzielę się z Państwem wczorajszym odkryciem.

  Oto przed Państwem Bruno Le Maire, francuski polityk, minister rolnictwa a od niedawna minister gospodarki i finansów najnowszej nadziei oświeconej ludzkości, Prezydenta Macrona:

  Nie myślcie sobie, że przeminęła era bogów, którzy nawiedzali śmiertelników na tym łez padole. Macron jest Jupiterem, a jego minister Hermesem.

  Mniejsza z tym, że pokiełbasiła mu się mitologia rzymska (Jupiter ) z grecką (Hermes).

  (Gwoli ścisłości, może nie wszyscy pamiętają: u Greków Jupiter = Zeus, a Hermes = Merkury).

  Niemniej, odwołanie do Hermesa, boga handlarzy, bankierów i złodziei - jak najbardziej trafne!

  Nie bądźmy malkontentami. I doceńmy naszego Apollina!

   

 12. Jest wiele sił obcych i rodzimych, którym zależy na zabiciu wolnej Polski - nie tylko 'zależy', hooye chcą to zrobić! Europa i Świat bez Polski miała się dobrze, więc, po co to zmieniać?

   

 13. Nic nie będzie jak było i Kaczyński to wie, co było widać i słychać na konwencji PiS. Uwarunkowania jakie znamy dzisiaj zdezaktualìzowały się już kilka lat temu i prognozując przyszłość nie ma sensu brać je pod uwagę. Wygrają wizjonerzy.

 14. Węgrzy są pewni, że Orban nie zrobi niczego co szkodziło by Węgrom. Z PiSem nie mamy aż takiej pewności, bo co jakiś czas trzeba się niepokoić czy coś głupiego im do łbów nie strzeli. Głównie chodzi o upierdliwe pomysły mogące utrudnić życie. Przez trzy miesiące wolno było ściać swoje drzewo przydomowe, jednak władza przeraziła się aż takiego poluzowania obywatelom.
  Rzeczywiście, jest pewne podobieństwo do tego co udaje się na Węgrzech, i oby tak dalej, z tym że Polska ma większe ograniczenia, i jest znacznie ostrzej pilnowana. Będzie trudniej, ale trzeba próbować.

 15. Rzeczowa krytyka PiS, jak ta ws wolności wycinania swoich drzew (czym osobiście jestem żywotnie zainteresowany), czy PAD składającemu hołd dr Brzezińskiemu (mam na to swoje dosadne określenie, podpadające pod $135 pkt. 2 KK) to raczej nie tutaj - wczoraj czytałem dużo twittów nt Moawieckiego, od @AndrzejTurczyn począwszy. Ponieważ wczoraj autor nie podał linka do wypowiedzi dr Targalskiego, co wypadałoby zrobić, żeby czytelnicy mogli dowiedzieć się, w jakim kontekście zostało użyte, to popełnię pewną niedyskrecję - https://www.fronda.pl/a/dr-jerzy-targalski-dla-frondy-co-z-aneksem-do-raportu-o-rozwiazaniu-wsi,95442.html . Drugi link, z ciekawym spostrzeżeniem dr Targalskiego http://www.fronda.pl/a/dr-jerzy-targalski-dla-frondy-niemcy-usiluja-szantazowac-i-straszyc-polske-powinnismy-sie-jednoczyc-przeciw-islamizacji-europy,94746.html - "Paradoksalnie, w naszym interesie jest, żeby Niemcy byli uparci i łatwo nie ustępowali Ameryce, ponieważ ten konflikt może zwiększyć poparcie rządu amerykańskiego dla polskich koncepcji.  Z chwilą, kiedy Niemcy ustąpią i dojdzie do zawarcia kompromisu amerykańsko-niemieckiego, nasze znaczenie upadnie, bo nie będziemy już tak bardzo potrzebni."

   

 16. Niepokojące jest to, że PiS bardziej się boi opozycji i jej mediów, niż swoich wyborców.

 17. avatar

  PiS zdaje sobie sprawę z tego że jego wyborcy nie mają dokąd pójść, póki co.

 18. Niemcy tak szybko nie ustapia!  Zmiany wewnetrzne w Niemczech , a takze w. EUropie Zach., wywolane dzialaniami hybrydowymi Rosji Putina, POszly za daleko! Sami Niemcy z natury realos (realistisch i praktisch) jesli chodzi o stosunek do Rosji, sa po prostu zaczadzeni, miloscia do tego Kraju! Siedzac z nimi przy piwie i dyskutujac nt. obecnej sytuacji wiekszosc z nich mowi "wir lieben Russen i Russland, und hassen Ami's", Co ciekawe mowia to ludzie, z pokolenia ktore przezyly wojne, lub blokade Berlina Zach. dzieki "Schokoladen Bomber" , ktore zrzucaly im zywnosc juz po II WS! Mlode POkolenie jest juz nasiakniete LEWACKA propaganda i tez trzeba calych generacji na zmiany! W Niemczech  sama Pani Kanclerz Merkel, ktora kiedys wieszala psy na Schröderze za gwarancje kredytowe dla Nordstream I, obecnie DALEJ PObogoslawila rozbudowe NS II?! Ogolnie rzecz biorac naprawienie strat po RESECIE bedzie TRWAC latami, o ile nie nastapi CUD, i wladze w Rosji przejmie Narod rosyjski z rak zlodzieji rzadowych i oligarchow! Sojusz USA z Polska rzadzona przez PiS, MA trwale PODSTAWY, nawet jesli USA bedzie to wiecej kosztowac, takie Stare kiejkuty mozna kupic za napiwek w kwocie 15-20mln.$, tylko ze takich "sojusznikow", moze sobie KAZDY kupic! Sam Putin moze wyskrobac ze swoich KONT w CH, 30mln.$, i POdbic cene, w dodatku Stare Kiejkuty kiedys byly u niego na sluzbie, via GRU, wiec zawsze mozna ich POszantazowac! To ze wielu z nich PObieglo jeszcze przed 1989, na druga strone nie znaczy ze sa LOJALNI wobec NOWEGO Pana?! 

  POlityczne ALTERNATYWY RAZWIEDKI w Polsce, juz wiedza ze bedzie obowiazywal w IV RP wariant wegierski , na wiele lat! Wie o tym takze Pani Kanclerz, Merkel ktora usilowala przekonac (DWA RAZY?!) do jakiejs SWOJEJ opcji Pana Kaczynskiego, widzac ze POstawila na zlego konia, lub (raczej kaszebskiego kundelka tuseka)! Pan Kaczynski ZAWSZE, przynajmniej od 2008 stawia na DOBREGO konia, ktory Polske i Polakow zawiezie bezpiecznie droga DOBREJ ZMIANY ! Alleluja i do przodu!

  Dziadek Borowik zwany Prawdziwkiem ! 

 19. Polski rząd musi rozwiązać dwa podstawowe zadania: jak się rozwijać, by na tym nie tracić oraz jak udomowić wściekłego psa i wściekłą sukę, żerujących po obu stronach naszych granic... behawiorysta od zwierząt już w drodze. 

 20. avatar

  Marzy mi się żeby Prezydent Donald Trump wyraźnie powiedział że Polacy wyszli najgorzej ze wszystkich narodów Europy z wojny wytoczonej Narodowi Polskiemu przez Niemcy i bolszewicką Rosję a nie otrzymali za to ŻADNEJ rekompensaty. Byłby to wyraźny sygnał że polskie roszczenia z tego tytułu zostaną poparte przez rząd USA.