Prześlij dalej:

Dostałem zadanie domowe od profesora polskiej polityki i ruchów społecznych, nazwiska z różnych względów nie ujawnię, ale za to podam temat: „Czy może Pan KRÓTKO opisać, na pół strony, nasz współczesny polski mit założycielski”. Nie lubię zleceń, a tutaj dodatkowo mamy szkolny kaliber i człowiek natychmiast czuje się jak uczeń. Pewnie to wstyd, ale przyznam się, że chodziłem trzy dni z tematem, przejrzałem strony internetowe, nie wyłączając tych ze ściągami i nic oryginalnego nie wymyśliłem. W nocy z piątku na sobotę doznałem olśnienia i zrozumiałem, że po prostu nic nowego się nie da i przede wszystkim nie wolno wymyślać.

Co jest naszym mitem założycielskim? Wszystko to, czego od pokoleń uczyliśmy się w domu, szkole i w kościele, co zawsze było święte i nietykalne, a po 1945 roku zostało zbrukane. Jeśli chcesz zabić naród, odbierz i zanurz w gnoju całą jego historię, całą legendę. Tak dokładnie z Polską uczyniła komuna przyniesiona na walonkach. Nie potrzeba nam żadnych nowych mitów, potrzeba nam przywrócenia szacunku dla naszej unikalnej historii, naszych unikalnych postaw i naszej unikalnej polskiej duszy. Wszystko znajdziemy w szkole i na stronach sciaga.pl i to jeszcze jeden składnik szyderstwa, którym się Polaków odsuwa od korzeni. Nic nadzwyczajnego, takie szkolne formułki, nuda, opisy przyrody, nikt poważnie tego nie będzie traktował, to stare baśnie, które chleba nie posmarują i fabryki nie zbudują. Musimy z tym zerwać, musimy to wyśmiać i żyć przyszłością. A co takiego zostało zerwane i wyśmiane? Wszystko, co o nas stanowi!

1. Polska przedmurzem chrześcijaństwa – nasz wielki wkład w dziedzictwo europejskie zamieniono w „katolicki ciemnogród”.

2. Za wolność naszą i waszą – chwałę od Grunwaldu, przez Wiedeń i „Bitwę Warszawską”, aż po Monte Casino, obrócono w „polskie kompleksy”, „machanie szabelką” , „ułańską fantazję”.

3. Tradycja powstańcza i niepodległościowa – heroizm, walka o wolność i godność, ułani, husaria, lotnicy, Kościuszko, rozbiory, Piłsudski, Armia Krajowa, Żołnierze Wyklęci, opozycja antykomunistyczna, wszystko zbrukano „bezsensowną rzezią” i „styropianem”.

4. Polska rajem wolności i demokracji – od wieków byliśmy oazą tolerancji dla innych narodów i kultur, przyjmowaliśmy tych, którzy zostali wypędzeni z innych krajów, napisaliśmy drugą na świecie konstytucję, teraz jesteśmy „antysemickim barakiem ksenofobii”.

5. Polska ofiarą nie agresorem – w Polsce nigdy nie było masowych czystek etnicznych, religijnych, inkwizycji, nie braliśmy udziału w kolonizacji, sprzeciwiliśmy się samotnie dwóm największym zbrodniczym ideologiom, niemieckiemu nacjonalizmowi i komunistycznej nawałnicy. Dziś jesteśmy "winni" wymordowania Żydów, Ukraińców i wypędzenia Niemców.

6. Polska wierna i zdradzona – Polska zawsze była wierna i zawsze była zdradzana, za Wiedeń odpłacono nam rozbiorami, za powstrzymanie bolszewizmu i walkę na wszystkich frontach II WŚ, sprzedano nas w Jałcie, za „Solidarność” dostaliśmy mleko w proszku i „prywatyzację”, no i znów nie wolno o tym mówić, bo „polskie kompleksy”.

7. Polski romantyzm i geniusz – postawa wyjęta z serca i rozumu, wizja budowy państwa idealnego, opartego na prawdzie, sprawiedliwości, rodzinie, wspólnocie pokoleń, Kopernik, Mickiewicz, Szopen, Reymont, Jan Paweł II, wartości do ostatniego skrawka zbrukane „kalekim romantyzmem”, „bogoojczyźnianą bajką”, „zaściankową kulturą i nauką”.

8. Bóg, Honor, Ojczyzna – niczego nie trzeba tłumaczyć i wszyscy wiedzą, że to esencja polskości i jednocześnie przedmiot największego ataku na Polskę, odwrócony szyderczy miecz do walki z polskością.

9. Polska nigdy nie zrezygnuje z Polski – nawet gdy Polski nie było, Polska żyła, w podziemiu, w domach, w kościele, Polakom można odebrać państwo, ale nie Polskę, wiedzą o tym wrogowie i szydzą „polsko-polsko wojną”, „polską głupotą”.

10. Polska ma czyste sumienie! Chwała bohaterom!

Takich punktów można dopisać więcej i wypełnić treścią na tysiące stron, ale miało być na pół strony i z przekazem dla współczesnych. Wystarczy zapamiętać i uszanować to co zbudowali nasi przodkowie, oczyścić z gówna, oprawić w złote ramy, odczytać na głos przed zaśnięciem i po przebudzeniu, jak pacierz. Wymyślaniem współczesnych mitów wyrwaliśmy z polskiej ziemi korzenie i schniemy prawie sto lat. Nie ma współczesnego mitu założycielskiego, współcześnie dopiero pracujemy, aby do listy świętości dopisać nasz pot, krew i łzy. Jesteśmy zbudowani z krwi, potu i łez, tak było od zarania i to się nie zmieni, taki nasz polski los, taka nasza wieczna legenda.

Źródło foto: 
6
15037 liczba odsłon
Obrazek użytkownika Matka Kurka

Autor artykułu: Matka Kurka

34 (liczba komentarzy)

 1. Bóg zapłać za ten felieton!

 2. Tak, Bóg Honor i Ojczyzna. Piękny felieton. Ja dodam tylko moją refleksję, która mi chodzi po głowie od paru dni: W Wilnie na Rosie, przy Grobie Matki Marszałka J. Piłsudskiego (i Serca Marszałka), są trzy zwykłe groby (z lastriko), w których pochowani są, na Wiecznej Warcie, trzej polscy żołnierze: kpr. Wincenty Salawiński, szer. Piotr Stacirowicz oraz szer. Wacław Sawicki. Zginęli, w walce broniąc Polskiego Honoru, od kul Armii Czerwonej wkraczającej do Wilna 18 września 1939. Byli to ochotnicy. Wartownik nie może zejść (opuścić) z posterunku (nie może też złożyć broni) dopóki nie zostanie zmieniony przez dowódcę Warty. Oni tam nadal stoją na Warcie, już ponad 79 lat, broniąc Polskiego Honoru.
  Niektórzy powiedzą: duraki. Inii powiedzą: to nie miało sensu. Jeszcze inni, że mogli uciec i ratować swoje życie.
  Dla nas Polaków, to Wielcy Bohaterowie i przykład poświęcenia dla Ojczyzny

 3. Czy są to groby, którymi ktoś się opiekuje? (Twoja ocena wizualna). Czy może Ojczyzna (czyli my) powinna tym Żołnierzom zmienić miejsce ich ostatniej warty na godniejsze - granitowe i z odpowiednimi napisami?

 4. myślę że chodzi o ludzi którzy zapalą świeczkę i opowiedzą... tak są jeszcze tacy na Litwie. Uczmy się od nich.

  Utworzenie wspólnej dywizji Polsko-Litewskiej.

 5. avatar

  Hej

   "Dziś jesteśmy winni wymordowania Żydów, Ukraińców i wypędzenia Niemców."
  proponuję:  Dziś oskarża się nas o wymordowania Żydów, Ukraińców i wypędzenie Niemców

  widz?

 6. avatar

  Piotr dobrego obiadu w towarzystwie Rodziny. Zasłuzyłeś!

  :)

 7. avatar

  "Smacznyś, słaby i w lesie!"

 8. avatar

  +

  Pzdrwm

 9. Dzisiejszy felieton Piotra powinno się powielić (może być ręczna kaligrafia na wołowych skórach) i poprzybijać na drzwiach Sejmu, Senatu i ministerstw.

 10. ...moim zdaniem powinien trafić do szkolnych czytanek.

 11. Też, jak najbardziej, oczywiście.

 12. I do preambuły konstytucji!

 13. avatar

  Super! Przypomniane we właściwym czasie i we właściwych okolicznościach.  

 14.  Bravo Bravissimo!

  Najlepszym dowodem na Jakosc Kultury Polskiej jest sam Autor: ateista, ktory wie, ze zyje w najwspanialszym bo katolickim kraju. Tak bylo ongis w naszej Rzeczpospolitej: Katoliki, i Heretyki, i Agnostyki obok siebie...dopoki syjonistyczno-komuszy bucior nie splamil naszej ziemi.

  to napisalam ja-katoliczka.

 15. Kurka - ja Cię uwielbiam!

  wspaniały tekst - jak zawsze kwintesencja prawdy, życiowej mądrości i żelaznej logiki

  Kurka na Naczelnika

 16. Obawiam się, że posada naczelnika jest ju zajęta. Taka propzycja może wzbudzić słuszny gniew Jarosława.

 17. avatar

  (Żeby nie było: jestem jak najdalszy od opluwania i naprawdę b. cenię Autora, choć rzadziej się z nim zapewne zgadzam, niż większość tutaj, co nie znaczy że rzadko.)

  Czyli nasza Narodowa IDEOLOGIA, która ma zrówno- jeśli nie prze-ważyć liberalizm czy odwieczną ruską ideologię III Rzymu i temuż podobnież - to "zawsze byliśmy słodcy, przeprowadzaliśmy staruszki przez ulice kiedy się tylko dało, myliśmy rączki i nie mówiliśmy brzydkich słów, a że trudno uniknąć wrażenia, że to jednak była częściowo przyczyna naszych odwiecznych nieszczęść - furda to! Świat jest paskudny a my cudni, bądźmy cudni nadal, a świat wcześniej czy później się zawstydzi i zapragnie do nas podciągnąć... (Podobieństwo do ideologii Świadków Jehowy czy innego K*wina wprost uderzające!)

  Powiedziałbym o wiele więcej, podając smakowite szczegóły, ale poczekam na ew. interaktywność, bo nie chcę Autorowi zaśmiecać bloga pisząc komęta dłuższe od jego tekstów. W każdym razie absolutnie się z dzisiejszym nie zgadzam i uważam ten akurat tekst nie tylko za b. słaby, ale także po prostu za szkodliwy. (Konkurencja w szkodliwości jest ogromna, także ze strony naszych ukochanych przywódców, fakt, ale jednak to też.)

  Pzdrwm

 18. Narodowa IDEOLOGIA jest podobna do dendrologii - odcinasz się od korzeni i leżysz jak długi nawet bez podmuchu wiatru (historii).

 19. avatar

  A jakież to są te nasze korzenie, że spytam? To, że nigdy naprawdę nie mieliśmy państwa? To że ludzie (z jakiegoś tam powodu, może nie zawsze słodkiego, ale realnego) wypieprzani skądinąd, u nas znajdowali przystań, ale nigdy się naprawdę w żadnej statystycznie znaczącej ilości nie integrowali? Że 300 lat temu mieliśmy Targowicę w postaci paru magnatów z bandą przydupasów, a dziś czwarta część tego rzekomego "narodu" stanowi taką samą, o ile nie gorszą? Że nabierzemy się na dosłownie każdą prowokację, każdego dokładnie agenta, byle tylko machał biało-czerwoną chorągiewką? Mam dalej pytać?

  Co w nas dziś - po wyginięciu i wypędzeniu na emigrację prawdziwych (nie mówię, że idealnych) elit - zostało z dawnych husarzy, czy choćby z Szarych Szeregów? Robienie Wersalu przez potomków małorolnych w postaci gadek w stylu "PAN Marcin P."? Przecież ta obecna władza, przy wszystkich swoich wadach, wie, bo musi wiedzieć, że targowicy nie spotka ze strony "prawicowych blogerów" i innych "patriotów" dosłownie nic, co by nie wyprawiali? Za mniejsze rzeczy kiedyś byłby wyrok, a dziś tylko nas można bezkarnie mordować... I my mamy się niby czuć prawymi dziedzicami husarzy, lisowczyków, wojów Krzywoustego ("bili niemce jako cielce, a niemkinie jako świnie, a niemczęta...")?

  Kto tu opluwa naszą przeszłość i nasze korzenie? Ja, który pokazuję, że my dziś chcemy, bo to wygodne i bezpieczne, naśladować tylko to, co sobie ubrdaliśmy, a co niczym Polsce nie służy, raczej przeciwnie, czy Ty, który siedząc sobie wygodnie przed ekranem sobie i innym wmawiasz, żeście wszyscy wciąż husarze i ułani? ;-)

  Przez większość historii nie mieliśmy prawdziwego państwa i to jest przecież przyczyną naszej "tolerancji"! Przynajmniej od testamentu Krzywoustego, który też nie wynikał z jego obłędu, tylko z tego, że rządzili nami Niemcy i tak sobie zarządzili. No, okres jagielloński - trochę lepiej, ale monarchia konstytucyjna to była przecież jawny upadek państwa i zaproszenie do rozbiorów. A my sobie z tego robimy wianuszek, niczym jakaś nowa Wanda, co nie chciała.

  Sorry, ale moi akurat przodkowie o tę Polskę walczyli, za nią ginęli, tracili majątki, i ja absolutnie ich nie lekceważę, tylko wprost przeciwnie, ale wmawianie sobie, żeśmy cudne ptacy, kiedy teraz jesteśmy bandą spedalonych idiotów (bez urazy), a nasi przodkowie w sumie radośnie stracili niepodległość... Paranoja!

  Pzdrwm 

 20. avatar

  Idąc rakiem.

  -Z Żydami w Izraelu było gorzej, to kwestia cierpliwości i konsekwencji tylko.

  - 1410+250 = 1660   Golub się kłania (10 pokoleń a 25lat), i tak długo wytrzymaliśmy  http://www.kontrowersje.net/tresc/losy_imperiow_i_poszukiwanie_ocalenia

  - ?

  - Toć tłumaczyłem: swobodny dostęp do broni. Nawet z Tobą podyskutowałem  https://bez-owijania.blogspot.com/2017/01/o-powszechnym-dostepie-do-broni.html  Czyżbyś już zrozumiał jak w mózg Ci nas***i wyrabiając 'ślepą plamkę'?

  -Kto się nabierze ten się nabierze. Zbyt drastyczne skróty.

 21. avatar

  "Powszechny dostęp do broni" to hasełko dla kopniętej gimbazy i idiotów, produkowane przez ruskich agentów. Myślę, że mam więcej wiedzy i umiejętności w każdej dziedzinie realnej walki od Ciebie, tak samo zapewne w kwestii broni palnej, a jednak uważam, że to hasło jest po prostu manipulacją, na którą żaden dorosły człowiek nie ma prawa się nabrać.

  Porządna armia - zgoda! Potem ci ludzie mogą mieć dostęp. Ale pomysł, że tchóżliwy "prawicowiec" z bruchem i szyją jak ołówek będzie walczył za pomocą pistolecika z jakąś Rosją, albo z bandytami, jest po prostu idiotyczny.

  Pzdrwm

 22. avatar

  Powszechny nie oznacza nieograniczony. Poza tym pierwszym objawem stanu niewolnego,podrzędnego jest zakaz posiadania broni..potem przychodzi kastracja,także intelektualna;czyli wybicie elit czego dowodem jest obecny stan polskiej polityki i medió..cierpimy do teraz od 1939. Oczywiście żaden "ruch prawicowy" nie obroni Ojczyzny lecz bez masowego/powszechnego oswojenia z bronią nie ma nawet na to szans.

 23. avatar

  O Putramencie ktoś był zauważył: ~" mózg umarł ale ręka jszcze pisze". 

  Tygrysku, nie idż tą drogą.

   

 24. Właśnie, nie czujemy się prawymi dziedzicami husarzy, lisowczyków, wojów Krzywoustego, a powinniśmy, bo to nasi pra. Tak, powinniśmy dać z siebie więcej, i będziemy dawać, ale nie na takiej zasadzie jak proponujesz (bo jest nierealna) - przełączamy prztyczek i mamy inną Polskę. Jacy nasi przodkowie radośnie stracili niepodległość? Chyba raczej podstępem, siłą i zmową im ją odebrano? Możesz się czuć spedalonym idiotą, jeśli masz takie odczucia (bez urazy). Prawdopodobnie wg. Ciebie sprawy idą za wolno (zresztą ja też bym chciał szybciej), czyli właściwie chciałbyć pognać z szabelką na czołgi. Tylko popatrz - nie wywołaliśmy żadnej wojny, a dwóch z trzech zaborców już nie ma na mapach - Prus i monarchii Austro-Węgierskiej. Jest Rosja, ale terytorialnie cofnięta o 300 lat (na swoim zachodzie), a strzelaliśmy do niej ostro tylko raz - w 1920. Teraz też strzelamy - nie używając naboi. Więc strzelaj, jeśli są Ci bliscy Twoi przodkowie - bez naboi. Na swoim podwórku też zrobimy porządek - bez dwóch zdań, ale po swojemu - powoli i metodycznie. A jeśli uważasz, że siedzenie przy kompie nic nie daje - to nie siedź - kup czołg i jedź w którą stonę chcesz.

 25. avatar

  O żadnym pstryczku słowa nie powiedziałem, więc wyprodukowałeś sobie słomianego luda i go walisz. Nie mówię, że od razu strzelać w każdej sytuacji, ale tak - przodkowie radośnie stracili niepodległość, powtórzę to tyle razy, ile zechcesz, a że "podstępem", to zgoda, tyle że podstępów było wszędzie pełno i jakoś np. Francja skutkiem tego nie upadła. (Dzisiejsze jej spedalenie to już inna sprawa.)

  Mówię, że 1. radośnie (no, prawie, ale bez bólu) stracili; 2. żadni z nas husarze, nieistotne, czy akurat jest okazja do strzelania.

  Oczywiście że tradycję należy czcić, własnych bohaterów, a przecież ich mieliśmy, także... Ale gadki-szmatki, jak to my tolerancja i demokracja... Brednie - nie obcinaliśmy rąk Murzynom w Kongo, jak Belgowie, BO NIE MIELIŚMY OKAZJI i ten powód wystarczy... Może do tego byliśmy słodcy i humaitarni, ale to hipoteza, faktem jest, że w środku Europy byliśmy normalną KOLONIĄ, taką jakie bywały w Afryce.

  "Tolerancja" u nas była, bo wszyscy mieli w dupie, a władza była śmiesznie słaba. Podstępem i podłością nas zniewolili, zgoda, ale było się na takie coś nie dawać złapać. Co za śmieszne alibi, nie słyszysz tego? Świat jest podły, a polityka to walka o suwerenność - nasi przodkowie nie potrafili o to zadbać. Potem NIEKTÓRZY b. ładnie walczyli. Zgoda i chwała im, ale też z nami ma to b. mało wspólnego. Nasze poparcie dla ew. lepszej, bardziej patriotycznej (trudno o mniej od Platformy!) władzy tak czy tak ZAWSZE ograniczało się do gadania. NIGDY nie było i nie będzie kwestii zrobienia czegokolwiek, np. kęsim ew. bratniej pomocy. Prawda? No to nie nadstawiajcie ludzie łapki, kiedy mowa jest o bohaterach i patriotach.

  Pzdrwm

 26. avatar

  Czyli powinniśmy sie oddać pod kuratelę? Tylko czyją Unii, jak by chciała PO, Izraela, jak by chciał Jajako i jego frakcja, USA, jak życzyłby sobie PAM i jego frakcja, czy Rosji - ktoś na pewno twego sobie zyczy, SLD może

  My, Polacy, tacy głupi, miękkcy, co to ich mózgiem były Żydzi, Niemcy, Holendrzy, Rosjanie i bo ja wiem, kto jeszcze, 

   

 27. Cóż! Z przykrością muszę stwierdzić, że się z Tobą zgadzam, triarius. W całej naszej historii brakuje "bezlitośnej pięści", która nieodwołalnie dokona zemsty na wrogach (prędzej, czy później, o czym wszyscy muszą wiedzieć) i w polączeniu z niektórymi cechami (minus ckliwą chomątowatość) opisanymi przez MK, da solidny kościec naszej ojczyzny. Recepta na przyszłość - więcej jaj, mniej egzaltacji! 

  A tym czasem pan Jajako rzęził jak mały Bochaczek, pod UW, a na Dworcu Gdańskim bezczelna talmudyczna nadludka, próbowała zaserwować Polakom rycynę. Dlaczego ta osoba nie zostala wydalona, po wcześniejszym ekscesie? Nik tej arogantce nie jest w stanie powiedzieć, że większość z tych komunistycznych zbrodniarzy powinno być powieszonych, a nie wypuszczonych, a inni wykorzystali okazję, by "bryknąć" z syfu jaki sami narobili?

 28. avatar

  Hej

  Wszyscy na poważnie, a przecież tririus robi sobie jaja z nas, z siebie , z historii, inteligentnie i na wesoło , zabawnie i przekornie..Inaczej to widzi, ale fajnie, bo zmusza do myslenia.

  widz?

 29. A kury już sikać wyprowadził? A dla robienia jaj niech się zgłosi do "Pożaru w burdelu".

 30. avatar

  Powiedziałbyś coś zrozumiale od siebie, zamiast odpędzać od siebie ten zajęczy niepokój, że jednak może mam rację, podkradzionym cytatem nie na temat. Fakt że cytat patriotyczny, tyle że ni w pięć, ni w dziewięć.

 31. :Podobny w tym miesiącu kury wyprowadza wrednick, więc nie da rady...

 32. Doskonały felieton. 100/100.

 33. Dobrze zrobione. Morawiecki pojechał na Litwę i przeczytał przemówienie przygotowane przez studenta, słabego. Kuchciński przeczytał przemówienie przygotowane przez profesjonalistę. Obaj nie znają się na polityce, ale Morawieckiemu na tym nie zależy a Kuchcińskiemu tak, przynajmniej tym razem.

 34. Tyle pięknych tez o Polsce i wszystkie w czasie przeszłym. Coś jest na rzeczy.