Prześlij dalej:

Pismo mówi jasno za złe kara, za dobre nagroda. O karach za głupotę polityczną i oszukiwanie własnej rodziny pisałem wczoraj, chociaż powinienem pisać o czymś znacznie ważniejszy. Nie 28 października 1989 roku w „Dzienniku” telewizyjnym skończył się komunizm, ale 12 lipca 2017 roku w sejmie. Niemożliwe stało się realne, Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro dokonali dwóch wielkich rzeczy, a trzecia i ostateczna jest w drodze. 12 lipca 2017 roku sejm przegłosował dwie ustawy: o KRS i o ustroju sądów powszechnych. W tym samym czasie do sejmu wpłynął też nowy projekt ustawy, który wymiecie cały skład Sądu Najwyższego, a jego przegłosowanie to formalność.

Przez ostatnie dwa lata apelowałem, prosiłem i wyrażałem obawy, jak większość zainteresowanych, czy tak radykalna zmiana jest możliwa. Dziś kłaniam się do stóp i chętnie dołożę nie 20 gr, ale 1000 złotych na pomnik ze spiżu dla Jarosława Kaczyńskiego i mniejszy z piaskowca dla Zbigniewa Ziobro – hierarchia musi być zachowana. Nie było gorszego miejsca na polskiej ziemi niż budynki prokuratur i sądów, to tym miejscom zawdzięczamy bezkarność Jaruzelskiego i Kiszczaka, to w tych miejscach mafia załatwiała swoje interesy, to tutaj peerelowscy funkcjonariusze, w niemałej części szkoleni jeszcze przez stalinowskich generałów, wydawali wyroki uniewinniające bandytów i skazujące niewinnych. Cały polityczny projekt PiS sformułowany przez Jarosława Kaczyńskiego nie ma najmniejszego sensu bez oczyszczenia największej instytucjonalnej patologii.

Łatwiej zrozumieć mój entuzjazm i przede wszystkim skalę tego wyczynu, jeśli się wyrwiemy z codziennego bełkotu informacyjnego i przypomnimy sobie z jakiego miejsca startowaliśmy. Zaraz po przejęciu władzy przez PiS trzeba było uporać się z zastawioną pułapką, która nazywała się „Przenosimy władzę ustawodawczą i wykonawczą do Trybunału Konstytucyjnego”. Właśnie z tej przyczyny zniecierpliwieni i zaniepokojeni podejrzewali, że Kaczyński sądownictwa nie zmieni, bo przecież przez rok nic się nie dzieje. Rok był potrzebny na „grę wstępną”. Bez wyczyszczenia Trybunału Konstytucyjnego nie byłoby żadnej zmiany, nie tylko w sądownictwie, ale w wielu dziedzinach życia poczynając od programów socjalnych, kończąc na systemie obronności. Ciężki to był czas, potężna presja wewnętrzna i nie mniejsza zewnętrzna, jednak wyszło pięknie.

Udało się posprzątać w TK i szczerze mówiąc oprócz konsekwentnie realizowanego planu, los podrzucił jeszcze kilka sprzyjających okoliczności, które pozwoliły na więcej niż się mogło wydawać. Wczorajsze głosowanie to nic innego, jak przemyślana konsumpcja tamtej ciężkiej pracy. Mimo wszystko ustawy przeszły w dramatycznych okolicznościach, na co mało kto zwrócił uwagę. Walka toczyła się o kworum i przy tej okazji wyszło kilka ciekawych i parę oczywistych spraw. Do zablokowania reform sądownictwa przyłączył się Kukiz, dla mnie żadna niespodzianka i nawet nie ostateczny dowód na to, że to ugrupowanie jest trzymane za mordę przez smutnych panów w prochowcach. Takich dowodów w przeszłości dostarczyli wiele.

Dyplomatyczny urlop wziął Jarosław Gowin, co również uważam za małą niespodziankę, ale z innych powodów. Gowin gra na swój malutki środek i zachował się tak, jak oczekuje malutki elektorat środka. Natomiast zupełnie niezrozumiałe jest gdzie się podziało 10 posłów z PiS, przy głosowaniu tak fundamentalnych ustaw. Było bardzo blisko od katastrofy, ale szczęście znów sprzyjało, dwóch z PO się machnęło w głosowaniu, kilkoro niezależnych posłów dało się przekonać. Tylko ten skrót, siłą rzeczy stanowiący namiastkę dramatycznych wydarzeń z okresu dwóch lat, pokazuje, że dokonanie takiego wyczynu, jak wymiana kadr w TK i w sądach, to rzecz przełomowa w historii Polski po roku 1945. Za taki wyczyn Jarosławowi Kaczyńskiemu i Zbigniewowi Ziobro należą się pomniki za życia.

6
21247 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

34 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  W pełni się zgadzam z tezami felietonu ale droga do oczyszczenia wymiaru sprawiedliwości jest jeszcze daleka i trudna. Mafia prawnicza dalej ma się dobrze i robi się coraz bardziej bezczelna, dlatego musimy powstrzymywać się przed atakowaniem dobrej zmiany aż do czasu całkowitego zaorania najwyższej kasty. Wtedy będzie dla PiS wóz wyborczy ciągnięty przez Polaków albo przewóz w dół, aż do 25 % poparcia. Trzeba cierpliwie poczekać jeszcze pół roku, nie zapominając o ustawowych wpadkach PiS.

  O szczęściu PiS we wczorajszych głosowaniach pisałem wczoraj --- cytat

  Marian Konarski – Lipiec 12, 2017 19:38

   

  Dzisiaj Pan Piotr ostro pojechał po Kukiz'15 na TT. Czy słusznie ? Moim zdaniem NIE . Poseł Jachnik wyjaśnił z trybuny sejmowej że klub Kukiz'15 nie będzie głosował ani za ani nie, a nawet nie wstrzyma się od głosu z prostego powodu. PiS nie uwzględnił żadnego postulatu tego klubu. Tak nie robi się polityki nie mając zdecydowanej większości parlamentarnej. To może doprowadzić do sytuacji że w czasie obrad plenarnych zabraknie kilku posłów PiS i tragedia gotowa. Jeszcze w tej kadencji. Co może skutkować przyspieszonymi wyborami bez konstruktywnego votum nieufności, gdyż Kukiz'15 nie zamierza wejść w koalicję z PO/PSL/.nowoczeską. Dzisiejsze głosowania były ostrzeżeniem dla PiS. Ustawa o KRS została chwalona tylko dzięki temu że 2 posłów PO nie zdążyło wyjąć z czytników swoich kart do głosowania.

   

  PiS opierając się na swoim dość stabilnym poparciu, głównie dzięki pracom komisji posłanki Wasserman oraz posła Jakiego, które w wyraźny sposób dołują totalną opozycję z PO/PSL, nie dołując .nowoczerskiej, doszedł do wniosku że może wszystko. I póki co, może. Ale w przypadku przerwania kadencji nie będzie miał szansy na samodzielnie rządy po przyspieszonych wyborach. Z prostego powodu. Jak wykazują wszystkie sondaże jest w Polsce 13 do 20 % wyborców zdecydowanych wziąć udział w wyborach, nie wskazujących na żadną z partii przedstawionych im do wyboru. To że ci dzisiaj niezdecydowani nie zagłosują na PO/PSL/SLD/.nowoczerską to pewnik.

  Ale czy przy urnie wyborczej zagłosują na PiS ? To wcale nie jest pewne. Być może zdecydują się zagłosować na zdecydowanych narodowców, nie przepadających za Ukrainą a mających duże pretensje do rządów PiS za ich geopolitykę.

  Nawet wizyta Prezydenta USA Donalda Trumpa, w pierwszym momencie przyjęta entuzjastycznie przez większość Polaków dzięki przemówieniu zawierającym odniesienia do historii Polski i Narodu Polskiego nie dała zwiększenia poparcia dla rządów PiS. Z prostego powodu. Polacy usłyszeli wyraźnie że za przyjaźń USA musimy zapłacić. Nie byłoby z tym problemu gdyby pieniądze za tą ochronę pochodziły z dochodów skarbu państwa a nie z pożyczek pod zastaw obligacji skarbu państwa.

 2. avatar

  Uważam że Gowin i Gliński są najgorszymi ministrami rządu PBS i powinni być z niego natychmiast wykopani. To może przyczynić się do wzrostu poparcia dla PiS przez wyborców centrum którzy oczekują na zmiany w finasowaniu kultury i szkolnictwa wyższego, wykluczającego wspieranie lewackich działań oraz dostosowanie szkół wyższych do kształcenia w kierunkach potrzebnych dla rozwoju Polski.

 3. Horoszo goworisz.

 4. " ...Poseł Jachnik wyjaśnił z trybuny sejmowej że klub Kukiz'15 nie będzie głosował ani za ani nie, a nawet nie wstrzyma się od głosu ..."

  Dziecko drogie (może masz nawet 70 lat - nie wiem). A więc dziecko drogie. Klub Kukiz zachował się identycznie jak totalniacy. Nie pierwszy raz jak pisze MK. Może sytuacja jest tak dla nich groźna, że zdecydowali się tutaj użyc "pawlików", zwiększając grono tych którzy widzą to jako dekonspirację K'15.

 5. Jak rozumiem uwaza Pan, ze PK, brzydzac sie toporna muzyka PiSu, chce grac bardziej wysublimowane riffy? W podobna manke poszedl RAZ, zachcialo mu sie endecji to teraz bedzie "swiecil ryjem".

  Ja uwazam, ze to dziwny zbieg okolicznosci, ze majac takie ambicje PK znowu udziela sie w trzecim szeregu w bardzo ch...ym chorze. Fakt, muzyczne aspiracje zawsze mial wieksze niz mozliwosci, moze takie jego fatum. Mi sie wydaje, ze bardziej niz klatwa, ciaza na nim jego nieciekawe koneksje.

 6. Wstrzemięźliwiłem tutaj się przez kilka ostatnich dni. Ale dzięki za spostrzeżenie - wszystko jest pod kontrolą. Pan Jarosław Kaczyński tylko raz (w 2007 roku) nadstawił pierwszy (sic!) policzek. Drugiego policzka się nie nadstawia.

  W poniedziałek byłem na Placu Zamkowym i obserwowałem z bliska taniec z białą różą w sztucznej szczęce: Władek, Władek,Władek, Wiesław, Wiesław, Bolek, Bolek....

  To co obecnie robi PiS jest kopaniem w klatkę, vide reakcja małpy Gersdorf, czy jak jej tam.

 7. PS. Dobrze, ze pan Ziobro wreszcie "zaskoczył".

 8. Pan Profesor Zbyszek, jak powinien mówić co najwyżej maturzysta Rzepliński. 007 czekał kiedy Prezes Kaczyński powie 'teraz'.

  Wojsko Tureckie ma 350 używanych Leo 2 a4, być może  100 na sprzedaż.

 9. Skuteczność (dotychczas nie używana)

  1 dron=1 czołg

  1czołg=0 dron

 10. Te ustawy to bez mała milowe kroki w historii Polski.

  Czekają nas następne kroki do wykonania, ale najpierw "odświętujmy" to co osiagnięte.

 11. 'los'? bez żartów, ilość 'losów' w drodze po władzę i przez ostatnie dwa lata, to jakby anioły niosły PiS na rękach. oczywiscie bez dzialania PiS ' losy' nie miałyby żadnego znaczenia. 

  powstała zabawna teoria. Nikogo nie interesuje co PiS zrobi z fachowcami z KRS, SN, czy prezesami sądów. pomijając większość zwyklych sędziów ktorzy przejechaliby ich krotka seria, a teoria glosi że PiS ustawa paliwową chciał włoźyc milionom Polakow do baków koktajle mołotowa, żeby przykryć zamiatanie KRS i SN, które nikogo nie obchodzą.

 12. @Knock.out.4, jarasz jakieś złe ziele, odstaw je - gdzie ja pisałem o 'losie'?

  A "fachowców" z KRS, SN, czy prezesów sądów można wykorzystać przy sprzątaniu obór, przynajmniej bydlaki będą w swoim towarzystwie.

 13. Pierwszy krok zrobiony! Jedziemy dalej,  czyli psy szczekają a karawana jedzie dalej, Moze trochę nie na temat ale kto pozwolił na jakieś dziwne ptaki zamiast GODŁA w tym p.....m sądzie najwyższym. Celowo z małej litery dokąd się nie wyczyści.

 14. Słucham tego neumana i nie mogę się nadziwić kto takich debili wybierał do Sejmu RP.

 15. Zgadzam się z każdym zdaniem tekstu. Włącznie z negatywną oceną zachowania Kukiza w takim momencie.

  Zaoranie "nadzwyczajnej kasty" to był moment uroczysty, w którym każda normalna formacja polityczna powinna z przyjemnością uczestniczyć.

   

 16. "Kukiz ma co najmniej kilku ciekawych posłów, chociaż sam nie powinien polityką się zajmować. Generalnie - zrobił dla Polski coś bardzo pożytecznego wprowadzając do Sejmu sporo sensownych ludzi".

  "Chodze i szukam, szukam i chodze, szperam w szafach, patrze po podlodze..."

 17. Dziwię się postawie sędziów... niedouki jakieś. Przecież lepsze są nowe sądy niż samosądy i o tym każdy wie.

 18. avatar

  Zatrzymałbym się nad jednym fragmentem felietonu "było bardzo blisko od katastrofy" No właśnie, czy tak  ważne głosowanie powinno zależeć od przypadku i szczęścia. Moim zdaniem rola Gowina jest tożsama z rolą Kukiza i wcale nie jestem zaskoczony. Od kiedy odszedł z PO, pokazuje, że tak naprawdę nie po drodze mu z PISem

 19. @Hausmeister, NAJLEPSZY jest "chlopek-roztropek" od Kukiz 15 Andruszkiewicz, POwiedzial dzisiaj red. Klarenbachowi ze jako POsel "kibicuje PiSowi", ten uczesany w dooopke szczwany mlody lisek zaPOmnial ze LUDZIE go wybrali, aby pracowal w Sejmie, nie kibicowal! Tylko jak oni wszyscy z Kukiz 15 mowia ze Sa za dobra ZMIANA, a jak dochodzi do glosowania to Sa nawet przeciw?! Ten mlody czujny sPiOch od Kukiza zapedzil Klarenbacha w "kozi rog" z "SEDZIAMI POkoju", ze niby PiS ich nie slucha w tej sprawie POwolujac sie nawet na II RP! Klarenbach NIC nie wyklarowal zamiast , mogl powiedziec temu dooopkowi POslowi ze w Polsce jest tylu sedziow, ze jak wezma sie do pracy, zamiast POlitykowania, to jeszcze bedzie mozna POlowe gorszego SORTU zwolnic z BEZMIARU nieSPRAWIEDLIWOSCI ! Andruszkiewicz zalecal sedziow pokoju, moze na poczatek pare tysiecy ich zatrudnic, tylko skad Andruszkiewicz ten chlopek-roztropek, (sprytnjejszy od Klarenbacha) wzmie pieniadze?! Klarenbach sie go nie zapytal?! Gdzie sie nie spojrzy to sami POlitycy, i jeszcze innych chca uczyc robienia POlityki! W POlszcze wiecej POlitykow jak lekarzy, lub przynajmniej tyle samo!!! Brakuje tylko porzadnych Hausmeistrow, z drugiej strony cieciow pracujacych u Niemcow namnozylo sie do oPOru!!!

  Dziadek Borowik zwany Prawdziwkiem! 

 20. A tak na marginesie, ale ważnym, jest tych 10 posłów PiS, którzy nie głosowali za zmianami. Byli na urlopach, przynieśli L4, czy nie włożyli kart do głosowania. Może ktoś ma nazwiska i okręgi wyborcze pod ręką?

 21. Na ławie w ogrodzie z 200letniego dębu wypaliłem datę 24 05 2015 r ...teraz wypalę datę 12 07 2017r. Czekam na datę zamknięcia rudego,hgw ,arabskiego i kopacz .Miejsca jest dużo.

 22. ustawy były przegłosowane w wyjątkowo dobrym czasie - bo podczas kanikuły

  wiadomo sezon ogórkowy i ludzie nie chcą polityki, nie chcą słuchać wycia z nienawiści pań i panów z PO (niektórzy mają  wyjątkowo słowaińsko brzmiące nazwiska) - chętniej czytaja o potworze z Loch Ness i Yetti...

  ...czasem tylko bardziej pracowici "redachtorzy" (pewnie spłacają raty) zamieszczają w tabloidach pikantne zdjęcia celebrytek i zastanawiają się czy ta lub inna gwiazdka ma pod sukienką bieliznę...  ;-)

 23. Nie wyjeli kart z czytnkow - tak dziala Bog. Ciekawe czego jeszcze doswiadczymy bo na razie to On czuwa bedac panem historii i cos od nas oczekuje

 24. No i doczekałam się. Wielkie podziękowania dla Prezesa i ministra Ziobro. :)

 25. DOBRA NASZA, a tych pare sPichOw, jak widac nawet w szeregach PiSu sie zdekonspirowalo do reszty! Niszowe alternatywy POlityczne w rodzaju Kukiz15, POkazaly juz jawnie ze sa wystrugane z miekkiego banana przez RAZWIEDKE! Na cale szczescie, zbyt pozno zaczeto kreowac polskiego Macrona, czyli PiOniera z Dubnej-CCCP, Petrufikatora UKLADU, dlatego nie udalo im sie urwac nawet z Kukizem zbyt duzo elektoratu silom PATRIOTYCZNYM! A'proPOs Macrona ten zaskoczyl Merkel i Niemcow, krzyczac na nich, aby NADAL w "ramach wspolpracy" utrzymywaly Francje, oraz jej rozrzutna POlityke socjalna! Macron obiecal reformy swojego Kraju I EWG, a juz te Projekty przeklada na 2018?! Macron chyba zapomnial ze Niemcy juz skonczyly PLACIC Francji reperacje wojenne, a nawet odsetki od tych reperacji! Co PRAWDA chce naginac Merkel przy pomocy Trumpa,  lecz Macron musi pamietac ze zostal bankierem, jako kochanek zony Bankiera, tylko z laski "GLOWNYCH" bankierow w USA ! My musimy tylko trzymac reke na pulsie i na PLUSIE, lapiac zlodzieji, i wprowadzajac SZYBKIE REFORMY w KAZDEJ DZIEDZINIE, a nie CZEKAC jak Macron, ktory POwtarza bledy Hollanda! Francuzi z PEWNOSCIA uslysza ZIMNA ODMOWE od Pana Scheuble i Pani Merkel, (kolejnosc osob nieprzypadkowa) oni tez MUSZA myslec o wyborcach, co zrobia we wrzesniu, AfD, czeka juz w korytarzu!!! 

  Wiec DOBRA NASZA, LIKWIDOWAC ZLOGI! Alleluja i do przodu! Wystrugani przez RAZWIEDKE z miekkiego banana POlitycy niech sie UCZA ROBIENIA POLITYKI od Prezesa PiS! Tylko to nie jest mozliwe, gdyz "nie maja kim robic", nie tylko w Polsce, lecz takze w EWG!!!

  Dziadek Borowik zwany Prawdziwkiem!

 26. Jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, co do Kukiz:

  https://pbs.twi...

   

 27. Jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, co do Kukiz:

  https://pbs.twi...

   

 28. Już jakiś czas temu w rodzinnej dyskusji powiedziałam, że kikizy łażą do tv i wycierają sobie gemby antysystemem, ale w sejmie głosują jak magdalenka. Czyny ich dekonspirują, a przy tych ustawach o KRS i sądownictwie maski już opadły kompletnie, zapomnieli że istnieje coś takiego jak internety.

 29. To, co dla Matki Kurki było jasne od zawsze, stało się teraz jasne dla wszystkich. W opozycji parlamentarnej nie ma podziałów. Cała opozycja tworzy dzisiaj jednolity i antypolski front obrony własnych interesów wyniesionych z czasów PRL-u. Na scenie politycznej PiS jest osamotniony. Partie pozaparlamentarne są niewiarygodne, mają w poważaniu interes Polaków i kierują się wyłącznie partykularyzmem. Przed nami decydujące starcie, z prawdopodobną blokadą sądownictwa włącznie.

 30. A'proPOs, "Partie pozaparlamentarne", tow. Czarzasty stal sie nagle strasznie wojowniczy wzgledem PiS! Widac CZEmpu i duKAcz, CZEKA RAZWIEDKI na POlszczu wydali rozkaz ktorym sie kiedys POslugiwal TW Kwasniewski! "Wszystkie rece na POklad" ! TW Kwasniewski POkrzykiwal, POd wplywem choroby goleni prawej! LEWA noga musi byc zawsze zdrowa, u tow. i TW, plus ORMOwcy! POlecam im aby sobie POspiewali, wszystkie zlodziejskie palce z rak na POkladzie, POd Budke, bo za minutke zamkniemy ich na KLODKE w Tusk Tower Center we Wronkach! POd wiezienna wieza ciec Gras z miotla! Pan Kaminski ich POlapie, Pan Ziobro osadzi i POwsadza, Pan Macierewicz POstawi "honorowy" pluton egzekucyjny zeby im przyPOminal o NIEUCHRONNOSCI KARY!!!

   @Gimbusiku MK nie mogl "od zawsze" wiedziec jak sie produkuje CIAGLE NOWYCH Tyminskich, lecz dzieki Bogu sie nawrocil, i Chwala za to obu stronom, Bogu i MK!!!

  Dziadek Borowik zwany Prawdziwkiem!

 31. ...MK - od zawsze, czyli od powstania inicjatywy Kukiza. Wiedzę o "kukizie" posiadłem bezpośrednio, także u źródła gdy tylko pojawił się temat jowów. Mam taki zwyczaj, że muszę dotknąć, by wyrobić sobie pogląd. Raz się nawet zagapiłem i znalazłem się we władzach wjewódzkich partii parlamentarnej, ale trwało to tylko jeden dzień. Jeszcze nie spotkałem wiarygodnej dla mnie inicjatywy politycznej.

 32. Jednym z wielu dowodów, jak miażdżące zwycięstwo odniósł PiS, jest ustawa o KRS i Sądzie Najwyższym. Zła, ale z góry wiadomo, że Polaków nie oburzy.  Choć niczego nie reformuje, oznacza tylko przejęcie kontroli nad prawniczymi sitwami i objęcie nad dotychczasowymi patologiami swojego "ojcostwa chrzestnego" - skoro alternatywą jest "żeby znowu było tak jak było", wzięcie sądów na ręczne sterowanie jest zmianą na lepsze. Jeśli ludzie dowiadują się nieustannie o skandalach z udziałem sędziów, o nie dających się w żaden sposób wyjaśnić legalnymi dochodami majątkach, i nic, słowa krytyki, cienia zażenowania, wszyscy "murem za Hanką", zblatowani, idący bezczelnie w zaparte, do samego końca butni - to nie bądźmy naiwni, społeczeństwo nie ujmie się za "nadzwyczajną kastą" nawet gdyby PiS sędziów publicznie wieszał, a co dopiero gdy ich zaledwie odcina od stołków, do których poprzyrastali jeszcze za czasów komuny.

  Czytaj więcej na http://fakty.in...

 33. No to dlaczego nawet we własnym klubie parlamentarnym, gdzie posłał najpewniejsze kadry, musi Komendant (wygłosił to jeden z jego wiernych Sławojów, ale przecież wiemy, w czyim imieniu) straszyć: albo przegłosujecie jeszcze przed wakacjami trzy wskazane ustawy, albo nowe wybory?

  Czytaj więcej na http://fakty.in...

 34. Nie sądzę, aby Jarosław Kaczyński mając większośc sejmową popełnił drugi raz ten sam bład, jakim było rozpisanie nowych wyborów. Strachy na lachy:(