Owsiak za takie pieniądze jak Kijowski, to sobie zapachową jodełkę do Range Rovera kupi

Prześlij dalej:

Ktoś wydał wyrok na obrońcę demokracji, któremu marny koniec wróżyłem rok temu. Onet.pl opublikował materiały kompromitujące Mateusza Kijowskiego i jego żonę. Chciałoby się napisać, że „okazało się”, ale dla mnie było jasne od początku, że Kijowski robi biznes na frajerach. Tacy cwaniacy zawsze chowają się za jakąś szlachetną tarczą, tym razem padło na demokrację. Gdy się publika dowiedziała, że Kijowski z żoną przejadał składki członkowskie, na skromną sumę 90 tys. złotych (to co udowodnione), nastąpiła konsternacja wśród członków KOD. Stało się tak wyłącznie dlatego, że informacje opublikował Onet.pl., gdyby to zrobił Matka Kurka albo jakieś prawicowe media, Kijowski nie tylko zostałby męczennikiem, ale dostałby do puszki dwa razy więcej.

Pan „demokrata” jest wierną kopią Jurka Owsiaka, pod każdym względem, nawet miał tego samego mentora – Waltera Chełstowskiego, który Owsiaka nauczył robić biznesy na szlachetności. Kijowskiemu zarzuca się nepotyzm, wyprowadzenie z fundacji do firmy żony „zaledwie” 90 tysięcy złotych i z tego powodu podniósł się wielki szum. Od trzech lat piszę jak Jerzy Owsiak wyjmuje i obraca pieniędzmi z puszek dzieci, a dokumenty dotyczą MILIONÓW złotych i żadne media z topu nigdy tego tematu nie podjęły. Kijowski to jest pikuś, tyci, tyci, przy Jurku, który w świetle kamer kroi frajerów, aż miło i jeszcze wychodzi na obrońcę życia, bo bez niego dzieci poumierałby w szpitalach.

Od drugiego Finału WOŚP Owsiak robił biznes na dzieciach, wtedy powstała fundacja i od razu przykleiła się do niej firma Owsiaka i Chełstowskiego „Ćwierć Mrówki”. Obaj panowie kasowali publiczną telewizję za realizację głupawych programików satyrycznych. W krótkim czasie Owsiak pogonił Chełstowskiego i zamienił „Ćwierć Mrówki” na „Mrówkę Całą”, która należała do Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak. Od tego momentu zaczął się biznes na całego, a gdy Owsiak z żoną powołał spółkę „Złoty Melon” możemy zacząć mówić od milionach przelanych z WOŚP do prywatnych firm. Oto podstawowe fakty z życia filantropijnej korporacji Owsiaków.

Schemat korporacyjny

schemat.png

1. Jerzy Owsiak wraz z zarządem powołał na stanowisku dyrektora medycznego swoją żonę Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, ona sama jako członek zarządu powstrzymała się od głosu, ale uchwałę podpisała.

Według sprawozdań pensja dyrektor medycznej zawiera się w widełkach 14 do 19 tysięcy.

2. W ramach ciała zwanego Konwentem Fundatorów Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak powołali spółkę „Złoty Melon”. Na jedynego członka zarządu i prezesa zarządu spółki wybrali Jerzego Owsiaka. Jedyną przedstawicielką Fundacji WOŚP na zgromadzeniu wspólników Konwent Fundatorów głosami Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak i Jerzego Owsiaka wybrał Lidię Niedźwiedzką-Owsiak.

3. Głosami Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak i Jerzego Owsiaka zdecydowano o wykupieniu za kwotę 1,5 miliona złotych wszystkich udziałów przez Fundację WOŚP w spółce „Złoty Melon”. Sprzedaż udziałów spółki, jako prezes jej zarządu, zatwierdził Jerzy Owsiak. Innymi słowy Jerzy Owsiak będąc prezesem zarządu „Złoty Melon” Sp. z o. o. i prezesem zarządu Fundacji WOŚP był jednocześnie kupującym i sprzedającym udziały spółki „Złoty Melon”.

4. Jerzy Owsiak sam siebie zatrudnił na stanowisku dyrektora graficznego spółki „Złoty Melon” i sam sobie wypłaca wynagrodzenie (około 13 tysięcy złotych brutto/miesięcznie). Zapytany w Sądzie o ten stan rzeczy stwierdził, że nie pamięta, czy jest prezesem „Złotego Melona” i kto go zatrudnił na stanowisku dyrektora graficznego.

5. Jerzy Owsiak jako prezes zarządu „Złotego Melona” sam ze sobą podpisywał umowy zlecenia i umowy o dzieło.

6. Jerzy Owsiak jako prezes „Złotego Melona” i Lidia Niedźwiedzka-Owsiak jako jedyny reprezentant WOŚP na zarządzie wspólników „Złotego Melona” podpisali umowy o dzieło i umowy zlecenia z Lidią Niedźwiedzką-Owsiak.

7. Jerzy Owsiak jako prezes „Złotego Melona” i Lidia Niedźwiedzka-Owsiak jako jedyny reprezentant WOŚP na zarządzie wspólników „Złotego Melona” zlecali usługi prywatnej firmie Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak „Mrówce Całej”.

8. Jerzy Owsiak jako prezes zarządu WOŚP i Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, jako członek zarządu oraz dyrektor medyczny WOŚP zlecali usługi prywatnej firmie „Mrówce Całej” świadczone na rzecz Fundacji WOŚP.

9. Jerzy Owsiak jako prezes zarządu WOŚP podpisał umowę wynajmu lokalu dla WOŚP z dyrektorem medycznym i członkiem zarządu WOŚP oraz właścicielką firmy „Mrówka Cała” Lidią Niedźwiedzką-Owsiak.

 

10. Jerzy Owsiak jako prezes zarządu „Złotego Melona” podpisał umowę wynajmu lokalu dla „Złotego Melona” z jedynym reprezentantem WOŚP na zarządzie wspólników „Złotego Melona” oraz właścicielką firmy „Mrówka Cała” Lidią Niedźwiedzką-Owsiak.

 

W trakcie procesu w Złotoryi, gdy zwróciłem się o dokumentu finansowe „Złotego Melona” i Fundacji WOŚP, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak najpierw zawiesiła działalność „Mrówki Całej”, potem firmę wyrejestrowała.

11. W tym samym czasie Jerzy Owsiak założył swoją firmę „Jasna Sprawa”, a jej pełnomocnikiem została… Lidia Niedźwiedzka-Owsiak.

sprawa.png

Zakres działalności „Jasnej Sprawy” i „Mrówki Całej” jest tożsamy i głównie opiera się na szkoleniach edukacyjnych i medycznych, produkcji gadżetów reklamowych, produkcji filmowej oraz muzycznej. Ile zleceń „Jasna Sprawa” pośrednio lub bezpośrednio otrzymała od WOŚP i „Złotego Melona” musiałby ustalać kolejny sąd, a najlepiej prokuratura, bo sądy Jerzy Owsiak i Lidia Niedźwiedzka-Owsiak mają w najgłębszym poważaniu – odmówili dostarczenia pełnej dokumentacji w ramach prawomocnego zarządzenia Sądu Rejonowego w Złotoryi, odmawiają udzielenia informacji publicznej pomimo 5 wyroków WSA stwierdzających naruszenie ustawy.

12. Obecnie głównym podwykonawcą „Złotego Melona” i WOŚP jest firma Tabasco Jacek Stachera.

stachera.png

Pan Jacek jest ojcem najmłodszej wnuczki Jerzego Owsiaka, jednocześnie był/jest pracownikiem „Złotego Melona”, fundacji WOŚP i szefem zatrudnionej w Tabasco Aleksandry Owsiak.

olaowsiak.png

W tym roku na koszty Finału WOŚP przeznaczyła 3,5 miliona złotych. Imprezę realizuje „Złoty Melon”, który jest tylko słupem. Fragment raportu KRS "Złotego Melona", który każdy może sobie zamówić i potwierdzić dane.

krsmelon.png

Prawdziwą realizacją i kasowaniem zajmuje się firma córki i „zięcia” Owsiaków. Głównym kosztem jest organizacja koncertu w Warszawie i przypomnę, że żaden sztab WOŚP poza sztabem Owsiaka regulaminowo nie może ze zbiórki przeznaczyć na to ani złotówki, a członkowie sztabów nie pobierają wynagrodzenia.

13. Młodsza córka Owsiaka, Ewa Owsiak, też ma firmę „Feel Mint Production”, do której nie można się dodzwonić, ponieważ poza darmowym adresem gmail nie ma żadnych danych kontaktowych. Profil firmy jest oczywiście tożsamy ze wszystkimi Mrówkami, Melonami i Tabasco. Pisałem wielokrotnie do Feel Mint Production i WOŚP, jak się łatwo domyślić odpowiedzi nie było.

ewaowsiak.png

6
309316 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

28 (liczba komentarzy)

 1. to nie jest firma żony tylko sp z o.o. mateusz jest prezesem i żona wice . za krs.

 2. PasOzyt sPOleczny Owsi(a)k,  UTUCZONY zebranina dzieci marznacych na mrozie, sciaga POsilki!    Na POmoc POspieszyli gen. Rozycki! Owsiak moze nawet jeszcze 20 WSIowych generalow "ktorzy nie zdali broni",  jak mowi inny WSIowy trep Niezgula, przyjac do WOSP! Nic mu to nie POmoze! Najwyzej bedzie mial doborowych WSIowych tow., w pierdlu! Tam yes,yes,yes cieplo, i ciepla woda tez yes! Widac ze sa zdeterminowani bronic nagrabionego i swoich emerytur, nawet z bronia,"ktorej nie zdali"?! Pan Antoni nie jest palcem zrobiony, ZW CZEKA na jego rozkazy! 

  Pisze od czasu wygranych WYBOROW , ze Pan Kaminski ich POlapie , Pan Ziobro osadzi i POwsadza, Pan Macierewicz POstawi "pluton egzekucyjny", ten bedzie im przyPOminal ze kara bedzie NIEUCHRONNA!!! "Bic Qr..wy i zlodzieji, Panie Hrabio"!!!

 3. Panie, czemu sie Pan dziwisz. Te same podstawy.

  A ze sie dalej jeszcze zaoraja?

  Brak podstaw moralnych skutkuje czy to wypadami na Madere, czy to tworzeniem podejrzen fikcji umow cywilnoprawnych (Kijowski, Owsiak), czy dziwnych przetargow i jeszcze dziwniejszych ich rozstrzygniec.

  Ale czy aby nie taki wlasnie swiat 'luster i mgly' zostal nam ufundowany ku uciesze 'ludu tubylczego'.

   

 4. Dużo zdrowia i sił w Nowym Roku dla Pana i dla nas wszystkich.

  Obyśmy doczekali się chwili, w której tego Króla Żebraków i Złodzieji wyświetlą ... bo przecież prześwietlony już jest.

  Tajemnica tego cwaniactwa tkwi w komercji ... za kilkanaćie procent kupuje sprzęt i pokazuje, że oto kupił i ponownie uratował ... już kolejne pokolenia od śmierci. Reszta idzie tam gdzie idzie ... wystarczy popatrzeć na pałac państwa O. ... pozostałe pieniądze " idą " w media ..., która komercyjna stacja medialna odmówi sprzedaży swojego czasu antenowego dla wielomilionowego budżetu ?

  obyśmy doczekali, życzę wszystkim !!!

 5. W kraju, w którym za kradzież wafelka można nieźle beknąć...

  Dlaczego "nasza" telewizja nie mówi prawdy? Dlaczego po roku władzy PIS-u ten proceder nie jest przynajmniej pokazywany i napiętnowany? Komisja Amber-Gold gościła w TV do znudzenia a w tym przypadku co się dzieje? Nic?

  Jak to rozumieć? Coś mi tutaj nie gra. Tym bardziej, że TVP ma ponoć brać udział w tym roku w organizacji imprez. Nie sądzę, aby można było to tłumaczyć troską o utratę poparcia społecznego, czyli tzw. "pijar".

  Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to prawdopodobnie chodzi o pieniądze. Wietrzę jakieś dziwne powiązania finansowe. Przynajmniej to tak wygląda z zewnątrz.

   

   

 6. Wytłumaczcie mi dlaczego PAD wraz z szacowną małżonką wspiera i nobilituje WOŚP dając cokolwiek na tą imprezę( konkretnie na aukcję)?

 7. "Szanowny Panie Prezydencie, W związku z podarowaniem przez Pana Prezydenta i Pierwszą Damę przedmiotów na rzecz WOŚP chciałbym zapytać, czy zna Pan zarzuty, jakie pod adresem pana Owsiaka od dłuższego czasu formułuje pan Piotr Wielgucki na swoim blogu kontrowersje.net? Czy wie Pan, że pan Owsiak, z tego co mi wiadomo, dotychczas nie odniósł się merytorycznie do tych zarzutów - chodzi o, jak zrozumiałem, wyprowadzanie pieniędzy z Fundacji WOŚP na rzecz prywatnych firm pana Owsiaka i członków jego rodziny - jednocześnie ścigając sądownie pana Piotra Wielguckiego za pewne określenia pod swoim adresem, czyli sprawy drugorzędne. Czy wie Pan, że pan Owsiak odmówił sądowi, czyli odmówił Rzeczypospolitej, okazania dokumentów księgowych swoich firm? Czy wspomaganie kogoś, kto drwi sobie z postanowień wymiaru sprawiedliwości RP, jest aby na pewno rozsądne i wpisuje się w dobrą zmianę? Nie śmiem podejrzewać, że chodzi o zabieg li tylko wizerunkowy a cel uświęca środki. Oto kilka tytułów felietonów pana Wielguckiego dotyczących WOŚP dostępnych na kontrowersje.net : „Co Jerzy Owsiak i Lidia Niedźwiedzka-Owsiak sami sobie podpisują i wypłacają?”albo "Kompendium "Wielkiej Ściemy"! 13 groszy do puszki 24 Finału WOŚP i portfela Jerzego O.!" albo " Jerzy O. działa na szkodę WOŚP, „pompuje rekord”, a miliony przelewa do firm prywatnych!" albo "Jerzy O. dostał trzeci wyrok od WSA zobowiązujący do pokazania faktur i umów!" albo „Mamy rekord! Przez 6 lat blisko 50 milionów do podziału dla rodziny Owsiaków!” albo „Prawomocny wyrok! Owsiak doił kasę z WOŚP, ale nie wolno o nim mówić „hiena”, bo to kosztuje 5 tys.!” albo „WOŚP przyznaje, że Piotr Wielgucki pisał prawdę, i PRZEGRYWA walkowerem proces cywilny!” i najnowszy felieton „WOŚP przez dwa lata ze 125 mln zł rozliczyła 21 mln, za które kupiła kupę łóżek." Nie wiem, czy pan Wielgucki ma rację, ale brak reakcji pana Owsiaka na te felietony -nie słyszałem o jakimkolwiek pozwie sądowym przeciwko panu Wielguckiemu o pisanie nieprawdy w kwestii finansów WOŚP! - przy jednoczesnej reakcji na pewne określenia użyte przez pana Wielguckiego pod adresem pana Owsiaka świadczą według mnie o tym, że pan Owsiak zapoznał się z zarzutami pod swoim adresem a pan Wielgucki pisze prawdę. A jeśli tak, to po przeczytaniu jego felietonów robi się zwyczajnie bardzo przykro. Osobiście, po przeczytaniu tych felietonów, zrezygnowałem z przekazywania jakichkolwiek datków na rzecz WOŚP do czasu, aż pan Owsiak ustosunkuje się do stawianych mu publicznie zarzutów. Być może to, co robi pan Owsiak jest zgodne z prawem, ale ze zwyczajną przyzwoitością ma to niewiele wspólnego. Obawiam się, że Pan Prezydent wraz z Pierwsza Damą uwiarygodniają nie do końca przejrzystą działalność pana Owsiaka."

  List tej treści wysłałem do Pana Prezydenta 28 grudnia 2016 roku. Czekam z niecierpliwościa na odpowiedź.

 8. Dzięki  za info oraz za konkretne działanie. Ja to mawiają ; "Ty to wiesz, Ja to wiem i co z tego?". Moim zdaniem nie jest to najlepszy pomysł aby pokazać, że PAD jest "Prezydentem wszystkich Polaków".

 9. Oj, Jerzy, Jerzy...

  ...aż włos się jeży... 

   

 10. Jutro jest dzień zamkniętych hipermarketów. Będą strajki przed sklepami?

 11. Ja zaś z uporem : - " W górę Osła".Cóż, "Osioł" w górze,a sądząc z efektów zarówno w tej jak i ogólniejszej kwestii zdrowego blekotu mu zadano skoro nawet wisząc w górze gdzieś ma nie tylko razy co rusz spadające na zad ale i coraz to wyraźniejsze groźby rzeźnią.Przebudzenie będzie paskudne,Historia zatacza koło,tyle że Gnom zamienił powiernika,I nie mam na myśli stadka gwiazd.
   

 12. avatar

  troche trwalo zanim tasmy od "Sowy" zalatwily PO, a tu jeden dzien wystarczyl, najpierw "pierdu-pierdu" dostal chcicy na kolezanke partyjna, a teraz "kitka alimenciarz" zostal przez swoich odstrzelony, ....juz widze jaka Jarek ma zabawe :-)))

 13. Całkiem niezłą (albo lepszą) zabawę ma też Schet. Patrząc wedle zasady "kto skorzystał?" wygląda to tak: w dwa dni Schet ukatrupił dwóch największych konkurentów politycznych po swojej stronie barykady. A do tego miał możliwości (przez swoich ludzi), aby się tego wszystkiego dowiedzieć i puścić sprawę w ruch.

 14. avatar

  Schet owszem, ale on musi walczyc o przetrwanie, bo w tej chwili ma poparcie okolo 10%, "mlodzi" kwestionuja jego wodzostwo, a na domiar zlego "pierdu-pierdu" po wpadce probuje dogadac sie z PIS. Schet zrobil jedna rzecz madrze, ...trzyma pewien dystans od "kitki".

 15. Scheta juz dziennikarze pytaja czy to prawda ,ze byl w ostatnich dniach na nartach w Austrii .

 16. Dziwna sprawa. Dlaczego można czepiać się Kijowskiego za drobniaki, a Owsiak jest nietykalny? Przecie za KOD em nowoczesnym stoją silne państwa, międzynarodówka, i lokalne służby. Kto więc stoi za Owsiakiem? Może tylko sądy i urzędy kontrolne, z powodu poczucia wspólnoty ideowo- rodzinno-socjalnej. Może to wystarcza.

 17. avatar

  badz cierpliwy, na Jurasa tez przyjdzie czas, po przeczyszczeniu sadow nim tez zajma sie.

 18. avatar

  Może udziałowcy są lepsi?

 19. No właśnie " dziiwna". Syn milicjanta (i chyba nie szaraczka)  - PO czy PiS ta sama śpiewka,i to "o jeden dzień dłużej".Tyle że tu nie chodzi o UBeków,SBków,dekomunizajcję ale o system,,Historia zatacza koło a ci którzy zaplanowali ten manewr kierując wydarzeniami nie pozwolą zrobić mu krzywdy bo (nazwijmy roboczo)  stał się "zbyt medialny".No chyba że owa "krzywda" też miałaby być medialna,a więc dużo huku dla gawiedzi (igrzyska) a efekt podobny temu jaki woda czyni kaczce.Jurek chce "tylko"kasy,,,,,kasy za dyskrecje,on nie ma zapędów politycznych. To mała cena.
   

 20. avatar

  totalna opozycja nie potrzebuje PISu do samo zaorania, wystarczy ich tylko zostawic samemu;

  PO - sejmowi szperacze cudzych rzeczy;

  N - bunga, bunga na Maderze;

  KOD - "kitka" po wyroznieniach i nagrodach (UE za obrone demokracji) - oskubal skadki z puszek;

 21. Najgorszych strat, ktorych nie mozna przeliczyc na zlotowki, to straty w umyslach mlodych Polakow! Duza czesc mlodej generacji po 1989r ulegla, haslu "robta co chceta", i taplajta sie w blocie! To dlatego WSIowi wyznaczyli POtomka ORMOwca Jurasa do tej "sPOlecznej" roboty! Oczywiscie WSIowy UKLAD bedacy przy wladzy prawie nieprzerwanie od 1989, "przymykal oko" na sfere finansowa tej incjatywy, i nie domagal sie RZETELNYCH rozliczen z dzialalnosci WSOP! PasOzyt sPOleczny Owsi(a)k,  UTUCZONY na kwote ok.50 mln.zl., zebranina dzieci marznacych na mrozie, okazal sie  "NIETYKALNYM"! Ciekawe jest ze "uwiudl" nawet PADa, (POdobnie jak agent Tomek, POslanke Sawicka), a ten pozwolil, (zakladam ze z pewnoscia nieswiadomie) Jurasowi jeszcze jeden rok, 2016, sie "przezliznac" na podarowanych nartach! Narty byly na zbozny cel, lecz ile przy okazji wplynelo na konta mafijnej RODZINY ORMOwca Jurasa, to rzeczywiscie jedn Bog wie! Z PEWNOSCIA nie wie tego zaden Sad, Owsiak wie ze ZAWSZE za nim stali, i stoja ci "co nie zdali broni", wiec ma WSZYSTKIE Sady w POlszcze i bylym RWPG, w glebokim POwazaniu!

  Wasz Dziadek Borowik, zwany Prawdziwkiem!

 22. Nalezy polecic Sadom w Polsce, jako bieglego Sadowego w sprawie WSIowego Jurasa, Pana Piotra Wielguckiego znanego jako Matka Kurka! Oczywiscie za odpowiednim wynagrodzeniem, i "na wystawione faktury"! Moze byc na POczatek POlowa kwoty wyprowadzonej z Sadu Apelacyjnego w Krakowie, jakies "drobne" 5mln.zl.! To jakies 10% kwoty jaka wyprowadzil ORMOwiec Juras O. z WOSP, wiec wynagrodzenie jest adekwatne! Na koniec Rzeplinskiemu i innym z prawniczego zepsialego korPO w POlszcze, "istutitia est firma et perpetua voluntas suum cuique tribuendi", a dla prawniczych "orlow" w III RP PO polsku," sprawiedliwosc jest niezlomna i stala wola oddawania kazdemu co mu sie nalezy"! Oczywiscie Qr..wy i zlodzieje sa w normalnym Panstwie wyjeci spod prawa!!! SZCZEGOLNIE Qr...wy POlityczne, w oPOzycji az sie od nich roi i klebi, jak w zmijowsku!!! 

  Wasz Dziadek Borowik, zwany Prawdziwkiem!

 23. Przede wszystkim nie należy ulegać moralnemu szantażowi, że "WOŚP ratuje zycie". Otóż na ten sprzęt, który WOSP kupuje dla szpitali, NFZ/państwo ma pieniądze. To są śmieszne kwoty w skali NFZ i państwa- mniej niż 1/1000 funduszy którymi dysponuje NFZ i jeszcze mniejsza w skali budżetu państwa. Ale skoro WOŚP kupuje, to państwo wyda takie pieniądze na co innego... To tak jak z zaproszeniem kogoś na obiad, kogoś kogo stać na jedzenie- nie można przecież wtedy mówić, że dzięki nam ta zaproszona osoba uniknęła głodu... 
  WOŚP wybrał na działalnośc kupowanie sprzętu bo to daje właśnie efekt propagandowy, pozwala głosić nieprawdę że "WOŚP ratuje zycie", "gdyby nie WOŚP, szpitale nie miałyby sprzętu ratującego życie" itd itp... Dzięki temu prawie wszyscy dają na WOŚP, o Owsiak uchodzi za zbawcę polskiej służby zdrowia... I może wtedy robić co chce, nikt mu nie patrzy na ręce, bo przecież "ratuje życie"...

 24. Schemat działań finansowych Kijowskiego https://twitter...

   

 25. Wejdźcie sobie na FB Mateusza Kijowskiego i poczytajcie komentarze wyznawców jego sekty, radzę mocno trzymać się fotela bo możecie spaść z niego ze śmiechu.  

 26. avatar

  No cała prawda

 27. Porównywanie Kijowskiego do Owsiaka jest mocno nie fair - owsiak jest rozliczany, że bierze przygarnął sobie małą część tego co przeznaczył na służbe zdrowia. Bardzo denerwuje mnie takie  wyliczanie co jeszcze mógł zrobić za te pieniądze...

  Kijowski oszukał cały KOD i dlatego został napiętnowany. To normalne, że organizacje charytatywne wypłacają pensje.