Prześlij dalej:

Rzym przemówił! Po długich tygodniach Jarosław Kaczyński zabrał głos w sprawach bieżących, a tych się namnożyło sporo, tak wiele, że od przybytku niejednego głowa rozbolała. Wczoraj milczenie zostało przerwane i możemy mówić o kolejnym klasyku w wykonaniu Jarosława Kaczyńskiego, ale po kolei. Prezes PiS pojawił się na uroczystym wręczeniu Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego, laureatem został Mateusz Morawiecki, czemu nie wypada się dziwić. Z tych dwóch informacji można łatwo zbudować fałszywy obraz rzeczywistości, który nam powie, że PiS całkowicie skręcił w stronę centrum i marginalizuje „obciachowych” działaczy. Nic bardziej mylnego, nie ma jasnego kierunku, PiS się dalej chwieje.

Po uroczystości szef PiS udzielił wywiadu, czego nie robił od dłuższego czasu i przedstawił portalowi wpolitce.pl swoje stanowisko w kilku najbardziej gorących tematach. Kaczyński skomentował decyzje w sprawie kompromisu z UE i uznał to za „gorzkie ustępstwo”, ale dostosowane do politycznych realiów. W sprawie ustawy o IPN uciekł w żarty, bo za żart uznaję słowa, że rzecz się w całości rozstrzygnie w TK, a Kaczyński nie widzi sensu, aby rozmawiać z Julią Przyłębska na temat wyroków, gdyż taka stanowcza jest Pani prezes w obronie swojej niezależności. Krótko mówiąc mamy do czynienia z typowym unikiem, żart taki sobie, sprawa poważna, Kaczyńskie wie, że jego najwięksi zwolennicy dostaliby następny cios, gdyby usłyszeli, że konieczne jest wycofanie się i z tej ustawy. Trzeci ważny punkt to afera wokół nagród dla rządu Beaty Szydło i tutaj właśnie mamy klasyczną zagrywkę szefa PiS.

Pojawienie się na uroczystości wyróżniającej Morawieckiego i wcześniejsza absencja podczas wystąpienia byłej premier w sejmie, wytłumaczona alergią, dawały jednoznaczne wsparcie nowemu premierowi, ale do czasu. Wpolityce.pl zapytało Jarosława Kaczyńskiego o sejmowe wytępienie Beaty Szydło i kwestię samych nagród. Jedno i drugie pytanie doczekało się jednoznacznej odpowiedzi, bez cienia dyplomacji. Prezes powiedział wprost, że Beata Szydło pokazała w sejmie pazurki, a nagród nie tylko można, ale trzeba bronić. Słowa o „pokazywaniu pazurków” natychmiast zaliczyły inną klasykę, od dziś po mediach najgorszego sortu i takiej samej opozycji, krążą jako „seksizm” i „dzielenie Polaków”. Nic innego tylko klasyczne „Kaczyńskie powiedział”, ale ten watek zostawiam satyrykom, ponieważ dużo ważniejsze jest wsparcie dla Beaty Szydło. Kaczyński uwielbia ten manewr, wbija klin między dwie partyjne frakcje i liczy żołnierzy. Dokładnie to samo zrobił w przypadku Beaty Szydło i Mateusza Morawieckeigo, ale z całej akcji dowiadujemy się czegoś więcej.

Niech mi będzie wolno uznać alergię Kaczyńskiego, za takie sobie usprawiedliwienie, tym bardziej, że tego dnia w sejmie zabrakło także Morawieckiego. Obaj Panowie byli w wyjątkowo krępującej sytuacji, Kaczyński w przeszłości wiele razy mówił o władzy, której nie sprawuje się dla pieniędzy. Jest więcej niż pewne, że na sali sejmowej i poza nią, cała uwaga skupiłaby się na Kaczyńskim, słowa Szydło byłby tylko pretekstem do frontalnego ataku. Morawiecki też nie czułby się komfortowo po swojej deklaracji, że z nagrodami rząd zrywa, zwłaszcza, że przemówienie jego poprzedniczki wywołało spontaniczny i szczery aplauz w partyjnych szeregach. Prezes PiS i jego najnowsze odkrycie kadrowe uniknęli dyskomfortu, ale sam Kaczyński nie mógł dłużej unikać odpowiedzi na kluczowe pytania. Odpowiedzi w końcu padły i wszystkie są ukłonem w stronę twardego elektoratu, wszystkie wzmacniają prawą nogę w PiS.

Czy to wystarczy do wyciszenia nastrojów? Nie wiem, w polskiej polityce od poniedziałku do wtorku, po jednym zdaniu lub słowie może dojść do rewolucji. Wiem natomiast, że Kaczyński znów występuje w roli naczelnika i układa polityczne klocki, w swój ulubiony sposób. Z tych wszystkich obrazków można wywnioskować, że projekt zwany Mateusz Morawiecki jest przez Kaczyńskiego lekko wspierany, ale jeszcze mocniej kontrolowany i testowany. Pochwała dla Beaty Szydło i szczere wyznanie na temat gorzkich kompromisów, to ewidentne wsparcie dla frakcji konserwatywnej partii, ale też dla takiego samego skrzydła wyborców PiS. Takie są fakty, jakie będą efekty poznamy za jakiś czas. Obawiam się jednak, że i sam Kaczyński słowami i taktycznymi zagrywkami nic nie załatwi, jeśli realne działania będą się kłócić z deklaracjami.

Przegięcie wajchy w stronę centrum, w połączeniu z fatalną serią kompromitacji w polityce zagranicznej to widok, który na długo będzie stał przed oczami elektoratu i członków PiS związanych z twardym kursem, który reprezentował rząd Beaty Szydło. Wzmocnienie prawej nogi trochę ten przykry krajobraz osłodziło, ale PiS w tej chwili sam nie wie, czy chce być PiS-em Morwieckiego, czy PiS-em Szydło. Wiele wskazuję, że Jarosław Kaczyński też się w tym gubi lub co najmniej nie jest pewien, jaki obrać kierunek. Najgorsza jest jednak dezorientacja elektoratu, bo kiedyś PiS był Kaczyńskiego i cała reszta albo nie miała znaczenia, ponieważ była wyznacznikiem jakości. Klasyka w wykonaniu Kaczyńskiego działała, ale z nim samym jako liderem, każdy dzień castingu na nowego lidera PiS będzie bardzo kosztowny dla partii i w wymiarze społecznego poparcia. Taką mam koncepcję, chociaż wiem, że od koncepcji jest ktoś inny.

Źródło foto: 
6
12140 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

24 (liczba komentarzy)

 1. avatar

  https://www.you...

   

  Tyle w temacie "Naczelnika"

   

  Krótki komentarz:

  Nie można oczywiście odmówić sprawności JK w walce frakcyjnej czy z lemmingami z PO czy .N

  Problemem jest geopolityka..odsyłam do linku wyżej,rewelacyjny miażdżący analityczny materiał..i wyjaśnienie co i jak z IPN,NS2 itd.

  Na dziś widać że projekt obłupienia nas bez znieczulenia przez żydów z wszystkiego co mamy wszedł w fazę realizacji zaś całość akcji wcześniej to była zasłona dymna..takze ze sprawą aj-waj IPN czy holocaustu..to akurat żydzi mają w 4 literach. Liczy się kasa. Pytanie czy zrobią nam napad i gwałt czy sami oddamy...wybrali wariant pośredni i jak widać z sukcesem...jesteśmy lekko oszołomieni waleniem pałą "antysemityzmu" a oni juz pytają o stan konta,domu i samochodu...może zostawia nam drobne w portfelu. Jeśli ktoś tego nie dostrzega ze PiS za ryngrafem Ognia chowa socjalistyczną morde żydokomuny...to nic nie poradzę. To że ta frakcja żydowska nie wali onucami i cebulą tylko czosnkiem i perfumami Armaniego nie oznacza ze bedzie mniej bolało...tylko okoliczności bedą mniej wstrętne..tak bardzo ze moze Naród nie zauważy

 2. avatar

  To dostrzeganie wszędzie wyłącznie kasy zalatuje mi mocno akurat Nalewkami...

 3. Szydło sie sprawdziła po wielokroć, natomiast Morawiecki jeszcze nie

  Morawiecki jest łatwo odwoływalny więc stawiajac na nie do końca przetestowanego MM - PJK asekuruje się BS na której mógł i może zawsze polegać...

   

 4. avatar

  No, czy tak łatwo? Dudescu zadeklarował, że to jego premier a on ma w łapach weto i może blokować istotne reformy Państwa.

 5. Jeden Kaczyński miał odwage przeprosić elektorat PiS za ograniczenie suwerenności. Reszta opowiada, że USA i Izrael i Berlin bardzo naciskają na wprowadzenie zmian, które są nieistotne.

  A ja wciąż nie wiem, co Polska dostanie za taniec z Berlinem. I obawiam się, że PiS też tego nie wie, bo nic nie przygotował.

 6. Ja coraz częściej się zastanawiam, czy to "żydy" wycinają "chamów", doszli do porozumienia, bo odwrotnie chyba nie?

 7. avatar

  TAK bo jak sie coraz bardziej "ukazuje" jest jawna agenturą wpływu USA i kraju czasowo położonego w Palestynie...

 8. avatar

  To co PO/PSL rządziło jednak lepiej?

 9. avatar

  Nie rządziło zinnego nadania i było inaczej zadaniowane

 10. avatar

  Ma Pan na to "nadanie" PiS jakieś dowody?  

   

 11. avatar

  Niech Pan pomyśli troszkę...kelnerzy co w KPRM czy po "politycznych" knajpach pod nosem 3literówek nagrywają wszystkich i wszystko...a materiały wypływają tylko na PO-PSL.

  Potem wystarczy włączyć TV i mamy jasność...

 12. avatar

  Czyli dowodów Pan nie ma.

  c.b.d.o.

 13. avatar

  Jasne...zobaczymy jak będzie wygladać ustawa reprywatyzacyjna i parę "drobiazgów" w umowach na zbrojenia.

 14. czyli "zamienił stryjek, torbę na kijek"?

 15. Czy PiS doprowadzi Polskę do upadku?

  - - -

  A propos Polskiej Fundacji Narodowej, skoro już o niej mowa: http://niewygod...

  W lepszym razie to klasyczne dorwanie się amatorszczyzny do koryta, w gorszym - świadome i celowe działania pozorowane dla tumanienia elektoratu.

  Obawiam się, że grana może być niestety druga opcja, a PiS jednak nie jest do końca tym czym się wydawał. Warto zwrócić uwagę, że konkretne działania w obronie Polski, jak np. niedawna akcja Polonii amerykańskiej na Kapitolu to inicjatywy całkowicie oddolne i nie mające absolutnie żadnego wsparcia biernej "dobrej zmiany". Co gorsza to ze strony rządu były zdaje się nawet próby jej wygaszania (sic!).

  Dodajmy do tego wszystkiego ciągłe tajne narady ze środowiskami żydowskimi nie wiadomo nawet czego dotyczące (o niektórych informacje pojawiały się przez całkowity przypadek), napychanie publicznymi milionami żydowskich antypolskich inicjatyw czy choćby tak znany fakt jak kto z wielką radością i otwartymi ramionami witał ponowną instalację w Polsce żydowskiej sekty Bnai-Brith to obraz robi się baardzo nieciekawy.

  Być może jedyne co można obecnie zrobić to właśnie takie oddolne inicjatywy tudzież przestać oglądać się i liczyć na PiS i jego "dobrą zmianę" (aż się powoli zaczyna prosić pytanie dla kogo dobra). Choć to niestety kropla w morzu i całkiem jak walka polskiego Dawida z żydowskim Goliatem. Ale bądź co bądź oryginalny Dawid z Bożą pomocą jednak wygrał...

   

 16. avatar

  A od '39 gdzie ona była, ta Polska?

 17. avatar

  Od '39 nie mamy Polaków u steru z wyjątkiem jakichś POPów czy zupełnych zaprzańców...

   

 18. avatar

  No cóż, PiS coraz bardziej zmienia się w PIC

 19. avatar

  A tutejsze forum w recenzentów z Muppet Show.

 20. avatar

  też tak to odbieram,chociaż nie wiem czy jeszcze ktoś pamięta Mapetów

  widz?

 21. avatar

  Ten saksofon na końcu programu był nieziemski.

 22. Kaczyński, twoje bajki i opowieści już nie wystarczą. "Po czynach ich poznacie" - a na razie wszelkie czyny wskazują że sprzedałeś Polskę żydowstwu. Co ci za to się należy to nie wpowiem ze względu na Wielki Tydzień.

 23. avatar

  Nie mogę nigdzie znaleźć tego obrazka Mleczki: nosorożec "używający" żyrafy i podpis: OBYWATELU! NIE PIEPRZ BEZ  SENSU!

  Jednak mam!