Inflacja protestów ulicznych, czyli niemoc trwa i trwać będzie…

Prześlij dalej:

Wszędzie cisza, jak makiem zasiał, aborcja zniknęła z wokandy dnia jeszcze szybciej niż się pojawiła. Zaklinanie rzeczywistości, czym się wiadome kręgi przez kilka godzin pocieszały, skończyło się niczym. Czarne kiecki i parasolki się pochowały, po drugiej stronie nie ma też żadnych protestów pro-life. Pomimo początkowego zgrzytu i błędu PiS, Kaczyński wykorzystał okoliczności perfekcyjnie. Jest więcej niż pewne, że protestów w tej skali nikt w PiS nie przewidział, ale to też wyszło na dobre. Emocje się skumulowały w jednym krótkim czasie i pękły błyskawicznie, lepszego rozminowania nastrojów społecznych nikt dotąd nie wymyślił.

Nie ma takiej siły, która w najbliższym czasie doprowadziłaby do podobnego napięcia i z tym zjawiskiem opozycja z medialnymi przekaźnikami nijak poradzić sobie nie potrafi. Każdy wie, że istnieją w życiu doświadczenia, których powtórzyć się nie da, od utraty dziewictwa po ujście z życiem ze śmiertelnego zagrożenia. Protesty w sprawie aborcji na skali społecznych emocji zajmowały górne C i wyżej pieśni bojowej zaśpiewać się nie da. Zmobilizowanie setek tysięcy ludzi do biegania po ulicach pod byle pretekstem, choćby protesty w sprawie likwidacji gimnazjów, graniczy z cudem i nie ma żadnych szans powodzenia. Igrzyska muszą mieć swoje tempo i swoje atrakcje, jeśli się na początku pokazuje mecz Polska Niemcy, by w kolejnych odsłonach zaprosić na mecze B klasy, sprzedaż biletów i oglądalność reklam nie podskoczą. Miała opozycja swoją dużą szansę, żeby skorzystać z prezentu od PiS, ale z takim potencjałem intelektualnym, moralnym i organizacyjnym, ograłby ich nie tylko Kaczyński, wystarczyłby śp. Andrzej Lepper.

Nie koniec dobrych wiadomości, bo trzeba wiedzieć i widzieć, że jedynym pomysłem PO i Nowoczesnej na odzyskanie władzy jest negacja i to w formie ulicznych protestów. W ramach demokracji takie zachowanie uznaje się za normalne, ale w przypadku organizacji pozarządowych, ruchów społecznych, czy spontanicznych zgromadzeń. Bieganie po ulicach w wydaniu partyjnym nigdy, niczego konkretnego nie przyniosło, no chyba, że mówimy o sytuacji skrajnej, czyli o rewolucji albo innym przewrocie. Partyjną bezskuteczność ulicznych demonstracji na własnej skórze przerabiał PiS, który bił rekord za rekordem i nic z tego nie wynikało. Owszem, mobilizacja elektoratu miała miejsce, z tym, że elektorat tej wielkości gwarantował trwanie w opozycji. Przełom nastąpił dopiero wówczas, gdy jednocześnie nastąpiły dwa zjawiska. Po pierwsze PO się totalnie skompromitowała, po drugie PiS postawił na rzeczowe i spokojne przedstawianie programu, który był i jest unikalny w polskiej polityce. Niczemu innemu tylko korelacji tych dwóch czynników PiS zawdzięcza sukces.

Konkurencja, co mnie niezmiernie cieszy, nadal nie otrząsnęła się z porażki i nadal nie uczy się na błędach przeciwników. W 2007 roku po porażce PiS, Kaczyński wygłosił historyczne słowa: Nie daliśmy rady potężnemu frontowi, który się rozciągał od „Faktów i Mitów” pisma, które zatrudniało kiedyś Grzegorza Piotrowskiego, mordercę księdza Popiełuszki, aż po „Nie”, „Gazetę Wyborczą”, różne telewizje, PO, LiD, itd. Nie daliśmy rady”. Podobnie wyglądało to w 2010, PiS cały czas odwoływał się do retoryki „nie da nam reżim odzyskać Polski”. Przypominam te smutne czasy nie dla masochistycznej satysfakcji, ale dla ostrożnie optymistycznej diagnozy. Gdy partia jest upokarzana porażkami, gdy zalicza dołek za dołkiem i kompromitację za kompromitacją, można sto razy powtarzać, żeby zaczęła myśleć i nic się takiego nie stanie. Obecna opozycja jest w jeszcze gorszej depresji niż PiS sprzed 9 i 6 lat, co więcej w przeciwieństwie do PiS nie ma uporządkowanych spraw wewnętrznych i zorganizowanych struktur na poziomie ruchów obywatelskich.

Nigdy nie lekceważę przeciwników i nie pomijam nieprzewidzianych okoliczności, ale nie ma i przez kilka następnych lat nie będzie w PO i Nowoczesnej żadnego odbicia od dna. Podobnie sytuacja przedstawia się jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju KOD-y i Gazety Wyborcze. PiS potrafiło przetrwać bez stołków i przekrętów na miliardy, konkurencja PiS tylko dzięki stołkom i przekrętom funkcjonowała. Oderwani od źródełka będą schnąć, aż uschną. PiS utraci władzę dopiero wówczas gdy powtórzy się scenariusz, który dał im zwycięstwo. Po pierwsze musi dojść do kompromitacji PiS, po drugie musi powstać formacja, która zaproponuje Polakom unikalny program polityczny. Pierwsze jest dużo bardziej prawdopodobne i niebezpieczne, drugie przez długie lata nierealne. Wnioski? Żadnego, ale to absolutnie żadnego znaczenia nie ma biegunka protestacyjna i bieganie po ulicach z hurtowymi protestami przeciw zawartości cukru w cukrze. Olbrzymie znaczenia ma trzymanie dyscypliny w PiS. Do czasu, gdy coś z tych dwóch elementów nie zacznie się sypać, proszę mnie nie budzić i głowy nie zawracać.

6
19737 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

15 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  widocznym znakiem czy im zabrakło prądu bedą eventy:
  głosowanie w/s bufetowej (referendum odwoławcze??) i w sejmie w/s "kwiatkosia"..to na początek..

 2. spokojny sen. CETA i TTiP. Czyli przekazania jurysdykcji sądowej w sprawach gospodarczych w ręce "niezależnych specjalistów". Pewnie tak niezależnych, jak ci, którzy obniżają nam ratingi. Po co nam Polakom państwo, jeśli chcemy zrzec się prerpogatyw sądowych na rzecz korpo? Co potrafią korpo to widać choćby po naszych "wielkich powierzchniach" - można mieć wielomiliardowe obroty i nie płacić podatku dochodowego w miejscu jego powstania. Przekazanie władzy korpom i "niezależnym specjalistom", to koniec władztwa państwowego (państw narodowych). Od 2014 roku 1% ludzi posiada 50% majątku naszego globu. Ale widać jeszcze im mało.

 3. No niestety, po podpisaniu CETA i TTIP naród roboczy dostanie nieźle w dupe, a wszystko spadnie na PiS, który przebiera nogami by szybko podpisać i zadowolić swoich sponsorów. Poważne kraje wbudowały do swojego ustawodawstwa bezpieczniki ochronne (limit obecności obcych banków, podatki dla zagranicznych koncernów, wysoką pensję minimalną zabezpieczającą kraje przed urządzeniem u nich obozów niskopłatnej pracy, itp). Nasze władze nawet tego nie próbowały.

 4. Zło dobrem zwyciężać. Pobrzmiało to również w dzisiejszym felietonie Matki. Kto nie wie jego sprawa.

 5. PIS jednak powinien bardzo uważać. 
  Niestety ale mam wrażenie, że to była bardzo solidna prowokacja tych "proliferów" i następnie z drugiej strony lewactwa  (kodziarzy, platformersów, michnikowszczyzny, zanbergów całego mainstreamu) )by zrobić gigantyczną zadymę na cały kraj. I w jakis SPOSÓB SIĘ TO UDAŁO, bo nagłośnili bardzo ostro temat.
  Można odnieść wrażenie, po tym już wszystkim, że  agentura mainstreamu wlazła  do tych proliferów  by ich nakęcić. A potem by powstała wojenka na faszystów "PISiorów"
  Wszystko przygotowane i nakręcane by emocje sięgały zenitu, wystarczy przypoomnieć sobie wrzaski większości celebrtytów z jedej i drugiej strony.. Mam nadzieje, że PIS wyciągnie wnioski i więcej nie da się tak zrobić w balona (tyczy się też mediów publicznych i prywatnych mediów prawicowych) 
  z różnymi proliferami, ONR, wszechpolakami czy np Korwinstami czy innymi grupami niby prawicowymi i wspierającymi rząd a w rzeczywistości działającymi w swoim interesie ale być moze też w interesie.... o właśnie. 

  Co do sytuacji  w opozycji to rzeczywiście jest "wesoło" i raczej już tak będzie do następnych wyborów:
  - PO z przywódcą Schetyną za 3 lata będzie walczyć o  te 5 %, Grzechu już się do tego przygotowuje i zbiera elektorat który ucieka, przecieka w zawrotnym tempie. I tu taka myśl mi przychodzi, że Donald, Ewcia okazali się lepszymi cwaniakami niż się wydawało, wyślizgali/ją się i zostawią Grzecha  w tym grajdole, na pożarcie, do całkowiego upadku platformy. Nierozgarnięty Grzesiu przyjął to by poczuć się zwycięzcą. Grzechu jednak nie jest taki rozgarnięty taki dobry w gierkach gdzieś tam cieniu, jak wielu się wydawało. On jest po prostu intelektualnym  debilem ;)  Zamiast uciekać po wyborach gdzieś do np Nowoczesnej albo jeszcze gdzieś i zostawić ten rynsztok Ewce czy jeszcze komuś to on przejął Platforme....

  Ewcia Kopacz, Krzywonoski, Muchy, HGW, Wałęsy już przebierają nóżkami by przejść do nowo-   POWSTAJĄCEJ partyjki lewuszej "SIÓSTR" chcących mordować nienarodzone płody -  może  do Kijowskiego... albo czegoś  nowego "NowoCzerska 2.pl" = hahahaha, zobaczymy jak się potoczy historia w ciągu tych 3 lat.... 

  I o EDkach nie można zapomnieć, jeszcze  kilku peowczyków może dołączy - ja tu w szczególności  widzę Szenfelda  (!!!)  - pasowałby idealnie do Protasiewicza i Niesioła.. Partia najwikszych przygłupów i cha mów ;D  - może stary Wa - Bolek by dołączył    ;)

  Na koniec  Nowośmieszna.pl - tak wiem ma 30 czy 25% w "sondażach" :D   A za 3 lata "premier Rychu" będzie walczyć by mieć te 9-10%  - tak coś czuje, że więcej nie ma szans by z tą  zbieraniną Myszek więcej wyciągnąć. A może tak jak  i Grzechu będzie musiał walczyć o  piątaka...
  - bo pan Balcerek, Olechowski z pewnością zmontują coś kolejnego - nową partie "Lewicowych - Liberałów" ale tym razem to lepiej się przygotują (mają jeszcze conajmniej 2 lata) i znajdą lepszą pacynke.
  Pan Balcerek  to chyba sobie teraz codziennie rwie włosy jak mógł uwierzyć  i jak mogł sobie wychować przy łonie :D takiego Rysia, taki był grzeczniutki, teczke zawsze nosił
  - taki tytan intelektu Balcerowicz i tak się dał w ciula zrobić takiemu chłoptasiowi  inteligentnemu inaczej

   

 6. Sądzę, ze Shrek dobrze wiedział co robi. Była kasa partyjna do wzięcia i to całkiem niezła, są struktury rozwinięte budowane latami i zostały kontakty. Który polityk na takie dary by się nie połakomił? On się połakomił, bo te elementy dają perspektywy, a czy je wykorzysta to już inna sprawa. Rysiek nie ma nic, to znaczy ma - długi i myszki agresorki.

 7. Wiele budzetow w Europie zachodniej nie sztymuje

 8. Odnoszę wrażenie, że działania Jarosława we wszystkich kryzysowych sytuacjach można porównać do wybicia piłki z linii bramkowej, kiedy wszystkim się wydaje, że padnie bramka. Ileś tam razy może się udać, ale czy tak będzie zawsze?
  Np. dzisiaj czytam w necie o generale garnizonu warszawskiego, który polecił swoim żołnierzom oglądać TVP Info http://www.pres... ..., bo TVP Info "najlepiej przedstawia sprawy dotyczące wojska".
  Oczywiście, GW w tytule zamieniła "polecam" na "rozkazuje". 

 9. Wicher dmie
  zawierucha
  jak nie mżawka
  to plucha.

  Niedługo przyjdzie zima.
  I kto na mrozie wytrzyma?

 10. w tak zwartej formie

 11. Kaczyński i spółka wyraźnie

  reprezentuje interesy amerykańskich obłudników, ukraińskich neobanderowców, tylko nie Polaków. Niebawem minie rok od wyborów i ani słychu ani widu rozliczenia PO i spóki. Śmiem podejrzewać, że PO i PiS grają w tej samej drużynie, a te szopki rząd kontra opozycja są dla ciemnego ludu. Gdy chodzi o sprzedanie resztek tego co zostało i suwerenności zgodnie podnoszą łapska i głosują za (CETA) tu szacunek do Pani Pawłowicz i Zbigniewa Ziobro. Założe się, że do końca kadencji nikt z PO i spółki nie poniesie konsekwencji z powodu tego, co nagrabił sobie, gdy był przy korycie. Poraz kolejny wsiedliśmy do złego pociągu.

 12. Gdy wiadomość dnia nie jest na pierwszym miejscu - zwolniono wszystkich dyrektorów ZUS i to jest to ! Oby więcej podobnych wiadomości.

 13. Po wycierawniu przez PiS gęby słowem "suwerenność" i "walka z korporacjami" na wszystkie możliwe sposoby co mamy? Przepychane kolanem CETA I TTIP czyli całkowite poddaństwo korporacjom z którymi tylko bardzo silne państwa będą mogły toczyć równorzędne boje. Poza tym to już poziom bantustanu gdy wiceministrem spraw zagranicznych zostaje nadany w teczce USraniec. A po wielkich zapowiedziach mamy ze strony Dudy wiernopoddańczą politykę wobec przedsiębiorstwa holokaust - a jak pokazuje historia na wyciągniętej ręcę do szemranego, tfu tzn. chciałem powiedzieć wybranego narodu Polacy jeszcze nigdy dobrze nie wyszli.

 14. ... Beata Szydło wkrótce zdecyduje jaką drogą pójdziemy. Czy drogą demokracji hellenistycznej, czy też podporządkujemy się totalitaryzmowi liberlewackiemu.

 15. avatar

  Nie oddamy wam kultury. Przeciwko politycznej cenzurze sztuki protestują m.in. Stenka, Seweryn, Chyra

  No to nie.

  „A w filmie polskim, proszę pana, to jest tak: nuda... Nic się nie dzieje, proszę pana. Nic. Taka, proszę pana... Dialogi niedobre... Bardzo niedobre dialogi są. W ogóle brak akcji jest. Nic się nie dzieje.
  A polski aktor, proszę pana... To jest pustka... Pustka proszę, pana... Nic! Absolutnie nic. Załóżmy, proszę pana. Że jak polski aktor, proszę pana... Gra, nie?
  Widziałem taką scenę kiedyś... Na przykład, no ja wiem? Na przykład zapala papierosa, nie? Proszę pana, zapala papierosa... I proszę pana patrzy tak: w prawo... Potem patrzy w lewo... Prosto... I nic... Dłużyzna proszę pana... To jest dłużyzna... po prostu dłu... dłużyzna, proszę pana. Dłużyzna..
  Proszę pana, siedzę sobie, proszę pana, w kinie... Pan rozumie... I tak patrzę sobie... siedzę se w kinie proszę pana... Normalnie... Patrzę, patrzę na to... No i aż mi się chce wyjść z... kina, proszę pana... I wychodzę...

  kto za to płaci? Pani płaci, Pan płaci.. Społeczeństwo.
  Jak powiedział inżynier Mamoń i miał rację. Tylko może tym razem społeczeństwo nie zapłaci. Niech sami zarobią na siebie.