Prześlij dalej:

Wszystkie prawdy objawione marksistowskiego doktrynera Balcerowicza praktycznie w całości poszły się… poszły sobie w siną dal. Za chwilę przejdę do szczegółów, ale wcześniej chciałbym podkreślić rzecz generalną. Co najmniej jedno pokolenie zapłaciło za doktrynerską i grabieżczą politykę tego człowieka, który nigdy o ekonomii nie miał bladego pojęcia i zawsze realizował ideologiczne utopie swoich zwierzchników. Dlaczego akurat na Balcerowicza padło prawdę mówiąc nie wiem do dziś. Przed 1989 rokiem nikt o nim specjalnie nie słyszał, dopiero po latach można było wyczytać tu i ówdzie, że w tamtym czasie do zasług przypisano mu uczestnictwo w zespole doradczym, który miał nadać ludzką twarz propagandzie sukcesu pod rządami towarzysza Edwarda Gierka.

Teoretycznie Balcerowicz wziął się znikąd, ale w praktyce to absolutnie niemożliwe. Biorąc pod uwagę, że w mitycznym zbiorze zastrzeżonym IPN znajdują się prawie same śmieci, trudno mi uwierzyć, aby taką akcję, jak ogołocenie Polski z majątku po PRL Kiszczak z Jaruzelskim powierzyli komuś, kogo nie byli w stanie trzymać za twarz. Zostawmy to jednak, bo tych spraw nie zweryfikujemy już nigdy i zajmijmy się tym, co wiemy na pewno.

Prywatyzacja

Pierwszym doktrynerskim zawołaniem była prywatyzacja. Wszystko, co prywatne miało cudownie się uzdrowić i zapewnić dobrobyt. Tak na przykład sprywatyzowano TP S.A, sprzedając tę firmę, skazaną na grube zyski, państwowej telekomunikacji francuskiej. Dziś motorem napędowym polskiej gospodarki są cudem ocalałe spółki skarbu państwa i nawet liberalni doktrynerzy przecierają oczy ze zdziwienia, bo wartość tych spółek przez rok wzrosła o ponad 60 miliardów. Dla odmiany w 2015 roku złodzieje z PO i PSL sprzedali sponsorowi Kulczykowi CIECH za 613 milionów złotych. Obecnie wartość zbytych akcji to 1,4 miliarda złotych, a zysk CIECH za 2016 to 593,5 mln zł netto. Tak prywatyzował Balcerowicz, jego wyznawcy i beneficjenci grabieży.

Wolny rynek i jego niewidzialna ręka

Jednymi z największych piewców kolejnego magicznego zaklęcia „liberała” Balcerowicza, byli redaktorzy Michnika i sam Michnik. W Wyborczej „wolny rynek” działał do 2015 roku, kiedy to reżim PiS odciął Czerskiej państwowe dotacje i reklamy, co de facto nastąpiło dopiero w 2016 roku. Efekt? PRYWATNA Spółka Agora za 2016 rok notuje rekordowe straty na poziomie 13,2 miliona, przy 15,3 miliona zysku w 2015 roku. Wydawać by się mogło, że w czasach reżimu Kaczyńskiego Agora powinna notować rekordowe zyski, bo przecież zaledwie 19% Polaków poparło PiS, reszta jest przeciw, według samej Agory. Co się dzieje? Do strat spółki dochodzą katastrofalne statystyki sprzedaży, tutaj flagowy produkt Wyborcza w relacji listopad 2015 do listopad 2016 zjeżdża o 17%. Z redakcji na bruk Michnik wywala grupowo, najwięcej jednorazowo wyleciało około 130 osób, w sumie już ponad 200. Wyborcza zlikwidowała stanowiska zagranicznych korespondentów i sprzedała cześć swoich lokalnych siedzib.

Biedni będą bogaci, jak na zachodzie, gdy spadnie inflacja i koszty pracy

Od kilku, a właściwie od kilkunastu lat w Polsce nie ma praktycznie żadnej inflacji, co mądrzejsi twierdzą, że przez niemały okres mieliśmy deflację. W 2015 roku inflację wynosiła – 0,9%, a płacę minimalną ustalono na 1750 brutto, czyli jakieś 1300 zł netto. Licząc euro po 4 zł, wychodzi 325. Nawet nie podaję danych z Niemiec, Francji, czy Szwecji, napiszę tylko i aż tyle, że Słowenia ma dwa razy większą płacę minimalną, przy inflacji kilkukrotnie większej. Co ciekawe płace biednych miały wzrosnąć, przy jednoczesnym dołowaniu stawek minimalnych za godzinę i blokowaniu programów socjalnych. Dosłownie kilka miesięcy temu hochsztapler Balcerowicz wróżył, że podniesienie stawki do 13 zł na godzinę i uruchomienie 500+ spowoduje załamanie na rynku pracy i gwałtownie wzrośnie bezrobocie. Mamy w Polsce rekord w drugą stronę, bezrobocie spadło do nie notowanych nigdy 8,2%. Przed podniesieniem stawki za godzinę i programem 500+ wynosiło 12%. W takich gęstych oparach ideologicznych bredni, które napędzały złodziejstwo, żyliśmy 25 lat, a program gospodarczy, który się sprawdza od roku ma prosty kierunek rozwoju – wystarczy nie kraść.

6
71196 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

17 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  Palec Boży, że PIS wygrał wybory, nie wyobrażałem już sobie trzeciej kadencji platformianej komuny

 2. Krótko na temat -  Balcerowicz musi siedzieć ...

  Dodam, tak dla pamięci - Okres lat 1997-2001, kiedy Balcerowicz był wicepremierem i ministrem finansów, a jego partia (Unia Wolności) współrządziła krajem. Kiedy zaczynali rządzić bezrobocie wynosiło 10 proc., a wzrost PKB osiągał 6,6 proc. Kiedy kończyli (2001) bezrobocie wynosiło 18,2 proc., a wzrost PKB obniżył się do zaledwie 0,5 proc. To tak dla przypomnienia, ludzie mają krótką pamięć ...

   

 3. Generalnie mam wrażenie ciężkiego niedosytu informacji po przeczytaniu - na temat celowego zniszczenia polskiej gospodarki i co za tym idzie własności, motywacji takiego postępowania i beneficjentów. Pewnie jest to wynikiem braku lektur i trzeciego członu powiedzenia Kisiela "dziś nikt już nic nie czyta, a jak czyta to nie rozumie, a jak rozumie to nie pamięta". I jest to temat tabu - wszak zostało to dokonane przez i w interesie naszych nowych najlepszych sojuszników - tzw Zachodu, do którego aspirowaliśmy. A powinna być to wiedza powszechna wśród Polaków.

  Ciągle widzę w Warszawie rozwalane budynki, gdzie odbywałą się jakakolwiek produkcja - obecnie jakieś hale koło Rawaru - w miejsce hal powstają albo hipermarkety albo osiedla mieszkaniowe. Rad byłbym widzieć coś odwrotnego - zbankrutowany hipermarket do hali którego wprowadza się zakład produkcyjny. Generalnie wszelka miejscowa produkcja jest tępiona.

  Nasładzać się z wyników naszych bluechipów też nie ma się co za bardzo - działają one z reguły w niszach, które gwarantują im zyski - energetyka, sieci przesyłowe, paliwa, finanse, ubezpieczenia (telekomunikacji już nie ma). Dobrze że, mają dobre wyniki, choć np. taki KGHM to już ponoć nie koniecznie - kwestia zadłużenia.

  PS "w mitycznym zbiorze zastrzeżonym IPN znajdują się prawie same śmieci" - trafne.

 4. Nie zapominajmy że Balcerowicza wyszukali w korcu maku amerykanie. Bez nich by skończył jako nauczyciel ekonomii w technikum ogrodniczym. Ten towarzysz nadawał im się idealnie do likwidacji i opylenia polskiego przemysłu.
  Jest jednak parę ale. Np Balcerowicza uniknęli Czesi i Węgrzy, lecz i tak by dostąpić przyjęcia do Unii musieli wszystko opylić. Ratuje ich tylko mała liczebność ludności.

 5. patrz ksiazka pt. Patologia transformacji. Autor: Witold Kierżun. 

  Była to szersza akcja, było pozwolenioe Kremla. Polska stała się poligonem doświadczalnym jak przejść do kapitalizmu. Niejaki Sachs po wizycie w Moskwie szukał kto to poprowadzi. Nikt się specjalnie nie kwapił, wiec wziął BAlcerowicza.

  Przykład Mera-Elwro, nasza high-tech (sprywatyzowany, raczej rozgrabiony za Balcerowicza). Amerykańska firma chciała kupić ale i połowę pracowników zwolnić i produkowac komputery. Balcerowicz sprzedał to Siemens-owi w 1993, a ten dosłownie zaorał fabrykę. 

  Tusk dobił nasze stocznie, a w tym czasie Niemcy rozwineli swój przemysł okrętowy.
  Tych grabieży i wielu innych nie można zapomnieć!

 6. A to ciekawe...

 7. "Właśnie rozpoczął się największy w nowożytnej historii proces zorganizowanego rabunku, znacznie przewyższający swoim zasięgiem działania sprzed dwóch dekad. Rzeczywista sytuacja jest całkowicie odmienna od dezinformacji rozprzestrzenianej przez media z Europy Zachodniej i USA. Zadłużone kraje spłaciły już wielokrotność zaciągniętych kredytów, a mimo to wciąż płacą krwią, spłacając długi wobec nowojorskich czy londyńskich Shylocków. Stwierdzenie, iż od sierpnia 1982 roku kraje rozwijające się nie spłacają zadłużenia, nie jest prawdziwe. Do ich głowy przystawiono pistolet i pod groźbami Międzynarodowego Funduszu Walutowego podpisują przedłożone im przez międzynarodowych bankierów umowy określane eufemistycznie jako „plany rozwiązania problemów spłaty zadłużenia”, w których z reguły uczestniczą słynny Citibank z Nowego Jorku bądź Chase Manhattan Bank."

  "Wojna o pieniądz" Song Hongbing

   

 8. "Sekretne i bliskie związki Sorosa z kręgiem Rothschildów uczyniły zeń najpotężniejszego i najbardziej zakonspirowanego na świecie żołnierza owej wielkiej grupy finansowej. Rodzina Rothschildów jest nie tylko hegemonem w londyńskim City, głównym budowniczym Izraela, założycielem globalnej sieci wywiadowczej, podporą pięciu największych banków z Wall Street, nie tylko określa światowe ceny złota, ale po dziś dzień kontroluje działalność osi Londyn-Wall Street. Nikt nie wie, jak duży jest majątek Rothschildów. Kiedy Rothschildowie oraz inni międzynarodowi bankierzy kierują zainteresowanie najbogatszymi ludźmi świata na Billa Gatesa czy „boga giełdy” Warrena Buffeta, sami, z majątkiem kilkukrotnie większym, ukrywanym na szwajcarskich kontach bądź na Karaibach, czekają na okazje do kolejnych posunięć. "

   

 9. "W porozumieniu z międzynarodową elitą finansową w latach dziewięćdziesiątych Soros doprowadzał wielokrotnie do wielkich burz na światowych rynkach finansowych. Każda z tych akcji wprowadzała w życie wcześniej ustalone strategiczne cele międzynarodowych bankierów, których fundamentem było doprowadzenie do stanu „kontrolowanego rozpadu” światowej gospodarki, aby ostatecznie zakończyć realizację planu tworzenia „rządu światowego” oraz „światowej waluty” kontrolowanej przez oś LondynWall Street. "

   

 10. "Przypomnijmy, co mówił na ten temat sam Soros: Wziąłem pod uwagę fakt, że zmiany w systemie politycznym mogą doprowadzić do poprawy sytuacji gospodarczej. Polska była miejscem, gdzie warto było spróbować. Przygotowałem szeroki wachlarz naprawczych środków gospodarczych, których trzy podstawowe to: twarda polityka monetarna, korekta strukturalna i przegrupowanie długu. Uważałem, że równoczesna realizacja tych celów będzie łatwiejsza niż rozłożenie tego procesu w czasie. Byłem obrońcą wymiany długu makroekonomicznego na udziały190. Dokonywanie korekty w strukturze branż przemysłowych jest równoznaczne z przeprowadzeniem rozległej operacji na makroekonomicznym porządku gospodarczym, ale symultaniczne, celowe duszenie polityki monetarnej oznacza odmowę podania pacjentowi krwi zaraz po przeprowadzonej operacji. W akiej sytuacji końcowym efektem jest całkowita dezintegracja gospodarcza, ostra recesja w sektorze wytwórczym, bezpośredni spadek poziomu życia. Przemysł upada, firmy są zamykane bądź bankrutują. Rzesza ludzi traci miejsca pracy, pojawiają się nagłe wstrząsy i konflikty społeczne. Wówczas międzynarodowi bankierzy, za pomocą planu „zamiana długów na udziały” podczas wielkiej wyprzedaży po zredukowanych cenach, przypominającej kaszel krwią chorej gospodarki, swobodnie dokonują zakupu najważniejszych aktywów danego kraju. Polska, Węgry, Rosja, Ukraina - wszystkie te państwa kolejno dotknęła bolesna utrata własnego majątku, co doprowadziło do tego, że od dwóch dekad ich gospodarki wciąż nie mogą odzyskać sił. Sytuacja tych państw całkowicie różni się od stanu, w jakim znajdują się małe, słabe, pozbawione możliwości oporu krajów Afryki i Ameryki Łacińskiej, albowiem zarówno Rosja, jaki kraje Europy Wschodniej dysponują w sumie potężną, trudną do zlekceważenia przez Amerykanów, siłą militarną. W takiej sytuacji mamy do czynienia w pierwszym w dziejach przypadkiem, w którym grupa dość silnych państw stała się ofiarą zorganizowanego rabunku. "

   

 11. "Wilk kieruje się wyłącznie wilczą logiką, a w stadzie wilków istnieje podział pracy. Po rozpoczęciu polowania przez Sorosa i jemu podobnych, a działając przy zorganizowanym wsparciu szeregu wielkich banków, takich jak na przykład Citi- bank i spółka Goldman Sachs, ranna, leżąca na ziemi „ofiara” przekazała Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu kompetencje do przeprowadzenia uboju i sprzedaży. Przy stole aukcyjnym zaroiło się od niezdolnych do ukrycia własnej chciwości korporacji z USA i Europy. Jeśli można zarobić setki milionów dolarów poprzez wykupienie firmy, podzielenie jej, przepakowanie i ponowną sprzedaż bankierom z innych firm, w takim razie podział i sprzedaż podstawowych aktywów suwerennego państwa może przynieść 10 jeśli nie 100 razy więcej zysków."

 12. "Przypowieść o przyszłości Chin. Rezydent osiedla Mahatir przybył do dzielnicowego Greenspana, żeby zgłosić popełnienie przestępstwa. Oświadczył, że z jego domu skradziono pewne rzeczy, a złodziejem jest prawdopodobnie recydywista nazwiskiem Soros. Dzielnicowy Greenspan w odpowiedzi zaśmiał się: „nie możesz winić wyłącznie złodziei, powinieneś znaleźć więcej przyczyn mających związek z tobą samym. Kto kazał twojej rodzinie używać tak złych zamków, że można je swobodnie otworzyć?” Mieszkaniec Mahatir niezadowolony powiedział: „dlaczego ten złodziej nie poszedł kraść do Chin czy Indii?” Greenspan westchnął: „mury chińskich i indyjskich posesji są zbyt wysokie, ciężko byłoby się Sorosowi wspinać i zeskakiwać, a gdyby tak spadł i się zabił, czyż nie byłby to i mój problem?” Przysłuchujący się tej rozmowie z ukrycia złodziej Soros zimno się uśmiechnął: „nietrudno wywiercić w ich murze kilku dziur - czyż to nie rozwiąże problemu?” Greenspan szybko obejrzał się na wszystkie strony i ściszonym głosem powiedział: „Paułson został już wysłany do Chin. Słyszałem, że pod koniec 2006 roku będzie mógł wywiercić kilka sporych otworów”. Złodziej Soros bardzo uradował się tym, co usłyszał. Sięgnął po komórkę i zaczął wysyłać kompanom wiadomości: „Ludzie są głupi, pieniędzy jest dużo. jak najszybciej ruszamy do Chin”."

 13. Lepper o Balcerowiczu:

 14. No dobrze, teraz spróbuję uczynić atmosferę nieco kontrowersyjną: czy była inna możliwość? Według mnie, nie.

  To jak z małymi firmami, które nie rozwijają się, nie idą do przodu - prędzej czy później ktoś je wykupi. I Polska w 1989 roku była taką firemką.

 15. A tak gwoli ścisłości: łączenie Balcerowicza z TP SA czy Ciechem to chyba lekkie nadużycie. Jeśli się mylę, proszę mnie poprawić.

 16. Krótko. Nie wiem dlaczego rozpatruje się fachowość Balcerowicza jako ekonomisty. Przecież jego praca nie była z zakresu ekonomii, a z polityki. Miał on mianowicie firmować (słup) rozłożenie polskiej gospodarki wg doktyny Sachsa.

  Dlaczego on? A bo nikogo innego nie udało się do tego nakłonić (pisze o tym m.in. prof Kieżun).

  Pracę swą wykonał znakomicie (z punktu widzenia zleceniodawców). Gospodarka Polski została rozmontowana. Przemysł cieżki praktycznie zlikwidowano.

  I to są zasługi Balcerowicza na forum gospodarczym.

  Na politycznym jego talenty okazały się równie owocne. Doprowadzenie do upadku Uni Wolności (rodzicielki PO), choć jak sądzę nijak nie było to zamiarem profesora, oceniam b. pozytywnie.

  Balcerowicz to po prostu taki Mister Damage.

 17. avatar

  Wystarczy spojrzeć na to, kogo Balcerowicz te dekady pytał, co zrobić z polską gospodarką... SOROSA! Tego bogatego pana z USA, który wykupuje całe kraje i rządy. Przyjechał on wówczas z walizką dolarów, no może z kontenerem (wiadomo, jaki był wówczas przelicznik USD do PL zł). Soros i jego firmy, fundacje, itd. wykupiły wówczas wszystko, co Leszek B. wpuścił na rynek. Resztę wykupił od paserów z PO. Widać, jeszcze coś zostało do zagarnięcia, skoro Dżordż ciągle pompuje kasę w lewackie fundacje dążące do obalenia obecnego, nielojalnego wobec niego rządu (Soros tak oficjalnie powiedział w jednym z wywiadów).