Działania prokuratury w sprawie Smoleńska, w końcu przywracają godność Polsce i Polakom

Prześlij dalej:

Przyłapałem się na wzruszeniu, a to mi się niezwykle rzadko zdarza, gdyż twardym trzeba być, jak Roman Bratny. Wzruszyłem się zupełnie bez sensu, co może się wydać obrazoburcze, zwłaszcza gdy podam powód. Zobaczyłem rodziny smoleńskie, w tym Generałową Błasik, przed budynkiem prokuratury, tej samej, w której pogwałcono nie tylko uczucia bliskich ofiar, ale zgwałcono polską rację stanu. Generałowa Błasik z ulgą i nadzieją w głosie mówiła, że w końcu prokuratura zaczyna normalnie działać i nie zajmuje się poniewieraniem Polaków, tylko dąży do wyjaśnienia przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem. Swoje w życiu przeszedłem i ciągle przechodzę, szczególnie szeroko pojęty wymiar sprawiedliwości uprzejmie mnie doświadcza, jednak moje przejście są absolutnie niczym w porównaniu z tragedią takich ludzi, jak Pani Błasik, żon, matek i dzieci opłakujących śmierć najbliższych. Cóż jest zatem nienormalnego we wzruszeniu? Nienormalne, a wręcz patologiczny jest powód, bo fakt, że polska prokuratura po 6 latach zachowuje się jak na polską prokuraturę przystało, najdobitniej świadczy w jakim bagnie żyliśmy przez ostatnie lata. Cieszę się szczęściem Pani Błasik, cieszę się nadzieją wszystkich ludzi, którzy czekali na ten moment bardzo długo, ale szybko zamieniam wzruszenie, na oczekiwanie. Okazywanie szacunku ofiarom i rodzinom nie jest żadną łaską, czy rewolucją, która może zastąpić rzetelne śledztwo. Bardzo dobrze, że zrzuciliśmy ten garb owrzodzony i aż ciarki chodzą po plecach, gdy się wspomni prokuratorów, którzy powinni stanąć przed sądem. Nie ma to jednak wiele wspólnego z meritum sprawy, ponieważ od okazania człowieczeństwa, co jest normą, do przeprowadzenia solidnego śledztwa prowadzi bardzo daleka droga.

Pozostawiając emocje na boku, z dotychczasowych działań nowej prokuratury można być zadowolonym z kilku powodów. Przede wszystkim pokrzywdzeni stali się dla prokuratury partnerami, a nie przeciwnikami, jak to miało miejsce w haniebnej przeszłości. Po drugie przed podjęciem niektórych decyzji prokuratura musi się konsultować z rodzinami i to właśnie robi. Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, że kwestia ekshumacji jest wyjątkowo wrażliwą i jednocześnie fundamentalną czynnością, jaką prokuratura musi podjąć. Zaproszenie rodzin na zamknięte posiedzenie prokuratury i uszanowanie Ich decyzji nie jest jedynie aktem moralnym, ale warunkiem prawnych rozstrzygnięć. Po trzecie zwracam uwagę, że skończyła się ohydna gra przeciekami z podobnych spotkań, dość przypomnieć niesławne prowokacje Tuska, a to oznacza, że zarówno prokuratura, jak i pokrzywdzeni mają do siebie zaufanie. Po czwarte, prócz ekshumacji mają być ponowione badania, dotyczące niemal każdego elementu katastrofy, w tym przesłuchania nagrań z kokpitu i ponowne badania laboratoryjne próbek na obecność materiałów wybuchowych. Przywołany katalog zmian w postępowaniu prokuratury daje nagły i od wieków pożądany zwrot. Mam wrażenie, że Pani Generałowa i wnuczek Anny Walentynowicz bardziej byli dziś wzruszeni właśnie zwrotem w sprawie, niż ludzkimi gestami ze strony prokuratury, co oczywiście ma swoją wartość. Zmienia się wszystko w dobrym kierunku, bo jednocześnie został przywrócony szacunek pokrzywdzonym i sens prowadzonych przez prokuraturę czynności.

Nie wiem jak inni odbierają obecnie katastrofę smoleńską, ale mnie zupełnie przeszło poszukiwanie i odgadywanie przyczyn. Teraz fascynuje mnie coś zupełnie innego, a mianowicie na ile w zastanych okolicznościach państwo polskie jest w stanie sobie poradzić z profesjonalnym śledztwem. Zostało zepsute i sprofanowane tak wiele, że zadanie wydaje się karkołomne, ale to będzie prawdziwy egzamin i w dużym napięciu czekam na wyniki. Chciałbym też być dobrze zrozumiany, nie oczekuję cudów, których wręcz domaga się tak wielu. Prawdopodobnie na 100% nigdy się nie dowiemy, jak było, ale jest spora szansa, że nawet po latach profesjonaliści z dobrą wolą są w stanie przeprowadzić odpowiednie ekspertyzy, które zniosą najbardziej kłamliwe mity. Wyobrażam sobie, że patolodzy potrafią określić jakie były przyczyny śmierci ofiar katastrofy, z całą pewnością spece od metali mogą określić, czy aluminium zostało zgniecione, czy rozerwane. Materiały wybuchowe zachowują się przez dziesiątki lat, a ruskie nagrania w końcu zostaną porównane z nagraniami dostarczonymi przez obce wywiady. Zanim powiemy uda się lub się nie uda, mamy do wykonania mnóstwo czynności, które kolejno będą potwierdzać lub przeczyć naszym amatorskim próbom wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. Dla mnie to zupełnie nowa sytuacja, jeszcze nie piszę jakość, bo na to musimy poczekać.

6
17297 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

14 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  100% cukru w cukrze..
  mam nadzieję ze nasi "smutni panowie" juz teraz dyskretnie pilnują by osoby z kregu odPOwiedzialnych nie próbowały wzorem pana grabarczyka załatwić sobie lewej "klamki" w niewiadomo jakim celu....
  i jesli dojdzie do fali mam nadzieje!!masowych aresztowań..by sytuacja jak z podsądnymi w/s zabójstwa k.olewnika sie nie POwtórzyła..
  a czy nie bedzie potrzebna zmiana w KPK KKW w tym sensie by zasądzić wiekszosci DOŻYWOCIA Z klauzulą BPA??

 2. takie mocno rewolucyjne.

  Dziwne jest to, że kogoś może jeszcze dziwić, że Kijowski po zdaniu korespondecyjnego licencjatu z marketingu i zarządzaniu  został dyrektorem pionu informatyków w jednej z największych polskich firm.

  opozycja nie przyjmuje do wiadomości że po 45+25 latach musi oddać władzę, ogłosiła że stworzy równoległe państwo. Jako marszałka równoległego sejmu widzę tylko Borowskiego. Jako armia będzie ZBOWiD. Jako ORMO... no sami wiecie.

 3. avatar

  a co w tym dziwnego?ot..1szy przkład z brzegu..prof bydłoszewski został dyr.gen.PLL "LOT"..jak by nie patrzec "swój"..!!
  z kijowskim podobnie..musi byc kimś naprawde waznym ze taki ćwok został jak na razie NIETYKALNYM czlowiekiem...baaaa!!!jedynym LIDEREM tzw "oPOzycji" w naszym nieszczesliwym kraju..jak mawia cudowny St.Michalkiewicz..

 4. avatar

  oczywiste jest, że w przypadku tak ogromnej tragedii państwo piwnno czynić wszystko w kierunku ulżenia rodzinom ofiar i jak najszybszego wyjaśnienia powodów katastrofy - co dotychczas nie miało miejsca, a nawet było zaprzeczeniem tej postawy.

  problem w tym, że jest to śledztwo z gatunku tych, które nigdy nie mogą się skończyć - wszyscy się tu chyba zgadzamy, że zbyt wiele niewyjaśnionych rzeczy wydarzyło się w związku ze smoleńskiem i że wydarzenia na taką skalę nie odbywają się bez wiedzy największych z największych tego świata

  a to oznacza, że to śledztwo nigdy się nie skończy - jeśli się skońćzy wszyscy będą czuli niedosyt, bo bedzie wiadomo, że został uchylony tylko rąbek tajemnicy - cała prawda będzie musiała podzieli los prawdy o śmierci gen. sikorskiego, zamachu na kennedy'ego albo wtc.

  to stawia pytania czy tego rodzaju sprawa powinna być głównym sztandarem do prowadzenia polityki wew. i zew. - czy poza oddaniem słusznego szacunku rodzinom ofiar nie zamieni się w zwykłą przykrywkę do ustawek politycznych - skoro i tak wiadomo, że zakończyć się jej nie da?

  pozdrawiam po dłuższej przerwie ;)

 5. avatar

  "że wydarzenia na taką skalę nie odbywają się bez wiedzy największych z największych tego świata".

  Jeżeli był to zamach to został on przeprowadzony za wiedzą a może nawet poduszczeniem możnych tego świata. I moim zdaniem nie dokonali tego Rosjanie. Oni zostali tym zaskoczeni. Nie wykluczam udziału części służb i rosyjskiej generalicji, np. gen. Benediktowa.
  Po smucie Jelcyna i próbach odzyskania przez Putina bogactw naturalnych Rosji, Rosja stała się wrogiem numer jeden dla światowych gangsterów finansowych.
  Proszę po przeczytaniu tego powstrzymać się przed określeniem mnie ruskim trollem czy jakimś tam agentem. Ja po prostu mam wątpliwości.
  Dlaczego zginął Sikorski ?

 6. avatar

  byc moze masz racje, ale Ruskim wierzyc nie mozna, oni nawet Katynia przelknac nie moga.

  Gdyby Putin mial jaja,....czy nieciekawie by wygladalo gdyby powiedzial jak naprawde bylo, przeciez on moze sobie na wszystko pozwolic, moze przez to bylby jeszcze bardziej ceniony przez niektorych.

  Jedno jest pewne nigdy Polska nie powinna romansowac z Rosja.

 7. moim zdaniem nie dokonali tego Rosjanie. Oni zostali tym zaskoczeni.

  ...
  A zwłoki ofiar zbezcześcili, zaszywając w nich śmieci, żeby odreagować to swoje wielkie zaskoczenie, zszokowane rosyjskie biedactwa.

  Wrak też pocięli na żyletki ot-tak-se, gdyż, jak się okazuje, żaden walonkarz nie potrafi załapać bez carskiego edyktu, że to zdaje się jest dowód rzeczowy.

 8. Po tragicznej śmierci w Smoleńsku prezesa NBP ,który nie był "fanem " banku światowego dziwnym trafem  Polska zaczyna się zadłużać na dużą skalę .To też był "motyw"

 9. jakajacy sie "to jest dla mnie zaskakujace" bo "takie byly SYGNALY wczesniejsze z rozprawy i z kolejnych rozpraw, ze ta kwestia organizacji i calego przebiegu byla przygotowana w sposob profesjonalny".

  Ale strachu nie potrafil ukryc.

 10. Jak na razie dochodzenie nie zostalo umorzone! Dziwi tylko ze po przeszlo pol roku, gdy Rzad PiS ma teoretycznie wszystkie narzedzia w reku, nie ZARZADZONO EKSHUMACJI ZWLOK! nawet po tylu latach WLASCIWE badania patomorfologiczne moga, lub nie POTWIERDZIC, wybuchy na pokladzie, przy zastosowaniu srodkow wybuchowych, innych niz paliwo lotnicze! Pytanie jest czy pochowano w miesjscu spoczynku prawdziwe ofiary! Polscy prokuratorzy siedzieli CALY TYDZIEN w hotelu, potem pojechali do Polski! Ludzie Putina mogli teoretycznie robic z tym JEDYNYM WAZNYM DOWODEM, jaki podobno spoczal w polskiej ziemi, co im sie zywnie podobalo! Szczegolnie bylo to widac na przykladzie zwlok Sp Anny Walentynowicz, ktore przy okazaniu synowi byly w miare normalne, a przy ekshumacji mialy WYRAZNE slady bezczeszczenia! Dodatkowo typowe okaleczenia jakie stosowano z dzialaczami podziemia po 1945, typowe KGB-owskie pozbawianie glowy! Ta metode KGB przejelo polskie UB, oraz Informacja Wojskowa, z reguly ich oficerami prowadzacymi byli resortowi Z Rosji, bylo ich tysiace w armii, i milicji obyw.! Wracajac do dzialan sluzb rosyjskich po katastrofie, zupelnie nie wiadomo czy ciala byly skanowane tomografem komputerowym? Jesli to zrobili, to z pewnoscia musieli widziec w powlokach cial, lub w ich wnetrzu, elementy poszycia kadluba, czy nity z konstrukcji! Nalezy zalozyc ze zwloki z takimi wyraznymi sladami podmieniono, lub Putin zakladal ze NIKT NIGDY nie otworzy trumien, ktore on kazal zalutowac! Wszystko to jakies nienormalne,z ta ekshumacja! Czasami mysle ze to czysty surrealizm, tyle miesiecy i zadnych NORMALNYCH norm prawnych, standarty ktorych nie zna ZADNA PROKURATURA na Swiecie, no chyba ze rosyjska, jak widac w w polskiej tez nie lepiej! "Sami sie nie zlustrowali", Strzemboszku, zdazyli tylko przekazac stanowiska w swoich korPOracjach prawniczych nastepnym POkoleniom zepsialych polskich ZAPRZANCOW, z "uPOdlonych elyt", jak mowi slusznie Prezes PIS!!!

 11. avatar

  a ja? 
  Ja wzruszyłbym się dopiero wtedy gdyby Palikot ściągnął skórę z Tuska i połowy PO zamiast z Kaczyńskiego wygarbował je i wystawił w holu PE w Brukseli na sprzedaż,
  za paciorki, koce i tytoń z karawel Niña i Pinta

 12. ...należy do emocji, które rozumowym argumentom umykają.

  Niemniej jednak - mogę jedynie wyobrazić sobie, co może czuć matka, żona, siostra, mąż czy brat... skoro nawet zupełnie obcą osobę w gardle ściska na samą o myśl o tym, przez co te rodziny musiały przejść.

  Sądzę, że dążyłabym do wyjaśnienia dziwnych okoliczności tej tragedii... tym bardziej, gdyby oczerniano drogą mi osobę, która straciła życie i już nie może się obronić.

 13. avatar

  W końcu polski rząd ma jaja, a nie jak jego poprzednik, który non stop podkulał ogon i tańczył jak mu zagrali

 14. a mówiliśmy, że się doczekamy sprawiedliwego rządu? :) w końcu bekną ci wszyscy kochankowie lewackiej unii za swoje cyniczne poddanstwo putinowi i junckerowi